Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 2003 Server Standart Çökmelere Karşı Sanallaştırma

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
375 Görüntüleme
(@necatiguner)
Gönderiler: 135
Estimable Member
Konu başlatıcı

Herkese Selamlar,

Forum içerisinde araştırdım fakat soruma net bir yanıt alamadım.Active directory ve Dhcp olarak kullanmış olduğumuz windows 2003 server standart edition serverimizde son haftalarda PPM ışığı yanarak bilgisayar durmakta.Bu bilgisayarı (192.168.1.74) servise gönderip tamir ettirmek istiyorum fakat, bu makinenin yaptığı işi yapan bir işletim sistemi lazım.Sql server olarak kullanmış olduğumuz faklı bir serverimiz daha var(192.168.1.76).İstediğim ise sql server üzerine sanal makine kurup, windows 2003 standart edition işletim sisteminin yaptığı işi devam ettirmek.

Bu deneyim için ne yapmam lazım?Hangi programı kurmalıyım ve sanıl bir yol izlemeliyim.Sql server üzerinde windows 2008 r2 kurulu(IBM SERVER 192.168.1.76). 

Sanallaştırmayı düşündüğüm bilgisayar ise HP Server ve 2003 standart kurulu(192.168.1.74) 

Gönderildi : 23/12/2012 20:28

(@ElgucYusifbeyli)
Gönderiler: 17
Active Member

Merhaba.

Bu konuda 2 öneride buluna bilirim. İBM olan server üzerinde Hyper V ve ya Wmware Workstation kullana bilirisiniz. Seçim size kalmış. Hər iki ürün sizin yapacağınız işlem için yetrli lakin Hyper V ile Wmware Workstation kıyaslanmaz. Wmware Workstation daha çok lab ortamları için uyugundur.

1. Virtual kuracağınız server üzerinde  Additional DC kurmanızı ve FSMO  (Flexible Single Master Operations) rollerini kurduğunuz DC üzerine taşımanız lazım.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/09/28/active-directory-makaleleri-additional-domain-controller-kurulumu-b-l-m-5.aspx

2.  Roller taşındıktan sonra replikasionların  tamamlanmasını bekleyip. Eski Dc ile yen DC ip adreslerini değştiriyoruz. Yani eski Dc üzerindeki ip adresini virtual Dc üzerine ve vurtal DC üzerindeki ipn-ni yeni DC üzerine taşıyoruz.

3. Yeni DC üzerinde DHCP kurlumunu gerçekleştirdikden sonra eski DHCP serverin backupını alarak servisi passivlestirip, yeni server üzerine restore yapıyoruz.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc776587%28v=ws.10%29.aspx

Bu addımlarıdan sonra eski servernizi sistemden ayıra bilirsiniz. Mühtemelen eski serveriniz servisde çok uzun zaman kalmacağı için eski DC-ni silmeye gerek yoktur. Yukarıdakı addımları izlemeden önce sisteminiz yedeğini almanız sizin açınızda iyi olacaktır.

Uğurlar.

Gönderildi : 24/12/2012 00:14

(@necatiguner)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam Selamlar,

IBM Server üzerine sanal makine kurup, Hp serverin acronisle imajını aldıktan sonra, sanal makinenin içerisine bu imajı açsak ve Hp serveri devre dışı bıraksak, işlemler sanal makineden devam etmez mi?

Gönderildi : 24/12/2012 12:28

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Merhaba,

söylediğiniz şekilde de olabilir ama işlemi yaptılktan sonra testini iyi yapmanız lazım, sanal makine olarak Hyper-V seçmeniz sizin için faydalı olacaktır. 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/12/2012 13:04

(@necatiguner)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

IBM SERVERA  Hyper-V kurduğumda, Ibm server kendi işini yaparken,  sanal makinede kendi işini yapacak öyle değil mi? Hyper-V li makinalarda sadece sanal makinemi çalışyor yoksa?

Gönderildi : 24/12/2012 14:03

(@ElgucYusifbeyli)
Gönderiler: 17
Active Member

Merhaba,

IBM SERVERA  Hyper-V kurduğumda, Ibm server kendi işini yaparken,  sanal makinede kendi işini yapacak öyle değil mi? Hyper-V li makinalarda sadece sanal makinemi çalışyor yoksa?

Iyi akşamlar. 

Necati bey şahsi kanaatimce DC-nin imajını almak ve başka ortama taşımak bazı sorunlara yola aça bilir. Arkadaş haklı mutlaka test olunması gerekir. Hyper  V -ni Windowsun bir DNS, DHCP rolu gibi düşüne bilirsiniz. Yani demek istediğim Hyper V kullanacağınız serverde hem sanal makineler hemde real serveriniz hizmet göstercektir.

İyi çalışmalar 

Gönderildi : 24/12/2012 22:51

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

Sanallaştırma üzerinde uzaktaki fiziksel bir makinayı sanala çok kolay bir şekilde çevirebiliyorsunuz. max. 30 dakikanızı alır.

http://www.cozumpark.com/blogs/virtualization/archive/2012/06/02/vmware-p2v-ve-best-practices-b-l-m-1.aspx

http://www.serhatakinci.com/index.php/tag/p2v

hangi sanallaştırmayı kullanacaksanız

p2v  şeklinde aratabilirsiniz. yukarıda fikir edinebileceğiniz 2 makale mevcut incelemenizi tavsiye ediyorum.

Gönderildi : 24/12/2012 23:30

(@necatiguner)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Davut Bey Selamlar,

İlgili makaleye istinaden bu hafta kurulum gerçekleştirip test edeceğim.Sonuçları sizlerle paylaşacağım.Yanıtlar için teşekkürler. 

Gönderildi : 29/12/2012 13:52

Paylaş: