Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vmware Ping sorunu

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
1,010 Görüntüleme
(@erhankarahan)
Gönderiler: 131
Estimable Member
Konu başlatıcı

Herkese merhabalar;

Lab. ortamında 1 adet 2003 dc 1 adet  üzerinde isa yapılandırmak istediğim windows server 2003 ve 1 clientim. var.Dc üzerinden clientte ping atabiliyorum.Aynı şekilde client ten de dc ye ping atabiliyorum.Ama diğer server 2003 açtığım zaman  dc den server 2003 e ping atamıyorum.Aynı şekilde server 2003 makinemden de dc ye ve clientte ping atamıyorum.Denemek için Dc mi kapadım.Sadece win 2003 ve clientim açık iken win2003 makinemden ping atabiliyorum.ama ne zaman ki hem dc hemde srv2003 açık ozaman ping atamıyorum.

Bu sorun neden kaynaklanır.Acaba interface bağlantılarında mı bir sorun var.3 makinede host only olarak aynı vmnet1 üzerinde yapılandırdım.Güvenlik duvarlarıda kapalı.

Not olarak win2003 makinemi clone yoluyla oluşturmuştum.

Şimdiden cevaplarınız için Teşekkürler...

Gönderildi : 07/07/2011 00:13

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

kapalı olan ve sonradan açılan DC üzerinde ISA Server mı var?

Eğer isa server varsa, internal to local host ve local host to internal şeklinde kural yazıp icmp veya tam erişim izni verin.

ve bu makinaların tamamı vmware üzerinde mi? birisi fiziksel diğerleri sanal mı yoksa? eğer böyle bir durum varsa sanal makinalarınızı NAT yapmalısınız veya fiziksel ethernet kartına bridge yapmalısınız.

kolay gelsin

Gönderildi : 07/07/2011 00:32

(@erhankarahan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhabalar

kapalı olan ve sonradan açılan DC üzerinde ISA Server mı var?

Eğer isa server varsa, internal to local host ve local host to internal şeklinde kural yazıp icmp veya tam erişim izni verin.

ve bu makinaların tamamı vmware üzerinde mi? birisi fiziksel diğerleri sanal mı yoksa? eğer böyle bir durum varsa sanal makinalarınızı NAT yapmalısınız veya fiziksel ethernet kartına bridge yapmalısınız.

kolay gelsin

Merhabalar Mümin hocam;

Makinelerin hepsi vmware üzerinde.Dc host only modda diğer server üzerine isa kurmayı düşünüyorum.O server da 2 interface tanımlı birisi bridge olarak diğeri host only olarak.Clientte host only modda.Henuz isa server kurulu değil.host only bağlantıları Nat olarak mı değiştirmeliyim ?

Gönderildi : 07/07/2011 01:32

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

Merhaba,
Ortam lab zaten dns illa dcden çözmesin nete çıkarken.Dc üzerindeki kartı vmnet 5 yapın örneğin.Isa üzerindeki iç bacağıda vmnet5 yapın.Bu şekilde dc isa birbirini pinglesin.Isanın dış bacağını bridge yapın.Dns olarak adsl modemi verin bu şekilde kurulum yapıp kural yazdığınızda nete çıkmanız lazım.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/07/2011 01:38

(@erhankarahan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Daha önce eklemiş olduğum vmnetleri devre dışı bıraktım.Kendim yeni bir vmnet tanımladım.Aynen dediğiniz gibi yaptım Rıza bey sorun çözüldü.Aslında benim sorunum 2 den fazla sanal makine olunca ping sorunu olmasıydı.Host only bağlantı kuruyordum.Host only ile sadece sanal makineler kendi aralarında haberleşiyorlar. Isa nın dış baçağınıda brigde yapınca içerde host only ile ping sağladım.

Bilginiz için teşekkürler...

Gönderildi : 07/07/2011 07:31

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

Ben teşekkür ederim keyifli çalışmalar.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/07/2011 11:48

Paylaş: