Forum

Pfesense Kurulum So...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Pfesense Kurulum Sonrası Ayarları

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,025 Görüntüleme
(@abdullahbaran)
Gönderiler: 36
Trusted Member
Konu başlatıcı

Elimizde üzerinde 3 adet ethernet kartı takılı bir pc, 1 adet seagate nas 400 hdd, bir adet VDSL2 hattı ve bir adette Metro ethernet Hattı var. Bu pcye Pfsense kurulumu yaptık web arayüzü erişiminide sağladık yapmak istediğimiz metro ethernet hattını kullanarak seagate hddyi nete çıkarmak. Bu bağlamda NAT-DMZ-LAN ve WAN ayarlarını nasıl yapacağımız konusunda bir fikrimiz yok. Bu konuda bize ücretli yada ücretsiz yardım edecek kim varsa minnettar olurum. Hat bağlandı bağlanalı uğraşıyoruz ama bir yol katedemedik.

Gönderildi : 16/02/2011 21:08

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Merhaba,

anlattıklarınız içinde seagate hdd'yi nete çıkarmak bölümünü anlamamakla birlikte,

öncelikle hangi pf sürümünü tercih ettiniz ?

Metro eth. lan üzerinde kullanıp, vdsl2 hattınızı dmz'e mi yönlendirmek istiyorsunuz ?

( anlattıklarınızdan çıkarttığım bu )

Tam olarak pf kurma amacınız nedir ?

Hangi şehirde bulunuyorsunuz ?

Keyifli çalışmalar

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/02/2011 10:49

(@abdullahbaran)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Seagate Nas 440 FTP ve HTTP arayüzü ile nete çıkabilen dışardan erişim sağlanabilen üzerinde 2 ethernet bulunan bir hdd. Şirkete dair özel dosyaları bu hddde depoluyoruz. VDSL hat üstünden NAT ve DMZ yaparak zaten nete çıkardık HDDyi ama bağlantı kopmaları ve veri aktarım hızındaki düşüklük nedeni ile Metro hatla bunu yapmak istedik. Malum metro hatta switch üzerinden NAT - DMZ yapmak mümkün değil bize tahsis edilen Metro hat ipsi ile 21 ve 80 nolu porttan Metro ethernet ile hddyi internete çıkarmak istiyoruz olay bu. PFNSENSE kurulumunu hdd üzerine yaptık web arayüzünde ise servislerde DMZ için ayırdığımız kısım WAN ve LAN sekmeleri var buralara yazılacak protokolleri bilmiyoruz ve burdan NAT yapmayı. Bu konuda yardım istiyoruz. Dediğim gibi cihaz VDSL üzerinden internete çıkıyor burda sorun yok ama ayını şey Metro üzerindende gerçekleştirmek amacımız.

SAYGILARIMLA

Gönderildi : 17/02/2011 14:27

(@turancoskun)
Üye

merhaba,

pfsense üzerinde nas host'un ip'sini sabitleyerek nat işlemini gerçekleştirmeniz sorununuzu giderecek.

pfsense / firewall tabında 

interface : wan 

protocol : tcp-udp

ext. port range :  80

nat ip : Nas ip

local port :  80

Description : Seagate Nas Wan - Pass ( sizin yapınıza uygun bir açıklamada olabilir.)

Auto-add a firewall rule to permit traffic through
this NAT rule - seçili olarak

save ..

aynı işlemi 21 no'lu port içinde yaparak dışarıdan erişimi bu portlar üzerinden pfsense üzerine yönlendirebilirsiniz.

Yapınız ve ip bloklarınız  hakkında bilgi verebilirseniz daha ayrıntılı yardımcı olunabilir.

Keyifli çalışmalar

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/02/2011 21:21

(@abdullahbaran)
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba,

pfsense üzerinde nas host'un ip'sini sabitleyerek nat işlemini gerçekleştirmeniz sorununuzu giderecek.

pfsense / firewall tabında 

interface : wan 

protocol : tcp-udp

ext. port range :  80

nat ip : Nas ip

local port :  80

Description : Seagate Nas Wan - Pass ( sizin yapınıza uygun bir açıklamada olabilir.)

Auto-add a firewall rule to permit traffic through
this NAT rule - seçili olarak

save ..

aynı işlemi 21 no'lu port içinde yaparak dışarıdan erişimi bu portlar üzerinden pfsense üzerine yönlendirebilirsiniz.

Yapınız ve ip bloklarınız  hakkında bilgi verebilirseniz daha ayrıntılı yardımcı olunabilir.

Keyifli çalışmalar

Telekom tarafından bize verilen 212.xxx.xxx.xxx şeklinde tek bir ipmiz var bahsettiğiniz NAT sekmesinde 80 ve 21 numaralı porta bu işlemi yaptım ancak bağlantıda hata yapmış olabilirim cihaza dışarıdan erişemedim. Bağlantı şu şekilde oldu, mac adreslerine göre LAN olarak belirlediğim ethernet kartına VDSL den gelen kabloyu WAN olarak belirlediğim ethernete Metrodan gelen kabloyu diğer ethernete ise NAS cihazı bağladım ancak erişimsağlayamadım.

Gönderildi : 19/02/2011 02:56

(@turancoskun)
Üye

Abdullah bey,

Pfsense yapılandırmasında,

Lan  ( 1.Eth. ) -> kurum içi network

Wan ( 2.Eth. ) -> Metro eth.  ( 212.xxx.xxx.xxx )

Opt1 ( 3.Eth. ) -> DMZ 

yukarıda belirttiğim şekilde yapınızı kurup daha sonra nat işlemini gerçekleştirmelisiniz.

aslında dmz yani 3. eth. kartına gerek kalmadan lan ip bloğuna nas host'u bağlayarak çok daha kolay yapıladırabilirsiniz.

Keyifli çalışmalar

Gönderildi : 20/02/2011 00:22

Paylaş: