Forum

1 server ile 1 den ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

1 server ile 1 den fazla ağdan log toplamak

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
451 Görüntüleme
(@serkanuz)
Gönderiler: 47
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba elimde 1 adet windows 2000 lisanslı bir server var bu cihazda tek ethernet var. şirketimizde de 6 adet internetimiz var falklı bölümlere ait internetlerin hepsinde chekpoint,fortinet mevcut log gönderimi yapma kabiliyetleri var yani. Şimdi ben şu şekilde birşey yapmak istiyorum, bu 6 adet internetin loglarını bu windows 2000, KiwiFree yüklü cihaza toplamak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim? bu konu hakkında uzun süredir düşünüyorum 🙂 ama eğitim yetersizliği işte......  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler saygılar

Gönderildi : 03/09/2011 19:35

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba elimde 1 adet windows 2000 lisanslı bir server var bu cihazda tek ethernet var. şirketimizde de 6 adet internetimiz var falklı bölümlere ait internetlerin hepsinde chekpoint,fortinet mevcut log gönderimi yapma kabiliyetleri var yani. Şimdi ben şu şekilde birşey yapmak istiyorum, bu 6 adet internetin loglarını bu windows 2000, KiwiFree yüklü cihaza toplamak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim? bu konu hakkında uzun süredir düşünüyorum 🙂 ama eğitim yetersizliği işte......  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler saygılar

Merhabalar,

Free bir syslog programı kurup tüm sistemlerin Syslog larını bu bilgisayarın Ip adresine yönlendirin ( 514 UDP )

Gönderildi : 03/09/2011 22:06

(@serkanuz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam selam zaten windows 2000 serverda kiwi  freee bir syslog toplayıcısı var benim sorum tek ethernet poru olan bir cihaza 6 internetten logları nasıl aldıracağımdı ? sanırım açıklayamadım. yani bir siwich sayesindemi yok sa işte diyelim 1 lan 192.168.xy.xx ikinci ağ 192.168.xx.xx 3 ncü ağ 172.11.xx.xx vs. ben bu ağlardan bilgi alabilmem için serverin aynı ip aralığında olması gerekmiyormu ? gerekiyorsa neler yapabilirim

Gönderildi : 05/09/2011 13:08

(@CihanKol)
Gönderiler: 105
Estimable Member

Merhaba,

Networkler arasında geçiş var mıdır ? 192. li bloktan 172 li bloğa ulaşabiliyor musunuz?

Gönderildi : 05/09/2011 14:09

(@ertanerbek)
Famed Member

Hocam selam zaten windows 2000 serverda kiwi  freee bir syslog toplayıcısı var benim sorum tek ethernet poru olan bir cihaza 6 internetten logları nasıl aldıracağımdı ? sanırım açıklayamadım. yani bir siwich sayesindemi yok sa işte diyelim 1 lan 192.168.xy.xx ikinci ağ 192.168.xx.xx 3 ncü ağ 172.11.xx.xx vs. ben bu ağlardan bilgi alabilmem için serverin aynı ip aralığında olması gerekmiyormu ? gerekiyorsa neler yapabilirim

Modemlerin hepsinden fazladan bir kablo çıakrtın bir switche bağlayın sunucuyuda bu switche bağlayın her bir bloktan bir IP adresi verin gateway olarak olması gerken modemi gösterin. 

Gönderildi : 05/09/2011 14:22

(@serkanuz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Networkler arasında geçiş var mıdır ? 192. li bloktan 172 li bloğa ulaşabiliyor musunuz?

Şuan için geçiş yok swich bağlayabilirim ancak dhcp çakışması olmıyacakmı ? ayrıca her ip  bloktan bir ip adresi verin derken servera vereceğiz ağ ayarlarından 1 den fazla ip ekleyince diyelimki 5 adet ip adresi oldu serverin KiwiFree 5 adet ipden toplarmı ? kurulum sırasında bakmıştım sanırım 1 yada 2 ip ye hizmet veriyordu yardımlarınız için teşekkürler bu arada

Gönderildi : 05/09/2011 14:54

(@ertanerbek)
Famed Member

Merhaba,

Şuan için geçiş yok swich bağlayabilirim ancak dhcp çakışması olmıyacakmı ? ayrıca her ip  bloktan bir ip adresi verin derken servera vereceğiz ağ ayarlarından 1 den fazla ip ekleyince diyelimki 5 adet ip adresi oldu serverin KiwiFree 5 adet ipden toplarmı ? kurulum sırasında bakmıştım sanırım 1 yada 2 ip ye hizmet veriyordu yardımlarınız için teşekkürler bu arada

Tekrar Merhaba

Modemlerin hepsinden ek bir kablo çıkartır ve sadece sunucunun bağlı olduğu bir switch kullanırsan ve switchide port based vlan ile portlarını ayrıştırısan olmaz.

Gönderildi : 05/09/2011 15:23

(@serkanuz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

bunun için layer 2 bir swich yeterli oluyormu hocam acaba ? hali hazırda bir swich var elimde de 🙂

Gönderildi : 06/09/2011 05:01

(@ertanerbek)
Famed Member

bunun için layer 2 bir swich yeterli oluyormu hocam acaba ? hali hazırda bir swich var elimde de 🙂

PortBased brdge yapan herhangi bir cihaz olur.

Gönderildi : 06/09/2011 12:05

(@serkanuz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

teşekkürler deniyeceğim bceririm herhalde 🙂 teşekkürler

Gönderildi : 08/09/2011 19:01

Paylaş: