Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

hyper-v2 vm makineye 2 nic vermek ve çalıştırmak hakkında.

27 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
642 Görüntüleme
(@cemengin)
Gönderiler: 923
Noble Member
Konu başlatıcı

ardakaşlar selam hyper-v2 kullanıyorum üzerinde sanal makinalar çalışıyor şimdi ben bunları backup almak için promise network backup unitesi aldım  sanallardan birine 2.nic tanıttım ve promis ile aynı networke taktım fakkat sanaldan promise erişemiyorum veya sanalda çalışan exchange mailleri göndermiyor bu cift ethernet olayına nediyorsunuz arkadaşlar.

Gönderildi : 17/04/2011 00:20

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar;

Sorunu doğru anlayabilmek için birkaç sorum olacak.

Her iki ağ kartıda aynı subnette mi? Yoksa promise ile bağladığınız ağ kartı farklı subnette veya farklı bir switch de mi?

Her iki ağ kartınızda farklı gateway ip leri mi tanımlı?

Kolay gelsin...

Gönderildi : 17/04/2011 17:22

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

evet iki networkte farklı subnette 2 networkunda farklı gatewayları var....

Gönderildi : 18/04/2011 15:30

(@m-hakancan)
Noble Member

Sanal makineleri yedeklemek istiyorsanız aslında iscsi destekli bir yedekleme ünitesi ise üzerinde ki diskleri Hyper-V sunucunuza tanıtıp ardından çalışan sanal makineleri Windows Backup uygulaması ile yedekleyebilirsiniz.

Promise tarafına giden ağ kartınız Hyper-V sunucunuz üzerinde de farlı bir fiziksel network kartı üzerinden mi çıkıyor?

Bir de sanal makinenizde iki farklı gateway olması da soruna sebep oluyor olabilir. Promise tarafı için gateway adresini kaldırıp deneyebilir misiniz?

Kolay gelsin...

Gönderildi : 19/04/2011 00:07

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

Sanal makineleri yedeklemek istiyorsanız aslında iscsi destekli bir yedekleme ünitesi ise üzerinde ki diskleri Hyper-V sunucunuza tanıtıp ardından çalışan sanal makineleri Windows Backup uygulaması ile yedekleyebilirsiniz.

Promise tarafına giden ağ kartınız Hyper-V sunucunuz üzerinde de farlı bir fiziksel network kartı üzerinden mi çıkıyor?

Bir de sanal makinenizde iki farklı gateway olması da soruna sebep oluyor olabilir. Promise tarafı için gateway adresini kaldırıp deneyebilir misiniz?

Kolay gelsin...

abi promise de gateway vermeyince hata veriyor zorunlu kılıyor gateway ver diyor ama cihazın ıcsci destegi var fakat ben acronis ile backup almak istiyorum windows backup almak istemiyorum.

Gönderildi : 19/04/2011 12:10

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

hakan hocam cevap vermedin ne yapmalıyım sence...

Gönderildi : 20/04/2011 02:04

(@m-hakancan)
Noble Member

İş yoğunluğundan cevap yazamadım kusura bakmayın.

Her iki ağ kartınızda da gateway olması sıkıntı yaratacaktır. Ancak promise cihazı hiç kullanmadım. Acronis ile tüm sistemin imajını almak istiyorsunuz anladığım kadarıyla. Sanal makineye eklemiş olduğunuz ikinci ağ kartı ilk ağ kartı ile Hyper-V üzerinde ki aynı fiziksel ağ kartına gidiyorsa ikinci ağ kartını Hyper-V sunucusu üzerinde ikinci bir external network oluşturup (ikinci fiziksel ağ kartı gerekmekte) bu şekilde sanal  makineye eklemeyi deneyebilirsiniz.

Ancak iki farklı gateway olduğu sürece sıkıntınız devam edecektir diye düşünüyorum.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 20/04/2011 02:56

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Hakan hocamın dediği gibi sizin en rahat çalışma şekliniz iSCSI protokolü olacaktır. Bunun için şu yolu takip edin;

- Fiziksel sunucunun 2. ethernet portuna promise yedekleme cihazını bağlayın, bu ethernete sadece ip adresini verin gateway yazmayın.
- Promise cihazınızda iSCSI için belli bir alan ayarlayın, örnek olarak 500 gb. Sonra bir iSCSI tabı altında bir volume oluşturun, boyut olarakt ihtiyacınız kadar örneğin 50 gb verin.
- Fiziksel sunucu altından iSCSI initiator yazılımı ile promise üzerindeki volume üzerinde bağlanın.

Bu aşamaları başarılı geçerseniz fiziksel sunucu üzerinde fiziksel bir hdd sahibi olursunuz, bunun üzerine istediğiniz sanal sistemi istediğiniz yazılımla yedekleyebilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/donanm/archive/2010/02/14/promise-smartstor-ns4600-nas-depolama-sunucusu.aspx
Bu makalede promise ile ilgili ihtiyacınız olan bilgiler mevcut, isterseniz bir göz atın.

Gönderildi : 20/04/2011 03:04

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

arkdaşlar çok saolun bende hüseyin arkadaşımın dediği gibi İSCSI yapılandırdım 4 tb alan var promis te fakat İCSCI için satece 370 gb alan ayırıyor geri kalan 3.5 tb alan boşta kalıyor promis daha fazlasını bu özellik için ayırmıyor keşke ayırsaydı harika olcakatı bu işimi çözecekti ama malesef çözmüyor birde promise varsayılan ağ geçidine ip vermeye zorunlu kılıyor vermesem vermelisin diyor ve onaylatmıyor.

Gönderildi : 20/04/2011 03:08

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

İş yoğunluğundan cevap yazamadım kusura bakmayın.

Her iki ağ kartınızda da gateway olması sıkıntı yaratacaktır. Ancak promise cihazı hiç kullanmadım. Acronis ile tüm sistemin imajını almak istiyorsunuz anladığım kadarıyla. Sanal makineye eklemiş olduğunuz ikinci ağ kartı ilk ağ kartı ile Hyper-V üzerinde ki aynı fiziksel ağ kartına gidiyorsa ikinci ağ kartını Hyper-V sunucusu üzerinde ikinci bir external network oluşturup (ikinci fiziksel ağ kartı gerekmekte) bu şekilde sanal  makineye eklemeyi deneyebilirsiniz.

Ancak iki farklı gateway olduğu sürece sıkıntınız devam edecektir diye düşünüyorum.

Kolay gelsin...

denedim yemedi bakıcam artık elimde patladı promise cihaz ama çözüm bulucazz yapcak bişey yok...

Gönderildi : 20/04/2011 03:10

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Route yazmayı denediniz mi? route add komutu ile bunu giderebilirsiniz.

Gönderildi : 20/04/2011 03:37

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

Selamlar

QQ: Elinizde NAS cihazini  Fiziksel servere ISCSI olarak baglayabiliyormusunuz?

Gönderildi : 20/04/2011 03:44

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

baglıyorum fakat 370 gb verebiliyorsun daha fazla veremiyorsun...

Gönderildi : 20/04/2011 13:12

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar ;

Diskleri formatlarken iscsi için default  olarak %10 luk  bır  alan  olusturuluyordu promise  disklerini  formatlama  imkanınız  var ise formatlayıp yenı  bolumler  olustururken kullanılabılır iscsi alanını degıstırme  ımkanınız  olacaktır  dıye hatırlıyorum bende  aynı  sorunu  yasamıstım.

Teşekkürler.

Gönderildi : 20/04/2011 13:46

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

Selamlar ;

Diskleri formatlarken iscsi için default  olarak %10 luk  bır  alan  olusturuluyordu promise  disklerini  formatlama  imkanınız  var ise formatlayıp yenı  bolumler  olustururken kullanılabılır iscsi alanını degıstırme  ımkanınız  olacaktır  dıye hatırlıyorum bende  aynı  sorunu  yasamıstım.

Teşekkürler.

bende 3 disk var raid 5 yapıyordum deniyroum şimdi bakalım umarım dediğiniz gibi olur.

Gönderildi : 20/04/2011 16:27

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

Selamlar ;

Teşekkürler.

zaten yeni aldım bu ürünü bu yüzden rahatça formatlarım 3 tane disk taktım raid 5 yapmak zorundayım abi ama şimdi raid yapısını sildim yeniden raid yapınca öyle ayırmak gibi bişey yaptırmıyor.nerden yapmıştın hatırlıyormusun.

Gönderildi : 20/04/2011 16:30

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar ;

Malesef hatırlamıyorum cihaz olmadıgı  ıcın  arayuzune de  bakamıyorum ancak Distribütör den destek almıştım .

Teşekkürler.

Selamlar ;

Teşekkürler.

zaten yeni aldım bu ürünü bu yüzden rahatça formatlarım 3 tane disk taktım raid 5 yapmak zorundayım abi ama şimdi raid yapısını sildim yeniden raid yapınca öyle ayırmak gibi bişey yaptırmıyor.nerden yapmıştın hatırlıyormusun.

Gönderildi : 20/04/2011 16:40

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Cihazın ilk yapılandırması aşamasında disk alanı ayırma bölümünde minimum miktarı yazın, örneğin 1 gb. bu miktar file share için ayrılır. Geri kalan bölümü iSCSI için kullanabilirsiniz.

Selamlar ;

Teşekkürler.

Gönderildi : 20/04/2011 17:23

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

ben iscsi 2 node da bağlayıp çalıştırabilirmiyim...

Gönderildi : 20/04/2011 19:05

Sayfa 1 / 2
Paylaş: