Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-v üzerinde WSUS

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
350 Görüntüleme
(@Mevlut_Unlu)
Gönderiler: 64
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar;

Serverıma hyper-v kurdum ve hyper-v üzerinde DC kurdum bundan sonraki aşamada WSUS kurmayı planlıyorum fakat kurulumu hangi şekilde yapmam mantıklı olur sizce

1- Hyper-v üzerindeki DC'ye ( Bir fiziksel disk ekleyerek)

2- Hyper-v hostu olan Parent partition üzerine

Teşekkürler. 

Gönderildi : 22/02/2015 13:16

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

RAID yapısını kurmadıktan sonra sanal sunucularını hangi partition'da tuttuğunun pek bir önemi yok aslında, sadece ileride olurda OS fail olursa sanal sunucuları tekrar ayağı kaldırman daha kolaylaşır. Ayrı ayrı partition yapısı kurarsan hyper-v ve host sunucu için. 

Ancak dediğim gibi öyle büyük bir fark oluşacağını sanmıyorum.

Kolay gelsin.  

www.okanozbey.com

Gönderildi : 22/02/2015 13:49

(@Mevlut_Unlu)
Gönderiler: 64
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Ziya bey;

aslında belirtmeyi unuttum raid yapısı olarak raid 5 kullanıyorum WSUS için raid üzerinde bir adet logical drive oluşturdum fizikselde de depolasam Hyper-v üzerindeki DC'de de depolasam aynı alanı kullanacağım cevabınız için teşekkürler herhalde dediğiniz gibi Hyper-v üzerindeki DC'de olması daha esnek bir yapı olacak.

Gönderildi : 22/02/2015 16:15

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba Ziya bey;

aslında belirtmeyi unuttum raid yapısı olarak raid 5 kullanıyorum WSUS için raid üzerinde bir adet logical drive oluşturdum fizikselde de depolasam Hyper-v üzerindeki DC'de de depolasam aynı alanı kullanacağım cevabınız için teşekkürler herhalde dediğiniz gibi Hyper-v üzerindeki DC'de olması daha esnek bir yapı olacak.

Merhaba,

Şimdi işler biraz daha netleşti.

Wsus tarafını sanal sunucu uzerine kurman daha mantıklı onu da belirteyim Bir önceki mesajda buna değinmeyi unutmuşum direk olarak sanal sunucuyu vm olarak yapılandıracağını göz önüne alarak anlatmışım. 🙂

Birden fazla servisi aynı sunucuya kurmanız olası problemler esnasında her servisin kesintisine sebep olacaktır. Sanallaştırma avantajlarından biriside bu zaten. Wsus servisi bir sebeple restart istediğinde tutupta fiziksel sunucuyu restart etmek ile , wsus içerisinde bulunduğu bir vm sunucuyu restart etmek arasında dağlar kadar fark var.

Ayrıca wsus kaynaklı uzun bir kesinti durumu söz konusu olduğunda wsus bulunduğu vm kesinti yaşayacak ancak diğer sunucular çalışmalarına devam edecektir. Host sunucuya kurarsanız işler değişir. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 22/02/2015 17:28

Paylaş: