Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

WS 2012 Failover Cluster'dan WS 2012 R2 Failover Cluster'a sanal makine taşımak

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
403 Görüntüleme
(@UfukArgun)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Windows Server 2012 failover cluster üzerinde bulunan sanal makineyı aynı storage üzerinde bulunan ve yeni kurulan Windwos Server 2012 R2 failover cluster'a kesintisiz taşımak için hangi yöntemi önerirsiniz? Konuyla ilgili bir çok doküman okudum fakat sizlerinde fikrini almak istedim. Araştırdığım kadarıyla ;

* Shared Nothing Live Migration 
Cross-version live Migration(Üsttekiyle aynı olabilir)
Copy Cluster Roles Wizard 

gibi özellikler mevcut. 

Ayrıca sistemimizde VMM mevcut.VMM ile taşıma yapabileceğimizi düşünüyorum fakat daha hızlı bir taşıma yöntemi var mı? Hyper-V üzerinden move komutu ile taşıma yapılabiliyor fakat sanal makine failover clusterda olduğu için Hyper-V üzerinden move işlemine izin vermiyor.

Bunun dışında merak ettiğim bir konu WS 2012 failover cluster'a WS 2012 R2 cluster node eklenebilir mi? Bu şekilde Cluster arasında taşıma yapılarak WS 2012 olan node evict edilip clusterdan çıkartılırsa sorun oluşur mu?

Teşekkürler. 

Gönderildi : 09/10/2014 20:37

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Ufuk bey,

bu işlemi kesintisiz yapmanız mümkün değil. Bence en kısa sürede kapalı olarak nasıl taşırım onu araştırsanız daha uygun olur. Bana göre Export Import en kısa, en sorunsuz ve güvenli taşıma şekli olacaktır özetlediğiniz ortamda.

Başka arkadaşlarımında önerileri olacaktır. Bunlarıda inceleyerek en doğru yolu bulacağınıza inanıyorum.  

Saygılarımla.   

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/10/2014 00:32

Paylaş: