Forum

Vpn yapan kullanıcı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vpn yapan kullanıcıların interneti gidiyor(Varsayılan ağ gecidini kaldırdığım halde)

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
710 Görüntüleme
(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Merhaba,, Türkiye Merkez ofisimize 15 yakın client vpn çekiyor,Siz söylemeden ben söyliyeyim Firewalldaki policyleri kontrol ettim ve clientlar da varsayılan ağ geçidi tikini kaldırdım yani neti kendi localinden kullanıyor vpn çekenler.Fakat şöyle garip bir olay var.Sorun olsa firewall'da hiç kimse bağlantı çekemez,sorun şu 15 kullanıcıdan 5-7 tanesi veyatta 2-3 tanesi veyatta 8-9 tanesi bağlandığı zaman bunların internetinde problem olmuyor ama diyorumya bazende 2 tanesi bağlanabiliyor sorunsuz.diğerleri bağlandığı zaman neti gidiyor sadece vpn bağlantısında kalıyor yani kısacası piyango hangi client'a denk gelirse,bu belli olmuyor işte ne yapsam sorunu bulamadım normalde basit ve tek bir çözümü var client'taki varsayılan ağ gecidi tikini kaldırmak.ama olmuyor malesef.Virüs kontrolüde yaptım tek bir virüs bile mevcut değil.Manuel olarak bile baktım tek tek dosyaların içine dosdan ama virüs yok sorun çıkan bilgisayarlarda.yani okaradar büyük sıkıntı..1 yıldan beri çözüm bulunamamış!.Ve benimde aklıma geçicide olsa bir çözüm geldi Sanal makina kurdum sanal makinayı kullanarak nete çıkıyorlar.Tabi kullanıcılar bundan memnun değil.. Not : Dubai'de etisalat diye adsl hattı veren bir firma var burda bu kullanılıyor.Bazen dns leri uçuyor bu firmanın başka bir dns giriyorum.belki bunla alakası olabilir.Fakat bundan kaynaklandığını sanmıyorum.Sadece bilgi amaçlı yazdım!

Gönderildi : 25/02/2010 09:59

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Öncelikle forum kurallarını okumanızı öneririm, daha sonra başlığı düzeltmenizi.

Yapınız hakkında biraz bilgi veririmisiniz? Firewall vs.?

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 26/02/2010 00:48

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

firewalldan kaynaklanmadigina karar verdim sorun firewall kurulmadan oncede varmis.bugun soyle birseyi fark ettim\ varsayilan tikini kaldirdigimda internete cikiyor fakat vpn kullanicilari merkez ofisimize bagli olmasina ragmen merkez ofisimizle iletisime gecemiyor remote yapilamiyor.bu belki biraz daha yardimci olur soruma.vpn bagli fakat remote yapilamiyor sunucuya/

iyi calismalar\\

Gönderildi : 26/02/2010 19:54

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Hatırladığım kadarıyla şöyle yapıyorduk sanırım yanlış ta yapmış olabilirim,Sayet bana sordugunuz boyle yapılmıyorsa adım adım soylıyebılırsenız memnun olurum,,

Cmd

telnet

open (baglantı yapılan sunucu adresı)

baglantı basarısız olmustur vs.vs

Gönderildi : 27/02/2010 10:58

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Yapı hakkında biraz daha detay verebilirmisiniz? İp yapılandırması gibi.

Gönderildi : 28/02/2010 04:17

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Tabikide

Dubaide 192.168.1.1/192.168.1.254 arasında bir ip blogu kulllanılıyor.istanbulda 192.168.0.1/192.168.0.254 ip blogu kullanılıyor.vpn çekenler 192.168.0.55 ip adresli sunucuya bağlanıyor.istanbulda bir adet fortigate firewall kullanılmaktadır two line mevcuttur firewallda.dubaide de bir adet fortigate firewall kullanılıyor burdada two line mevcut.aslında firewall lar arasında vpn yapıcaktım fakat dubaide statik ip 3000 dolar civarında olduğu için şirket her ay bu ücreti ödemeye yanaşmıyor.bu yüzden başka çözümler aramak mecburiyetindeyim.

Gönderildi : 28/02/2010 14:45

(@uguryildirim)
Gönderiler: 61
Trusted Member

bende de aynı problem vardı

isa server 2003 kurulu sistemde.

burdan vpn ile ilgili olan kuralda;

vpn kullanıcılarına external (dışa erişim) hakkı verdiğimde sorun düzeldi.

bunu da yine çözümpark sayesinde öğrenmiştim 

Gönderildi : 01/03/2010 12:46

Paylaş: