Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vmware Esxi Disk-SQL sorunu

13 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
662 Görüntüleme
(@cengizhangultepe)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

SQL server sunucumuzda yaptığımız sorguda VmWare tabanında çalışan sunuclar sorguyu geç getiriyor, ancak leptop masa üstü veya fiziki kurulum yapılmış sunucuda süre normal, yaklaşık 5 farklı ve güçlü host denedik sonuç değişmedi neyden kaynaklandığına dair fikri olan veya böyle bir sorun ile karşılaşmış olan varmıdır ?

Gönderildi : 25/11/2022 14:23

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Gönderen: @cengizhangultepe

Merhaba,

SQL server sunucumuzda yaptığımız sorguda VmWare tabanında çalışan sunuclar sorguyu geç getiriyor, ancak leptop masa üstü veya fiziki kurulum yapılmış sunucuda süre normal, yaklaşık 5 farklı ve güçlü host denedik sonuç değişmedi neyden kaynaklandığına dair fikri olan veya böyle bir sorun ile karşılaşmış olan varmıdır ?

Merhaba,

Bunun birden fazla sebebi olabilir. Sanallaştırma ortamlarında SQL kullanacaksanız belirli best practiceslere uymanız gerekiyor. Örneğin disklerde VMware paravirtual kullanmanız gerekiyor. Eğer sanal makina konfigurasonunda bir sorun olmadıgını düşünüyorsanız ilgili esxi hostun driver, firmware kombinasyonlarına bakmak gerekebilir.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 25/11/2022 14:40

Murat DEMİRBAĞ
(@muratdemirbag)
Gönderiler: 113
Estimable Member

Merhaba,

Aşağıda belittiğim konuları incelediniz mi?

• Vmware Tools güncel mi?
  • Client Network ve VM Network hızı(10Gbit, 1Gbit, 100Mbit mi)
  • VM Network kartınız nedir? (E100, VMxnet3)
  • SQL indexleri bozulmuş olabilir mi?
  • VM makinalarından SQL servere pinglerde kesinti oluyor mu?
  • Storage Disk okuma ve yazma hızları incelendi mi?

Gönderildi : 25/11/2022 14:57

(@cengizhangultepe)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Öncelikle @tayfundeger hocam sunucu kurarken standardın dışına pek çıkmadık, disk yapısından kaynaklı olabilir, canlı sistemde VMware paravirtual kullanabilrimiyiz, vm baştan kurulumu gereklimi ?

@muratdemirbag vmware tools güncel kartımız  E100 SQL indexlerinde sorun yok fiiki cihazlarda sorun yaşamıyoruz, herhangi bir ping sorunumuz yok

Gönderildi : 25/11/2022 15:26

(@cengizhangultepe)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@tayfundeger kaynaklardan baktım ve sunucu diskini değiştirdim çok az da olsa fark oldu ancak yeterli değil, ayrıca incelediğim kadari ile SAN bulunan ortamlar için daha uygun olduğu yazıyor, benim sunucum tek host ve bir raid karta bağlı ssd datasore ile çalışıyor

Gönderildi : 25/11/2022 15:57

Murat DEMİRBAĞ
(@muratdemirbag)
Gönderiler: 113
Estimable Member

@cengizhangultepe Hocam, Sanal ortamınızda kaç VM ve SQL dan başka diğer VMler de Network hızından bir proglem gözlemlediniz mi?

Sanallaştırmada Network Performansı için genelde VMxnet3 tercih edilir.

Aşağıdaki linkte Network Kartı ile ilgili detaylar mevcut.

https://kb.vmware.com/s/article/1001805

https://ersincan.com/2015/06/22/vsphere-esxi-ethernet-karti-tipleri-ve-performanslari/

Gönderildi : 25/11/2022 15:59

(@cengizhangultepe)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@muratdemirbag  teşekkürler hocam network kartlarını demo sunucuda değiştiriyorum birazdan sonuç atarım

Gönderildi : 25/11/2022 16:06

(@cengizhangultepe)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Farkeden bişe olmadı malesef, hatta demo sunucuda bekleme süresi daha fazla arttı

Gönderildi : 25/11/2022 16:41

(@cengizhangultepe)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Zannediyorum bu konu ile ilgili sorun yaşamış kimse yok, yine de test sonuçlarımı belirtmek isliyorum

SQL kurulu olan sunucuda Disk modalarını tek tek denedim sonuç alamadım, en kötü fiziki kurulum yapılmış sunucuda sql yapıtığım sorgu en iyi vm sunucudan iyi geliyor, fark edilebilen bir durum değil ancak bariz farklar var. Okuduğum bütün makale ve yazılarda bununla ilgili bir durum veya sql için spesifik bir yapılandırma yok zannediyorum VMware datasotıre yapısında indexleme işlemlerinde sorunlar yaşanıyor, son olarak bir suncuya citrix kurup deneyeceğim sonuçları yine paylaşırım.

Gönderildi : 28/11/2022 12:04

(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member

raid kartının ve datastorage nizin limit ve performanlarını inceleyin. birde ssd diskler kurumsal diskler değil mi? örnek olarak raid 10 yapıp bir test edin 4 diski farklı test edebilmek adına. birde sql sunucuda index yada istatistik sorunu olabilir onu da kontrol edin.

Gönderildi : 28/11/2022 12:58

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

Merhaba, bu tip durumlarda genel sorunlar olmaz malum ürünler oturmuş, global durumda. Sizin donanımınız ve yapılandırmanız ise bilinmiyor. Arkadaşlar genel noktaları paylaşmışlar sizin bunlardan daha fazlasını da içeren bir kontrol listesi yapmanız faydalı olur. Donanımınızın ilgili sürüme whql uygunluğu, firmware güncelliğinden başlayarak, yapılandırması, hypervisor ve akabinde OS yapılandırması şeklinde. Ve bu tip durumlarda da kaynaklarda sonuç alınamazsa disk performansı IOPS testleri ile ölçülmesi, izlenmesi gerekir fakat aldığınız bench sonuçları yorumlayabilmeniz için deneyiminiz olması yada aynı donanımdan elinizde olması lazım ki mukayese yapabilesiniz. Tüm kurgunun doğru olduğu düşünülen noktalarda bu tip konuların yanıtlanmasında tekrar ettiğimiz gibi monitoring ve benchmark yapılması gerekir bunlar hangi noktaya odaklanılması gerektiği fikrini verecektir. Çalışır görünen fakat fiziksel sorunlu ürünler de bu şekilde alan daraltılarak bulunabilir yada yanlış yapılandırmalı. Ör raid array SSD demişsiniz bunlar kurumsal desteklenen modeller mi, ör sırf ucuz olsun diye qlc home user bazı ürünleri kullanıyor kimisi bunlar uzun okuma ve yazma durumlarında ani düşüşlere yol açabilir db, nas gibi ortamlar için doğru ürünler değil gibi gibi çok konu var. Kısaca sorun görmediğiniz sunucu, laptop ile sorunlu arasında iops testi yapıp karşılaştırın fikir verebilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/11/2022 13:00

(@cengizhangultepe)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Aytaç bey , Diskler evet kurumsal, sunucuya ait diskler, başka hostlar ile denendi, sql sunucu sisteminde sorun olabilir ihtimali için db başka bir sunucuda çalışıtırldı ancak sonuç aynı, Özetle Vm platformunda yaptığımız sorgu ile sanal olmayan fiziki kurulum sistem yaptığımız sorgu arasında fark var,

Gönderildi : 28/11/2022 13:04

(@cengizhangultepe)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz hocam, bu işlemi farklı vmware versiyonları hatta son çıkan 8.0 versiyonu dahilo bütün firmwareleri son sürümünde yükseltimiş cihazda da denedik vm 6.7 normal sas disk çalıtıran cihazda da denedik, hatta bizim kurmuş olduğumuz vm sorunlu olabilir diye başka IT ler tarafında yapılandırılan VMware üzerinde de denedik, ancak bariz olan gelenkesel olarak kurulu 3.5 diske sahip raid 1.0 yapılı sistemde alınan sonuç ile çift işlemcili raid 60 yapıya ve ssd datastore sahip güncel vm arasında bile 10 sn farkeden sorgular var, default kurulumda bile sadece driverler vmtools kurulu olsa bile bu şekilde sonuç alma çok doğru değil, evet ürünler global oturumuş ürünler ama bu tarz sorunları yakalamak çok olası değil, ancak testlerim devam ediyor, dediğiniz gibi karşılaştırmalı testlerde yapacağım

Gönderildi : 28/11/2022 13:12

Paylaş: