Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-V mi ? VMware mı?

34 Yazılar
13 Üyeler
0 Likes
863 Görüntüleme
(@TolgaUYGUR)
Gönderiler: 26
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Sistemimiz üzerinde 7 aktif rolü bulunan server yapımızı failover cluster yapısı ile sanallaştırma projesi yapmayı planlıyorum?? Fakat uzun zamandır araştırmasını yaptığım bu konuda kararımı veremedim. Asıl amacım bu konuda minimum para harcayarak çözüm oluşturmak fakat çıkabilecek problemleri de gözönünde bulundurarak para harcayabilirim. Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlarımızdan ricam bana pozitif negatif yönleri ile farkları ve tecrübelerini aktarmaları...

Şimdiden yardımınız için teşekkür ederim.

Sistemime ait birkaç bilgi vermem gerekirse ;

1. Tüm işletim sistemlerimiz Windows Server 2008 Enterprise Edi.

2. Sanallaştırma yapacağımız server ile cluster olacak makine aynı konfg. 40GB ram ve 2 x Six core AMD işlemcili

3. 10 TB EMC Storage 6gbit fiber Host bus adaptör yapılı

Gönderildi : 02/11/2011 13:48

(@mehmetparlakyigit)
Gönderiler: 495
Honorable Member

merhaba Hyper-V bilindiği gibi microsoftun ürünü Vmware başka bir ürün illa ki vmware ile entegreli bir şekilde çalışabilirsin. Ama benim kanaatimce Hyper-V yi tercih etmende fayda var. Sonuçta OS hep windows iyi çalışmalar

Gönderildi : 02/11/2011 13:52

(@TolgaUYGUR)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Mehmet bey,

Demek istediğinizi anladım fakat olay sadece OS için değil.. Hyper V ise seçeneğim negatif pozitif neler getiricek onu bilmek istiyorum?

Gönderildi : 02/11/2011 14:25

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar ;

Portal  üzerinde Hyper-V ve Vmware  ile  ilgili makalelerden  faydalanabilirsiniz  ancak benim ilk  aklıma  gelen Hyper-V kullanırsanız VM için  maksimum 4 adet core  atayabileceğinizdir VM ile  bu sayı 32 core a  kadar  cıkmakta  ancak 32 core  atayabilmeniz de  ancak  enterprise plus  lisanslı ile  mümkün  olabilmekte.

Teşekkürler.

Gönderildi : 02/11/2011 20:03

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Tolga Bey ;

Sorduğunuz Soru Çok Güzel Öncelikle Bunu Belirtmek İsterim.

Şimdi Size Benim Kendi Gördüğüm Ve Yönettiğim Bİr Mimariden Bahsedeyim. 6 Host Olan Bir Hyper-v Fail Over Cluster Yapısı

Her Makine 144gb Ram İle Çalışıyordu Arkada Bir Eva4400 Vardı. Ama Birde Yapıya Şahit Oldum Hayranlık Duydum 3 Host'lu Bir Vmware Vcenter Yapısıydı Mükemmele En Yakın Mimari Olsa Gerek . Seninki Gibi EMC Bir Storage İle Çalışıyordu Ve Sistem Yogunluklarına Göre Hostlar Arasında Gezinen Sunucular Vardı.

Şimdi Gelelim İşin Maddi Boyutuna hyper-v 3.0 İle Gelecek Olan Güzellikler Dikkat Çekici Arıştırmanızı Okumanızı Tavsiye Ederim. Hyper-v Ücretsizdir.

Vmware Tarafına Bakınca Lisanslama Şekilleri Ve İsteklere Göre Ücretler Çıkıyor Ortaya.

Şimdi Yapı Mimarisi Gereksinimler Sanaldaki Sistemlerden Beklenilen Performanslar Falan Derken Aslında Bizim Burda Ne Yapmak İstediğimizi Bilmemiz Gerekiyor Makalelere Bakın Mesela Burda Arkadaşlarımında Söylediği Gibi Core Olayı Söz Konusu Bu Performans Noktasındaki Bir Olaydır. Hyper-v 3.0 Da Dahi 4 Core Max. Olarak Çalışıyor. Sen Core Arttırmak İstediğinde Bunu Yaptırmıyor sana. Bunun Yanı Sıra Birde Şu Var SQL Server 15 Gb Data İle Dahi 4 Core İle Çok Rahat Çalışıyor. Exchange Dersen Oda Aynı 4 Core 12 Gb Ram Exchange İçin Yeterli Aslında. . Active Directory 1 core 1 Gb Ram Bile Yeter. Terminal Server 250 Kullanıcıya Kadar 4 Core 16 Gb Ram İle Performanslı Şekilde Çalışır. Bunlar Benim Piyasa Tecrübemden Edindiklerim Yaşayarak Gördüklerim. Fail Over Mimarsine Gelince İki Üründe Aslında Güzel Bir Fail Over Mimarisine Sahip Yanlız Yapılandırmaları Farklı. En Nihayetinde Benim Önerim Hyper-v Ücret Bakımından Ama Bu İşin Piri Dediğimiz Aslında ŞU ANDA Vmware Bu Konuda Hiç Şüphem Yada Tereddütüm Yok. İnşallah Bir Gebzede Olsun Yardımcı Olabilmişizdir.

Gönderildi : 02/11/2011 20:46

(@TolgaUYGUR)
Eminent Member
Konu başlatıcı

serkan bey,

çok teşekkür ederim. bende yazdığımdan bu yana araştırmalarımı sıklaştırdım.. core dezavantajından herkes bahsetmiş fakat 4 core herşeyiyle yeterde artar bile.. dolayısıyla hyper-v bence önde ilerliyor.

teşekkürler tekrar

Gönderildi : 04/11/2011 13:24

(@serkantas)
Prominent Member

Yardımcı Olabildiysem Ne Mutlu İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 04/11/2011 13:31

(@mehmet.demir52)
Gönderiler: 339
Reputable Member

Tolga bey;

Bende sistem olarak VMware sanallaştırma kullanıyoruz. Tek bir şey söylemek isterim ileriye dönük bir karar vemenizi ve İŞİ EHLİNE BIRAKMANIZI TAVSİYE EDERİM

iyi çalışmalar

Gönderildi : 04/11/2011 18:33

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Core sınırının unsupported yolla aşılabildiğinden daha önce forum üzerinde de bahsetmiştik. Ben forum üzerindeki konuyu epeyce uzun zaman önce yazdığım için bulamadığımdan kendi sitemde yöntemini anlattığım sayfanın bağlantısını vereyim:  http://hyperv-master.blogspot.com/2011/05/hyper-vde-4-adet-sanal-islemci.html#more  yönetici arkadaşlar forumdaki sayfa bağlantısıyla adresi değiştirirlerse daha da güzel olur.

Ayrıca yeni çıkacak olan server 8 tarafında core sınırını da incelemenizi tavsiye ederim. Core ile ilgili aklınızdaki şüpheleri ortadan kaldıracağına eminim.

Gönderildi : 05/11/2011 02:12

(@serkantas)
Prominent Member

Mert Hocam Süpersin Ben Duydum Çok Aradım Tevatür Sanmıştım Ama Şu Anda Senin Site'den Baktım Çok Teşekkür Ederim Bu Bilgiyi Bizlerle Paylaştığın İçin Hemen Yapıyorum Lab Ortamına Orta Test Edip Sonuçları Bildireceğim :))))

Gönderildi : 05/11/2011 02:25

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Rica ederim. Faydası dokunursa ne mutlu.

Gönderildi : 05/11/2011 03:34

(@TolgaUYGUR)
Eminent Member
Konu başlatıcı

İşin ehli yorumunuza maalesef katılamayacağım çünkü gördüğüm denediğim araştırdığım kadarıyla hyper-v gerçekten başarılı olarak ilerliyor. Şu an sistemimi test sürüşüne aldım 2-3 gündür sıkıntı olmadan devam ediyorum yakın zamandan tam kurulumlarımı yapıp tecrübelerimi sizlerle paylaşacağım.

** PS : Core paylaşımı engelinin aşılmasını konusunuda denedim çalışıyor.

İyi bayramlar,

Gönderildi : 06/11/2011 13:31

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

İşin ehli konusunda ben katılıyorum... Sanallaştırma tarafında şu ana kadar bir çok proje gerçekleştirdim... Bir çok sunucu modeli ve kendini ispatlamış storagelar ile... vmware verilen parayı hakediyor eğer sıkıntı para ise... Zaten büyük kurumsal firmalarında vmware bırakıp hyper-v tarafına geçtiğine hiç şahit olmadım...

Herkesin kendi fikridir tabi... Son olarak şöyle bağlayalımda hyper-v ciler kızmasın bana... Hyper-v olsun Esx Platformu olsun bütün sistemlerimiz sağlıklı çalışsın... Birbirlerine herzaman + değerler katsınlar...
Hayırlı Bayramlar.

Gönderildi : 06/11/2011 17:02

(@TolgaUYGUR)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Kendi fikrimi söyledim ve vmware deneme şansım maalesef olmadı.. fakaat kullanan ve deneyen kişilerden aldığım tepkilerle bir yere varmaya çalıştığımdan yalnış bir cümle kurduğumu farkettim. özür dileme gereksinimi duydum teşekkürler

Gönderildi : 06/11/2011 23:28

(@serkantas)
Prominent Member

Kendi fikrimi söyledim ve vmware deneme şansım maalesef olmadı.. fakaat kullanan ve deneyen kişilerden aldığım tepkilerle bir yere varmaya çalıştığımdan yalnış bir cümle kurduğumu farkettim. özür dileme gereksinimi duydum teşekkürler

Tolga Bey Öncelikle Hayırlı bayramlar ...

Çok Güzel Bir Tartışma Konusu Aslında Ama Biz Mesela Öncelikle Maliyet Performans Geri Dönme Kolaylığı Ve İleriye Dönük Gelişme Gibi şeyleri konustuk Microsoft İddaa'lı Geliyor Bu Konuda Ben Başarılı olacağı Kanaatindeyim Tabiki Ne Ben Microsoft'un Ortağıyım Neden Bana Burda Konuştuğumda Para Veriyorlar :))) Ama Biz Birbirimize Bilgiler Aktarıyoruz Hepimiz Bir Konuda Meraklıyız Ve Meraklı Olduğumuz Konularda Çokça Araştırmalar Yapıyorz Aslında Benim Tüm İşim Microsoft Ve Hp Yazılımları Vmware Tarafında Referans Olabilecek projeler Yaptık Ama Ben Ücretsiz Olup Performansının Yüksek Olması Bakımından Hyper-v Tarafındayım Ama Her Zaman Dedim mevzuu'nun Başından Beri Bu İşin Ustası ŞU ANDA 

Vmware Ama Hepimiz Biliyoruz Microsoft'ta Kötü Bir Sistem üretmez Ben Güveniyorum Microsoft'a Vmware Tarafındaki Arkadaşlar Yanlış Anlamasın Amaç Birbirimizi Üzmek Değil Doğruları Söylemek :))) 

Gönderildi : 07/11/2011 00:04

(@TolgaUYGUR)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Serkan bey,

Kesinlikle haklısınız fakat sizlerde biliyosunuz ki patronlar ceplerinden para çıkmadığı sürece mutlular ve maalesef bu iş için bir yatırım yaptırmam çok zor. Hal böyle olunca bende ücretsiz yazılım tarafından bu işe başlayarak araştırma yapınca haliyle vmware tarafındaki extra pozitifleri de görmezden gelmeye başladım sanırım bakalım zamanı geldiğinde yani kurulum zamanı gelince duruma göre yola devam edeceğim.

Gönderildi : 07/11/2011 16:16

(@serkantas)
Prominent Member

Serkan bey,

Kesinlikle haklısınız fakat sizlerde biliyosunuz ki patronlar ceplerinden para çıkmadığı sürece mutlular ve maalesef bu iş için bir yatırım yaptırmam çok zor. Hal böyle olunca bende ücretsiz yazılım tarafından bu işe başlayarak araştırma yapınca haliyle vmware tarafındaki extra pozitifleri de görmezden gelmeye başladım sanırım bakalım zamanı geldiğinde yani kurulum zamanı gelince duruma göre yola devam edeceğim.

Çok Haklısın Hyper-v Senin için tabiri Caiz'se "Biçilmiş kaftan " Tavsiyemdir Projende Yardımcıda Olurum İyi çalışmalar başarılar.

Gönderildi : 09/11/2011 18:10

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Ben sunu anlamiyorum hyper-v ucretsiz deniyor ama scvmm ucretli degilmi ? Bu uygulama olmadan hyper-v hostlari nasil kontrol ediyorsunuz ? Karar vermeden once VMware i kesinlikle 1 aylik periyotta test etmelisiniz. Lisans ucretleride artik sandiginizdan daha dusuk. Tesekkurler.

Gönderildi : 11/11/2011 16:41

(@serkantas)
Prominent Member

Ben sunu anlamiyorum hyper-v ucretsiz deniyor ama scvmm ucretli degilmi ? Bu uygulama olmadan hyper-v hostlari nasil kontrol ediyorsunuz ? Karar vermeden once VMware i kesinlikle 1 aylik periyotta test etmelisiniz. Lisans ucretleride artik sandiginizdan daha dusuk. Tesekkurler.

Evren Bey ;

Kontrol Etmek Derken Amaçlara Göre Değişir SCVMM Bizde Kurulu Değil 8 Host'lu Fail-Over Yapısını Yönetebiliyoruz. Siz Neden SCVMM'a İhtiyaç Duyuyorsunuz. ??? 

Gönderildi : 11/11/2011 19:06

Sayfa 1 / 2
Paylaş: