Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

HP 470065-114 ML350G6 Sunucunun Sanallaştırma Uyumluluğu

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
366 Görüntüleme
(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Merhaba.

Sunucu alım kararında HP 470065-114 ML350G6 modelini gözüme kestirdim.

Acaba bu cihazın Server 2008 Enterprise R2 Hyper-V ile uyumluluğu nasıldır? Sorun çıkarmadan Hyper-V servisini aktif edip kullanabilir miyiz?

Bir de aynı cihazın Vmware ESXi ile uyumluluğu ne durumdadır?

İyi günler.

Gönderildi : 02/06/2010 16:07

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar;

Hp nin sitesinde belirttiğiniz kodda ürünü bulamadım. Ancak ona yakın olarak 470065-208 kodlu ürün var. Bu ürün üzerinde hazır olarak 4 Gb ram ve 2x146 lık disk geliyor. Bu hali ile sunucuyu sanallaştırma ortamında kullanmanız zor olacaktır. Üzerinde kaç sanal makine çalıştıracaksınız bilemiyorum. Tavsiyem min 16 Gb ram ve 4 adet disk ile yola çıkmanız. Ayrıca güç kaynağını iki adet alırsanız elektrik arızasına karşı bir miktar daha hazırlıklı olursunuz. Array kartının özelliklerini göremedim ama RAID 1+0 destekli olursa performans açısından da rahat edersiniz. Ancak başlangıç için disk alanın fazla olması amacıyla RAID 5 de kullanılabilir.

Tahminim VMware tarafında da sorun çıkmayacaktır. Ancak hem Hyper-V hem de VMware için Bios da Intel-VT ve Intel-XD bit özelliklerini aktif etmeyi unutmayalım.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 02/06/2010 17:12

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selam, 

HP 470065-108 ML350G6 E5520 6x2GB 3x146GB SFF SAS

İşletim sistemi desteği :MS Win.Svr, MS Win Hyper V, Red Hat Enterprise Linux, SUSE Linux Ent. Server, NetWare, Vmware, Citrix for XenServer diye yazıyor. Bu hafta içi bu serveri aldım ve yarın Hyper-V yüklemesi yapacağım. Yaşadığım olumlu olumsuz şeyler olursa buraya yazarım.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 05/06/2010 05:27

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Selam, 

HP 470065-108 ML350G6 E5520 6x2GB 3x146GB SFF SAS

İşletim sistemi desteği :MS Win.Svr, MS Win Hyper V, Red Hat Enterprise Linux, SUSE Linux Ent. Server, NetWare, Vmware, Citrix for XenServer diye yazıyor. Bu hafta içi bu serveri aldım ve yarın Hyper-V yüklemesi yapacağım. Yaşadığım olumlu olumsuz şeyler olursa buraya yazarım.

Kolay gelsin.

Değerli paylaşımlarınız için beklemedeyim.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 05/06/2010 14:43

(@Anonim)

Merhaba,

Yukarıda bahsettiğim model servere kurulum yaptım. Hiç bir sorun yaşamadım. Default olarak Biostan IV açık olarak ve raid5 hazır olarak geliyor makine. Makinenin kurulum CD si ile kurulumu yapılıyor. Gayet kolay ve sorunsuz. Kurulumdan sonra Hp management software nin loglarında raid controllerle ilgili bir uyarı veriyor. Bu pille alakalı bir durum. Pilin dolması için 1 kaç saat serveri açık tutarsanız bu uyarı da gelmeyecektir.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 09/06/2010 18:33

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yukarıda bahsettiğim model servere kurulum yaptım. Hiç bir sorun yaşamadım. Default olarak Biostan IV açık olarak ve raid5 hazır olarak geliyor makine. Makinenin kurulum CD si ile kurulumu yapılıyor. Gayet kolay ve sorunsuz. Kurulumdan sonra Hp management software nin loglarında raid controllerle ilgili bir uyarı veriyor. Bu pille alakalı bir durum. Pilin dolması için 1 kaç saat serveri açık tutarsanız bu uyarı da gelmeyecektir.

İyi çalışmalar.

Yani diyorsunuz ki "ben RAID 5 kurulu olan 3 diskli yapıya server 2008 kurdum ve hyper-v servisini aktif ettim. sanallarımda başarılı bir şekilde çalışıp online hale geldiler." doğru mudur?

Bir de yeni bir RAID yapınıza yeni bir disk eklediğinizde sorun olmayacak değil mi? Bu modelde hot-swap var diye biliyorum.

Gönderildi : 09/06/2010 20:44

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

merhabalar

o sunucu üzerinde raid yapıp hyper*v veya vmware kurup sanallaştırma yapabilirsiniz.

disk yapısı önemli ve disk konfigürasyonunuz da önemli. 

iki diski mirror yaparsınız ve hyper-v veya vmware buraya kurarsınız. diğer diskleri de ayrı bir array yaparsınız ve sanal sunucu dosyalarını oraya koyarsınız. sorunsuz bir şekilde çalışır.

tabi iki üç tane diskin olduğu bir sunucuda ne kadar sanallaştırma yaparsınız ayrı bir konu. 

benim tavsiyem ikinci bir raid controller kartı alın ve sanal sunucuların dosyalarını o controller üzerindeki arraylarde tutun. giriş seviye bir sanallaştırma yapacaksanız 6 disk (146 GB)  ve raid5 mimarisi ile çözersiniz.

kolay gelsin

Gönderildi : 10/06/2010 13:59

(@Anonim)

Evet Mert bey, sanallar dahil her şey sorunsuz çalıştı.

Mümin bey, ben 3 diski raid 5 yaptım. Daha doğrusu raid 5 olarak geldi. diski 2'ye böldüm C'ye host, D'ye VM dosyalarını koydum. Şimdi bu durumda hangi açıdan negatif bir durum var ya da oluşur?

Gönderildi : 11/06/2010 02:33

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

merhabalar

o sunucu üzerinde raid yapıp hyper*v veya vmware kurup sanallaştırma yapabilirsiniz.

disk yapısı önemli ve disk konfigürasyonunuz da önemli. 

iki diski mirror yaparsınız ve hyper-v veya vmware buraya kurarsınız. diğer diskleri de ayrı bir array yaparsınız ve sanal sunucu dosyalarını oraya koyarsınız. sorunsuz bir şekilde çalışır.

tabi iki üç tane diskin olduğu bir sunucuda ne kadar sanallaştırma yaparsınız ayrı bir konu. 

benim tavsiyem ikinci bir raid controller kartı alın ve sanal sunucuların dosyalarını o controller üzerindeki arraylarde tutun. giriş seviye bir sanallaştırma yapacaksanız 6 disk (146 GB)  ve raid5 mimarisi ile çözersiniz.

kolay gelsin

Sayın Avea; verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Ben bu sistemi bir web server (dolgun içerikli) olarak düşünüyorum. İhtiyaç duyulan disk alanı doyum anında 2-3TB'a ulaşacak ama başlangıçta bu kadar disk alanına sahip olması planda yok.

Şöyle birşey yapsam nasıl olur? 2x146GB'lık bir disk alayım; 3x300GB'lık disk alayım. 146'lıklarda raid 1, 300'lüklerde raid 5 kurayım istiyorum. Bu yapı güzel midir? Ek raid controller kartı güzel olurdu maliyet açısından sevimsizleşebilir [:)]

Bir de şunu sormak isterim. Bu cihaz üzerinde bulunan raid controller kartı, raid 5 yapısına yeni bir disk eklendiğinde genişletme özelliğine sahip mi?

Gönderildi : 11/06/2010 13:43

(@TuncayBakkal)
Gönderiler: 5
Active Member

Merhaba;

Bizde HP ML350G6 QC E5520 2.26GHZ 6X2GB aldık. Gayet güzel bir makine.Raid5 Yüklü.Yalnız 146x3 disk mevcut.2 diskle raid5 oluyormu tam bilemiyorum. Yalnız Win 2003 sbs kurulumunda çok ciddi sıkıntılar yaşadım.Mavi ekran hatası verdi sürekli. Sonunda HP sitesinde intel hyper disable ve dual one seçili olmalı diye bir ibare gördükten sonra kurulumu tamamlayabildim.  HP ML350G6 serisi alıp eski sürüm win server kullanacak ardakaşlar dikkat etmeli.Win2003 sp2 ile bu sorun çözülüyormuş. Win 2008 de böyle bir sorun yok sanırım. Birde makine 12gb ram e sahip. Win2003 4gb ram destekliyormuş.Bilginiz olsun

Saygılar

Gönderildi : 27/06/2010 18:05

Paylaş: