Forum

metro ethernet ve f...

Bildirimler
Hepsini Temizle

metro ethernet ve firewall kullanımı seçimi

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
515 Görüntüleme
(@YasinOzbek)
Gönderiler: 141
Reputable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar firmamızda yaklaşık 70 pc var suanki sistemde adsl kullanıyoruz ve fortinet 60 b modeli firewall cihazı mevcut ve çok yoğun bir kullanımızı yoktu su ana kadar ama bundan sonra sistemde web uygulamaları çalışacak mail server olacak ve metro ethernet bağlantısı yaptırdık. bu aşamada fortinet kullanmalımıyım yok sa pfsense ye mi geçmeliyim bu konuda yardımcı olurmusunuz

Gönderildi : 20/11/2012 00:56

(@aliguven)
Gönderiler: 80
Trusted Member

Kesinlikle Fortinet ile devam etmenizi öneririm.

Gönderildi : 20/11/2012 11:08

(@YasinOzbek)
Reputable Member
Konu başlatıcı

aslında bende fortinet 60b kullanma taraftarıyım ama performansından çekiniyorum sorun yaratır mı bilmiyorum çünkü cihazın ön görülen kullanıcı sayısının üstüne çıkıyorum o yüzden pfsense düşünüyorum maliyeti yok çünkü:)

Gönderildi : 20/11/2012 12:39

(@ilyasYILDIZ)
Gönderiler: 441
Honorable Member

Kaç mbps'lık bir devre alacaksınız ki performans ile ilişkin problem yaşayacağınızı düşünüyorsunuz?

Gönderildi : 20/11/2012 18:01

(@YasinOzbek)
Reputable Member
Konu başlatıcı

6 mbps lik bir hat geldi aslında çok fazla yoğunluk olacağını sanmıyorum su aşamada ama fortineti aldığım firma ile görüşmemde tam sınırda çalışacağını söyledi ve biraz tereddüt ettim kullanan arladaşlar varmıdır

Gönderildi : 22/11/2012 14:12

(@aliguven)
Gönderiler: 80
Trusted Member

Test etmenizde fayda var.

Sıkıntı olursa Pfsense'e geçersiniz.

Gönderildi : 22/11/2012 14:17

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

6 mbps lik bir hat geldi aslında çok fazla yoğunluk olacağını sanmıyorum su aşamada ama fortineti aldığım firma ile görüşmemde tam sınırda çalışacağını söyledi ve biraz tereddüt ettim kullanan arladaşlar varmıdır

60b firmanında dedigi gibi sınırda çalışacak ve muhtemelen loglarda buna dair mesajlar alacaksınız 

daha üst model bir cihaza geçmenizi tavsiye ederim , fortinetin yanısıra juniper (srx özellikle ) cihazlrınında özelliklerini kontrol etmenizi tavsiye ederim 

yük altında fortinet eşdeğerlerinden daha performanslı çalıştıklarını söyleyebilirim.

Gönderildi : 22/11/2012 16:59

Paylaş: