Forum

Endian Firewall Sor...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Endian Firewall Sorunu [ çözüldü ]

10 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,083 Görüntüleme
(@anonim)
Gönderiler: 1779
Famed Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar , aranıza yeni katıldım. Öncelikle böyle bir platform hazırlayarak bizlere sunan sayın yönetici ve emeği geçenlere teşekkür ederim.

Benim 3 gündür çözemediğim bir sorunum var , Endian Firewall Community 2.5.1 sürümünü yeni kurdum ve ağımda kullanıyorum, ihtiyacımı karşılıyor ancak bir programda sorun yaşıyorum. 

Normal şartlarda port açma işlemini gelen ve giden olarak sorunsuz olarak gerçekleştiriyor örnek 3389 3390 ve 15961 vs. gibi portları sorunsuz açtım çalışıyor. 

Ancak 443 portunu nedense gelene bir türlü açmıyor , diğer portlarda yaptığım gibi ayarlarını gerçekleştiriyorum fakat başarılı olamadım. telnet ipnumarasi 3389 yaptığım zaman baglanıyor ama telnet ipnumarası 443 yaptığım zaman hata alıyorum.

Çeşitli ayarları denedim olmadı. Loglara bakmak istedim ama isa serverdeki gibi şu makine şu nedenle şu porttan çıkış yapamadı diye bir log tutmuyor yada ben bulamadım. 

ve sadece bu sorun yüzünden farklı firewall çözüm arayışı içinede girmek istemiyorum. Bu durumun nasıl üstesinden gelebilirim nerde yanlış yada eksik yapıyorum bu konuda yardıma ihtiyacım var. 

ilginiz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. 

( konuyu açmadan önce forum içerisinde arama yaptım port açma ve ayarlar ile ilgili bir çok anlatım var bir kısmında denedim ancak benim sorunum gibi bir sorunlada karşılaşan olmamış. )

Saygılarımla

Gönderildi : 04/05/2012 03:56

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba arkadaşlar , aranıza yeni katıldım. Öncelikle böyle bir platform hazırlayarak bizlere sunan sayın yönetici ve emeği geçenlere teşekkür ederim.

Benim 3 gündür çözemediğim bir sorunum var , Endian Firewall Community 2.5.1 sürümünü yeni kurdum ve ağımda kullanıyorum, ihtiyacımı karşılıyor ancak bir programda sorun yaşıyorum. 

Normal şartlarda port açma işlemini gelen ve giden olarak sorunsuz olarak gerçekleştiriyor örnek 3389 3390 ve 15961 vs. gibi portları sorunsuz açtım çalışıyor. 

Ancak 443 portunu nedense gelene bir türlü açmıyor , diğer portlarda yaptığım gibi ayarlarını gerçekleştiriyorum fakat başarılı olamadım. telnet ipnumarasi 3389 yaptığım zaman baglanıyor ama telnet ipnumarası 443 yaptığım zaman hata alıyorum.

Çeşitli ayarları denedim olmadı. Loglara bakmak istedim ama isa serverdeki gibi şu makine şu nedenle şu porttan çıkış yapamadı diye bir log tutmuyor yada ben bulamadım. 

ve sadece bu sorun yüzünden farklı firewall çözüm arayışı içinede girmek istemiyorum. Bu durumun nasıl üstesinden gelebilirim nerde yanlış yada eksik yapıyorum bu konuda yardıma ihtiyacım var. 

ilginiz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. 

( konuyu açmadan önce forum içerisinde arama yaptım port açma ve ayarlar ile ilgili bir çok anlatım var bir kısmında denedim ancak benim sorunum gibi bir sorunlada karşılaşan olmamış. )

Saygılarımla

Kendisde 443 portunu kullanıyor, yönetim kısmından 443 portunu 8043 gibi bir şey yapın sonrasında yönlendirebilirsiniz.

Gönderildi : 04/05/2012 04:25

(@anonim)
Famed Member
Konu başlatıcı

Merhaba Ertan Bey  ,

kendisi default olarak 10443 portuna ayarlı geliyor ondanda değil sanırım.

Gönderildi : 04/05/2012 12:57

(@ertanerbek)
Famed Member

Merhaba Ertan Bey  ,

kendisi default olarak 10443 portuna ayarlı geliyor ondanda değil sanırım.

Hocam cihazın dış IP sinin 443 portuna telnet atın bakalım kim cevap verecek.

Gönderildi : 04/05/2012 15:42

(@anonim)
Famed Member
Konu başlatıcı

Attım bağlantı başarısız.

Gönderildi : 04/05/2012 19:13

(@ertanerbek)
Famed Member

Attım bağlantı başarısız.

443 portunu içerde başka bir port olarak natlarmısınız. Belkide 443 cevap verecek sunucu cevap vermiyordur. Mesala dışarıdan gelen 443 portunu içeride 3389 portuna natlayıp RDP deneyin.

Gönderildi : 04/05/2012 20:16

(@anonim)
Famed Member
Konu başlatıcı

Dediğiniz gibi yaptım , 443 portunu içerde başka bir makinanın 3389 portuna yönlendirdim.

dışardan rdp bağlandı , buda demektir ki endian 443 portu engellemiyor.

tüm bilgisayarlar ssl olan sitelerede giriş yapıyor. ama anlamadığım nokta ; portun çalışması gerekli olan bilgisayardan dışarıya telnet atıyorum

mesela 21 porta 3389 porta bağlanıyor iş 443 e gelince bağlantı başarısız diyor. 

bir şeyi ya atlıyorum ya eksik yapıyorum  

----------------------------------------------------------------------------------------------------

farklı iplerdeki 443 portlarınada çıkıs yapabiliyorum. Sadece programın iletişim kurması gereken sunucudaki 443 portu ile iletişim kuramıyor  çok garip.

ilgili Programın destek bölümünde ki arkadaşlar 443 portunu hem gelene hem gidene aç dedi , 443 gidene açık 443 gelenede açık ancak ilgili bilgisayar yönlendirdiğimde dışardan telnete cevap vermiyor nat yapınca 443 nat 3389 bu durumda veriyor.

(ilgili program olarak belirttiğim de KURUMNET belki aynı sorunu yaşayan arkadaş olmuştur.)

Gönderildi : 04/05/2012 22:00

(@ertanerbek)
Famed Member

Dediğiniz gibi yaptım , 443 portunu içerde başka bir makinanın 3389 portuna yönlendirdim.

dışardan rdp bağlandı , buda demektir ki endian 443 portu engellemiyor.

tüm bilgisayarlar ssl olan sitelerede giriş yapıyor. ama anlamadığım nokta ; portun çalışması gerekli olan bilgisayardan dışarıya telnet atıyorum

mesela 21 porta 3389 porta bağlanıyor iş 443 e gelince bağlantı başarısız diyor. 

bir şeyi ya atlıyorum ya eksik yapıyorum  

----------------------------------------------------------------------------------------------------

farklı iplerdeki 443 portlarınada çıkıs yapabiliyorum. Sadece programın iletişim kurması gereken sunucudaki 443 portu ile iletişim kuramıyor  çok garip.

ilgili Programın destek bölümünde ki arkadaşlar 443 portunu hem gelene hem gidene aç dedi , 443 gidene açık 443 gelenede açık ancak ilgili bilgisayar yönlendirdiğimde dışardan telnete cevap vermiyor nat yapınca 443 nat 3389 bu durumda veriyor.

(ilgili program olarak belirttiğim de KURUMNET belki aynı sorunu yaşayan arkadaş olmuştur.)

Bunun kanımda ıkı nedenı olabılır.

1. Endıan 443 ıcın ıcerden donen cevabın bır request response oldugunu anlamıyor ve gelıse ızın verıp donusu kesıyor. Bu durumda fırewall kurallarınızı kontrol etmelısınız.

2. Yonlendırme yaptgınız cıhazın fırewall kurallarında 443 portu localde kesılıyor. O sunucunun fırewall ayarlarını kontrol etmelısınız.

Gönderildi : 05/05/2012 02:46

(@anonim)
Famed Member
Konu başlatıcı

Sabah 4'e kadar uğraştım nafile anladım ki endian firewall olan sistemde KURUMNET çalışmıyor. ilginiz için teşekkürler Ertan bey

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Uzun uğraşlar sonucunda sorun çözüme kavuştu. 05.05.2012. 23.10

Hiç akla gelmeyecek bir nedenden dolayı bağlantı sağlamıyormuş geçte olsa anlayıp çözüm yolunu bulduk. Bundan sonra olduki böyle bir sorunla karşılaşan arkadaş olursa endiandaki dns ayarları nasıl ayarlı olursa olsun kendi bilgisayarında manuel olarak dns ayarlaması yapması gerekmekte.

DNS ismi çözümleyemediği ve ip ye ulaşamadığı için bağlantıyı gerçekleştirmiyormuş .

Sorunu nasıl anladık ; domain isimlerine ping atmayı denedim kabul etmedi sonra firewaldan ping atmaya izin verdim yine domain isimlerine ping atmadı ama ip ye atmaya başladı , burda anladım ki dns isimleri çözümlemiyor ,

sonra local makinede manuel olarak telekomun dns lerini verdim ve 4 günün sonunda mutlu son. Basit bir olay ama soruna odaklanıp o sorunla ilgili çözümleri araştırınca insanın aklınada başka bir şey gelmiyor. Şimdi önemi olmayan ama çözülmesi gereken bir sorunla daha karşı karşıya kaldım 🙂 Endian neden dnsleri çözümlemiyor ?  

Bu konuda emeği geçenlere ve sonuca ulaşmamda yol gösteren sevgili arkadaşım Enes AKALIN a da sonsuz teşekkürler.  

Gönderildi : 05/05/2012 12:26

(@ertanerbek)
Famed Member

Hocam,

IP yerine DNS adından ulaşmaya çalıştığınızı söyleseydiniz keşke. Ben RDP ile ulaşınca bunu düşünmedim hiç :d geçmiş olsun geri dönüş için teşekkürler.

Gönderildi : 06/05/2012 03:21

Paylaş: