Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

TELEKOM SPAM?

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
482 Görüntüleme
(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

MERHABA ARKADAŞLAR, İŞ YERİME SÜREKLİ SPAM MAİL GELİYOR, VE BİZ BUNU ÖNLEMEK İÇİN Bİ ÇALIŞMA YAPMAK İSTİYORUZ, İK SEÇENEK VAR. YA TELEKOMDAN IP DEĞİŞİKLİĞİ YAPIP 78'Lİ YENİ IP DAĞITIYORMUŞ BUNA GEÇİCEZ, YA DA GFI MAİL ESSENTİALS ÜRÜNÜNÜ SATIN ALIP SERVERA KURUCAM. BENİM SORUM ŞU: TELEKOM 78'Lİ IP 'Yİ NEDEN VERİYOR YANİ BU MANTIK NASIL İŞLİYOR NEDEN 78'Lİ IP RANGELERİ SPAM YEMİYOR VEYA YİYOR MU BUNUN HAKKİNDA BENİ AYDİNLATİR MİSİNİZ

Gönderildi : 11/03/2008 16:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993

Merhaba

durumun ip ile hiçbir ilgisi yok . Spam programı kullanın .

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/03/2008 16:23

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

ama hocam RBL liste düşmüşüz 🙁 blacklistlerde gördüm bizim IP'yi bu durumda nasil çözüme kavuşturucaz?

Gönderildi : 12/03/2008 00:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993

Alper bey spam mail geliyor diyorsunuz şimdi ise spam a düşüyor diyorsunuz ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/03/2008 01:00

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

şimdi hocam, iki sorun var bizde spam mailleri önlemek için GFI yazılımını kullanmaya başlasak, sonra bu RBL 'e  düştüğümüz için IP'mizi değiştirsek sorunsuz çalışabilir miyim

Gönderildi : 12/03/2008 01:08

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhabalar

Öncelikle işe şurdan başlamalısınız. Gerçekten spam göndermediğinizden emin misiniz? Client tarafı istem dışı yolluyor olabilir mi ? spy-trojen vs.vs

Yada toplu mail gönderiyorsanız bu da sizi rbl listlere düşürecektir. İşin özü IP de değişseniz, spam gönderdiğiniz takdirde RBL database firmaları yine sizi blocklayacaktır.

Bu sefer attığınız mailler karşı tarafa ya gitmeyecek yada junk mail olarak gidecek tabi bazı yerlere.

Öte yandan listede olduğunuz için spam gelmez, domainleriniz yahut mailbox isimleri eskidir ve bir çok yerin listesindedir bu nedenle sürekli spam yağar bu mailbox'lara. Malesef bunlardan kurtulunamıyor sadece antispam filter koymalısınız. GFI MailEssentials iyidir bu konuda ama ondan daha iyisi trend micro interscanwall diyebilirim.

Dediğim gibi RBL listtee olmanız ve size spam gelmesi bunlar iki farklı konular.

Gönderildi : 12/03/2008 01:29

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

şimdi sonuc itibariyle sorunlar şunlar :

spam mail gönderiyoruz evet ve aynı zamanda RBL listte kaydımız var blocklanmışız yani.

bu sorunları çözmem için bi strateji geliştirmeye calisiyorum, şöyle bi yöntem izlesem sizce uygun mu? önce tüm bilgisayarlarda bir virüs taraması yapıp ne var ne yok temizlemek. sonrasında blocktan kurtulmak için yeni bir IP almak. son olarak da trend micro veya gfi mail essentials yazılımlaından birini kurarak sistemi temiz hale getirmek. bunları yaptığım takdirde sistemi ayağa kaldırmış olur muyum tekrar?

Gönderildi : 12/03/2008 01:51

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Evet bence ilk işiniz client tarafında iyi bir virüs temizleme olayına girin. Virüs/Trojen/Spy olmadığından emin olduktan sonra sizi RBL list'e alan firmalara artık spam göndermiyoruz bizi listenizden çıkarın diye bir ricada bulunabilirsiniz. Eminim ki çıkaracaklardır. (Bazı firmalar Türkiye IP'lerine haksız block koyuyor onları saymıyorum) Yani IP nizide değiştirmenize gerek kalmıyor. Özel hat kullanıyorsanız eğer RBL listesinden çıkmanızda bir hayli kolay.

Bunlar bittikten sonra büyük ihtimalle probleminiz kalmayacaktır.

Gönderildi : 12/03/2008 02:10

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

teşekkür ederim dostum saol, görüşmek üzre sonucu bildiririm

Gönderildi : 12/03/2008 02:26

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Rica ederim her zaman bekleriz.

Gönderildi : 12/03/2008 02:34

(@MehmetKASKAYA)
Gönderiler: 83
Estimable Member

eğer adsl kullancısı iseniz ip değiştirmek pekte kullanılışlı olmuyor 1-2 firmamda o yöntemi denedim ama aldığımız yeni ip lerde spam listlerde oluyor o nedenle sahip olduğunuz ip yi temizleme yoluna gidin bence ayrıca  trend micronun scan mail for exchange ve imss i önerebilirim ve ya symantec brightmail i kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 19/03/2008 04:00

Paylaş: