Forum

Sanallaştırma Tekno...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sanallaştırma Teknolojisi

23 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
700 Görüntüleme
cihat bahtiyar
(@cihatbahtiyar)
Gönderiler: 23
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Sanallastırma Teknolojileri bildiğiniz gibi farklı firmalar arasında değişiyor ben kısaca size bazı seyleri danısmak istiyorum.

sanal kullanan arkadaşlar hyper v mi yoksa esxi 5.1.0 mı ilk sorum bu diceksinizki lokasyona bağlı olarak bu secimler değişir. sizce sorun yasamadan kullanabiliceğim hangisidir. bana bunun bi cevabını verirseniz sevinirim.

Gönderildi : 21/03/2013 13:46

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Merhaba

Sanallastırma Teknolojileri bildiğiniz gibi farklı firmalar arasında değişiyor ben kısaca size bazı seyleri danısmak istiyorum.

sanal kullanan arkadaşlar hyper v mi yoksa esxi 5.1.0 mı ilk sorum bu diceksinizki lokasyona bağlı olarak bu secimler değişir. sizce sorun yasamadan kullanabiliceğim hangisidir. bana bunun bi cevabını verirseniz sevinirim.

Merhaba,

Tabiki Esxi, kullanımı ve yönetimi kolay.Ayrıca herhangi bir sorun yaşamanız anında VMware'in Türkçe support'u var.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 21/03/2013 14:51

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhaba,

Lokasyon ile bağlantısı olduğunu düşünmüyorum. Önemli olan bütçeniz, personelin hangi ürüne yetkinliğinin olduğu ve sizin hangi platformu kullanmayı tercih ettiğiniz (hangi platforma aşina olduğunuz) ile bağlantılıdır.

Her iki platformunda kendine göre farklılıkları bulunmakta. Ancak profesyonel olarak planlayıp uygulamaya geçirir iseniz her iki platformda da sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Ancak kişisel tercihim Hyper-V [:)]

Gönderildi : 21/03/2013 14:55

cihat bahtiyar
(@cihatbahtiyar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Tayfun Hocam

Esxi bende çok seviyorum o bir gerçek ancak Hyper v devreye 3.0 ile gelince bide fordan hyper v seminerini izleyince kafamda soru işareti olustu acaba hyper v mi diye çelişkide kaldım sonuçta omurga oluştıurucaz temelini sağlam oluşturmamız lazım oyuzden siz değerleri abilerimle paylasıyorum durumu

Gönderildi : 21/03/2013 15:11

cihat bahtiyar
(@cihatbahtiyar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Can Hocam

Eğitimimi wm ve hyper v üzerine aldım hyper v 3.0 ile gelince hyper v daha cok ısındım gibi avantaş ve dez avantazlarını düşündüğümde karasız kaldım değerli hocam

Gönderildi : 21/03/2013 15:15

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Merhaba Tayfun Hocam

Esxi bende çok seviyorum o bir gerçek ancak Hyper v devreye 3.0 ile gelince bide fordan hyper v seminerini izleyince kafamda soru işareti olustu acaba hyper v mi diye çelişkide kaldım sonuçta omurga oluştıurucaz temelini sağlam oluşturmamız lazım oyuzden siz değerleri abilerimle paylasıyorum durumu

Merhaba,

Hyper-V'nin hangi yönü sizi vmware'dan uzaklaştırmaya sebep oldu öğrenebilirmiyim?

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 21/03/2013 15:43

cihat bahtiyar
(@cihatbahtiyar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Tayfun Hocam

Sanallastırma Tabanlı Domain Controllerlar  

Gönderildi : 21/03/2013 16:01

cihat bahtiyar
(@cihatbahtiyar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Tayfun Hocam

Sanallaştırma Tambanlı Domain Controllerlar Yani Hyper v 2012 ile Sanallaştıma Uyumlu Domain Controllerkar Geldi iki

Gönderildi : 21/03/2013 16:04

cihat bahtiyar
(@cihatbahtiyar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Tayfun Hocam

Sanallaştırma Tabanlı Domain Controllerlar
Yani Hyper v 2012 ile Sanallaştıma Uyumlu Domain Controllerlar Geldi iki farklı
özellikten bahsediyorum aslında simdiye kadar hem hyper v üzerinde hem esxi
üzerinde domain controllerları sanallaştıra biliyoruz ama domain controllerlar
özel bir veri tabanı içerdiği için sanallaştırmanın bazı nimetlerinden
faydalamıyoruz mesela nedir snapshot herhangi bir makinanın snapshot'ını
alabiliyoruz hemen geri döne biliyoruz herhangi bir sıkıntıda yasamıyoruz ama domain
controller'ın snapshot'ını alıp 1 hafta geri dönersem oturup active directory
yeniden kurmam gerekir sizde iyi biliyonuz ki snapshottan yedeğe dönebilirim
ama tarih saat dönmüyo hyper v 2012 de 
bunu rahatlıkla yapabiliyorum denediğim kadarıyla ilk secenek bu mesala
değerli hocam

Gönderildi : 21/03/2013 16:22

(@tolgaanit)
Gönderiler: 158
Estimable Member

Merhaba,

Snapshot ,tüm sanallaştırma teknlojileri (VMware,Citrix,Microsoft) yedekleme yöntemi olarak kullanılmayı tavsiye etmez. Bunun yerine 3rd party yedekleme yöntemlerini kullanabilirsiniz. Örnek olarak Veeam, VMware vSphere üzerinde çalışan AD,SQL,Exchange den sadece bir user, mailbox, database i geri dönebilmektedir.

VMware stabil çalışması nedeniyle firmalar tarafından kullanılmaktadır. Zira altyapısı unix tabanlıdır. VMware Server sanallaştırmayı ilk geliştiren firmalardan biridir. Gartner raporlarında her zaman öndedir.  Tek tek özellik olarak karşılaştırıldığında Hyper-V nin sayıca üstün olduğu yerler bulunabilir. Günün sonunda siz bu öne çıkan özelliklerin ne kadarını kullanacaksınız. Benim kişisel tercihim stabil ve kendini kanıtlamış bir platformda sanallaştırmayı yapmak olacaktır.

Gönderildi : 21/03/2013 16:42

cihat bahtiyar
(@cihatbahtiyar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba

snapshot bu yedeklemeyi hyper v2012 v3 te öneriyor tecnet yetkillileri ile görüşmem sonucunda bana bunu belirttiler ama araştırmalarım sonucunda ve testlerimde sizinde dediğiniz gibi kendini kanıtlamış bir firma wmware ortak sizin gibi tecrübe sahibi kişilere sormamın sebebide bunu piskolojik olarakta kendime kanıtlamaktı ki sizler tarafındanda sanallaştırma platformu olarak wmware suanda kafa yatmıs durumda ama ilerleyen teknolojiyi takip ederek hyper v demiştim birazcık pskolojik olarakta okuduğum makalelerde hyper v biraz fazlaca konu olunca dedim geciş var galiba 🙂 hyper v ye

Gönderildi : 21/03/2013 17:31

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Hakan hocamın önerilerine katılıyorum sadece platform konusunda farklı düşünüyoruz. Hesap kitap ve planlama işleri çok önemli işe başlamadan önce.

Benim sahsi tercihim VMware. Başka platform aramaya gerek yok.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/03/2013 18:13

(@tolgaasik)
Gönderiler: 383
Illustrious Member

Merhaba ,

Kesinlikle VMware. İyi konfigure edildikten sonra hiç başınız ağrımaz. Tolga 'nın yazdıklarına da aynen katılıyorum.

Gönderildi : 22/03/2013 02:05

(@m-hakancan)
Noble Member

Merhaba arkadaşlar,

Stabillik konusunda Hyper-V yi neden bu kadar yeriyorsunuz anlamış değilim arkadaşlar. Düzgün planlanıp doğru yapılandırıldığında hiçbir sıkıntı yaşatmayacaktır. Şu an kullandığımız 4 node 2008 R2 Hyper-V cluster üzerinde yaklaşık 60 sanal makine çalışmakta ve Hyper-V tabanlı hiçbir problem yaşamadık diyebilirim. Destek verdiğim yerlerde de yapılan doğru konfigurasyonlar sayesinde bugüne kadar hiçbir problem yaşanmadı ve çok memnun oldukları için şimdi 2012 geçişini planlıyorlar.

Server 2012 ile birlikte gelen özellikler ise bence 3. parti programları kullanma ve bu nedenle oluşabilecek sıkıntıları minimuma indirmekte. Ha siz ister kullanın ister kullanmayın pakete dahil ve ücretsiz [:)]

Baremetal sanallaştırma ve private cloud platformlarında Hyper-V ve System Center ailesi beraber çalışma ve otomatizasyon işlemlerinde oldukça sağlam işler çıkarabiliyor.

Sanallaştırma platformuna karar vermeden önce bütçe, doğru yapılandırma, aşina olunan sistem ve bu sisteme destek verecek personel çok önemlidir. Bu aşamalar düzgün şekilde geçildiğinde hiçbir platform problem yaşatmayacaktır ki buna Hyper-V de dahildir.

Saygılarımla...

Gönderildi : 22/03/2013 12:58

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Hakan abi merhaba,

Ben HyperV kesinlikle kötülemiyorum veya yermiyorum dediğin gibi iyi yapılandırılıp düzgün yönetilirse sorun yok, piyasadaki 3 parti yazılımlar'da (backup, replikasyon vs.) kendisi ile daha uyumlu olduktan sonra çok daha iyi yerlere gelecektir inanıyorum ama ben yaşamış olduğum tecrübeler ışığında olayı basitçe şöyle özetleyeyim, aradaki seçim uzun yola Tofaş veya BMW marka bir araç ile çıkmak gibi bence. Ikiside beni gideceğim yere götürüyor ve ilk bakışta sadece arada fiyat farkı var gözüküyor, ama ben kendimi BMW'nin içinde daha çok güvende hissediyorum.

Tofaş'in bakımları düzgün yapılmış olsada iyi bir Usta'nın elinde toplanmış'sada sanki her an yolda kalacakmış hissini uyandırıyor bende. 🙁

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/03/2013 14:33

(@tolgaanit)
Gönderiler: 158
Estimable Member

Recep Hocam hislerime tercüman oldu:) Tam olarak demek istediğim buydu.

Gönderildi : 22/03/2013 15:55

(@tolgaasik)
Gönderiler: 383
Illustrious Member

Çok güzel bir benzetme olmuş. Harika 🙂

Gönderildi : 22/03/2013 17:33

(@m-hakancan)
Noble Member

Üzgünüm ama katılmıyorum arkadaşlar. Hakketmediğini düşündüğüm çok ağır bir benzetme olmuş...

Gönderildi : 22/03/2013 18:05

(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member

nacizane bende fikrimi söylemek istedim hyper-v windows tabanlı olduğu için destek için geniş bir kitle ile görüşebiliyorum. ama vmware konusunda çok çekiniyorum. kötülediğimden değil ama vmwarede destek alırken daha profesyonel ve ağır servis ücretleri çıkar diye düşünüyorum.

Gönderildi : 22/03/2013 18:37

Sayfa 1 / 2
Paylaş: