Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

wmware workstation 9 disk alanı genişletme

14 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
464 Görüntüleme
(@RamazanSahin)
Gönderiler: 36
Eminent Member
Konu başlatıcı

1.Arkadaşlar wmware workstation 9 u kullanarak backtrack 5r3 kurdum. Sanal makinaya 60 gblık bir disk alanı vermiştim. Daha sonra bu alanı genişletmek istedim. Bir arkadaşımızın yardımıyla  Sanal makinayı başlatmadan makina üzerinde sağ tıklatıp edit settinge geldim  hardware sekmesinden harddiske tıklatıp utilities-expand a tıklatıp disk boyutunu 250gb yaptım. Sanal makina kapalıyken sanal makinanın mx. disk  boyutu 250gb olarak görünmeye başladı. sanal makinayı açınca alttaki harddisk simgesinin üzerine fareyi getirince oradada harddisk boyutu 250 gb gözüküyor Ancak backtrack 5 r3 te uygulamalar-donatılar- disk kullanım çözümleyiciye gelince disk boyutunun halen 60 gb olarak göründüğünü gördüm. Bu soruyu daha önce başka bir sorunun başlığının altına yazmıştım ama çözüm olmayınca bu sorun için yeni başlık açmak istedim. umarım bir çözüm bulunabilir.

2.Wmmware workstationda sanal makina kurulurken bizim sanal makinaya verdiğimiz hd boyutu bizim diskimizin c bölümünden mi yoksa d bölümünden mi kullanılır? Yoksa harddiskimizde sanal makinaya verilecek toplam disk boyutu kadar harddiskin bir bölümünde veya 2 bölümün toplamında boş yer olması yeterli midir?  Eğer ayrı iki disk bölümümüzün herhangi birinde yeter kadar boş alan yoksa sanal makina iki disk bölümünden de boş yerleri alıp kullanabilir mi?

Gönderildi : 20/11/2013 19:07

(@tarikyildiz)
Gönderiler: 193
Reputable Member

size konu ile ilişkin bir cevap yazmıstım siz yenıden bir kurlum yaparmısınız ve hangi diskiniz müsait ise ona göre kurlum yapablirsiniz 

Gönderildi : 20/11/2013 19:29

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

hocam diski buyutmus olabilirsiniz ama linux tarafında otomatik olarak partition extend olmaz

fdisk ile bos alanda partition olusturup sonrasında mount point altına mount etmeniz gerek 

vmware icinde alanın c veya d den kullanılması kısmını sanal makinaya disk olusturuken siz belilersiniz.  c de yer bitince otomatik olarak D deki alanı kullandırmaz 

Gönderildi : 20/11/2013 19:30

(@RamazanSahin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

hangi diske kaydedeceğini wmware yi kurarken değil yeni bir sanal makina kurarken mi şeçiyoruz. ben disk şeçimi yapmamıştım direkt diske ne kadarlık alan vereceğimi yazıp ilerlemiştim muhtemelen c ye kaydetmiştir. diskin c sürücünde yeteri kadar yer yok Tarık bey inde dediği gibi en iyisi kaldırıp yeniden kurmak yalnız sanal makinayı  kaldırırken sanal makinayı başlatmadan sanal makinaya verdiğimiz ismin üzerinde gelip sağ tuşa basıp REMOVE şeçeneğine mi tıklıyoruz. yoksa başka bir yol mu var.  ayrıca yeniden kurulum yaparken hangi diske kaydedeceğini şeçtiğimiz yer neresi? diskin boyutunu seçtiğimiz yerde mi hangi diskten kullanacağını şeçiyoruz? 

ben diski yeniden kuracağım  ama Vasvi bey de isterse bahsettiği yöntemi anlatsın bu yorumla karşılasan arkadaşlar varsa onlara yardımcı olur belki..  

Gönderildi : 20/11/2013 20:47

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

http://youtu.be/QVbtJnGjTYk

59. saniyedeki location kısmına bakabilirsiniz 

Gönderildi : 20/11/2013 21:06

(@RamazanSahin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

wmware workstation c diskinde kurulu bu durumda mecmuriyeten sanal makinayıda mı c ye kurmam gerek yoksa wmware workstation c de kuruluyken ben sanal makinayı d de belirlediğim herhangi bir alana kurabilir miyim? çünkü orada adreste sanal makinanın virtual machine içine kurulacağı yazıyor. virtual machine kısmını o  adresten çıkartabilir miyim?

Gönderildi : 20/11/2013 22:13

(@tarikyildiz)
Reputable Member

merhaba vasvi hocamın dediklerine ekle olarak 

yenıden kurulum yaparken  typical degilde custom olarak secerseniz karsınıza nereye kuracağınız ile ilgli dosya yolu seçneğiniz ekrana gelecektir 

ve dosya yolu ise

Gönderildi : 21/11/2013 02:11

(@RamazanSahin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

wmaplayer c diskinde kurulu onu da d ye taşımama gerek var mı yoksa sanal makinanım kurulum yerini olarak ayarlasam bir sorun olur mu

Gönderildi : 21/11/2013 02:33

(@tarikyildiz)
Reputable Member

sıfırdan kurulum yapın bence 

Gönderildi : 21/11/2013 02:37

(@RamazanSahin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sildim zaten silmez olaydım:) wmware workstation lisanslıydı bu sefer kurulum sonunda benden lisans anahtarı istemedi ama galiba deneme sürümüne geçti direkt backtrack ı kurarken bir kaç kere hata verdi wmware yi nasıl lisanslayacağımı bilmiyorum şimdi. backtrakta inşallah sorun vermez dediğim gibi kurarken bir iki yerde sorun verdi baştan başladdı

WMWARE NİN LİSANSLI MI YOKSA DENEME Mİ OLDUĞUNU NASIL ANLARIM  

Gönderildi : 21/11/2013 03:17

(@tarikyildiz)
Reputable Member

Ramazan Bey

Şimdi

1-sizin burada kaldıracağınız backtrack idi  

2- daha önce kurarken nasıl giridiniz lisansınızı ?

3- wmvare üzerinden help ( yardım ) menüsü içerisinden   enter lisans key kısmı sizi yönlendircektir 

Gönderildi : 21/11/2013 03:22

(@RamazanSahin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

wmware workstation c diskinde kurulu bu durumda mecmuriyeten sanal makinayıda mı c ye kurmam gerek yoksa wmware workstation c de kuruluyken ben sanal makinayı d de belirlediğim herhangi bir alana kurabilir miyim? çünkü orada adreste sanal makinanın virtual machine içine kurulacağı yazıyor. virtual machine kısmını o  adresten çıkartabilir miyim?

BEN ASLINDA SORUYU SORMUŞTUM AMA CEVAP GELMEYİNCE HEPSİNİ SİLDİM 

KURULUM TAMAMLANDIKTAN SONRA KENDİSİ SORMUŞTU LİSANLI MI DENEME SÜRÜMÜMÜ KUL. DİYE BEN LİSANS ANAHTARINI GİRMİŞTİM BU SEFER HİÇ SORU SORMADAN BBİTTİ KURULUM ANCAK BACKTRACK I KURARKEN AŞAĞIDA SÜREKLİ YAZILAR ÇIKTI DENEME SÜRÜMÜ GİBİ AYRICA YARDIM KISMINA GİRİNCE ENTER LİSANS KEY YAZISI ÇIKIYOR BASTIĞIM ZAMAN LİSANS KEY GİRMEMİ İSTİYOR... 

Gönderildi : 21/11/2013 03:48

(@RamazanSahin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

GARİP OLAN LİSANS NUMARASINI GİRİYORUM AMA HATA VERİYOR

Gönderildi : 21/11/2013 03:53

(@tarikyildiz)
Reputable Member

iletilerinizi yazarken küçük harf ile yazmaya özen gösterelim 

siz bu sekildede demo yapabilirsiniz  yapmanız gereken yeniden backtack5 kurmanız kurar iken custom seçeneği ile nereye hangi diske kurmak istediğinizi belirtmeniz  

Gönderildi : 21/11/2013 04:05

Paylaş: