Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Hyper V IP Sorunu

7 Yazılar
2 Üyeler
5 Likes
2,548 Görüntüleme
(@agaccavdiran)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.Ben özel bir kurumda bilgi işlem bölümünde çalışan bir gencim.Kendimi geliştirmek için internetten bulduğum eğitimleri vs. takip ediyorum.Şuanda windows server 2016 yı bir eğitim üzerinden anlamaya öğrenmeye çalışıyorum.Kullanmış olduğum laptopuma Hyper V üzerinden sanal bir makina kurdum.Server ımıda yükledim.Fakat bir sıkıntım var.Ben bu sanal makinamı direk olarak modem ile konuşturmak istiyorum.İp sini direk olarak modemimden alsın istiyorum statik bir ip veriyim kendi makinamlada konuşabilsin istiyorum pingleyebilmek istiyorum.Bunu internetten kurcaladım ama çoğu kayıtlar ingilizce olduğundan çeviriyle vs. anlayamadımda.Hyper V sanal anahtar yöneticilerini kurcladım.iç olsun dış internetten biraz biraz bakıp anlayabildiğim kadarıyla switch oluşturdum.Oluşan switche gerek sanal makina üzerinden gerek makinayı açmadan oluşturduğum sanal switch üzerinden modemimin ip bloğu üzerinden ip verdim.Ama bir türlü başaramadım.Biraz takıntılıyım bu konularda.3 gün olucak bu sıkıntı kafama takıldığından beri eğitimimede devam edemiyorum çözüm arıyorum.Yardımlarınızı bekliyorum ben bu sanal makinayı direk olarak modemime nasıl yönlendirebilirim.

Gönderildi : 16/12/2019 21:16

(@agaccavdiran)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sanırım ufakda olsa bir ilerleme kaydettim.Şuanda sanal makinamdan fiziksel makinamı pingleyebiliyorum.Fakat fizikselden sanalı pingleyemiyorum.Hala iletişim tam sağlanmış değil 🙂

Gönderildi : 16/12/2019 21:42

(@agaccavdiran)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sayın yöneticilerim spam sayılmasın 3. mesaj olucak ama ben sorunumu çözdüm konu çözüldüye çekilebilir :). Benzer sıkıntı ile karşılaşan olursa diye bu işlere yeni başlayan arkadaşlar için yazayım.

1. si hyper v den sanal makinanızı fiziksel cihazınız ile aynı blokda ip lendirmek istiyorsanız sanal anahtar yöneticisinden yeni sanal anahtar dan dışı seçip yeni bir anahtar oluşturmanız gerekiyor.Dış ağa çıkış yapacak aygıt olarakda bilgisayarınzıda takılı olan kablolu veya kablosuz hangi ağı kullanıyorsanız bu ağ kartını seçin.

2. soruma cevap olarak sanaldan fiziki cihazım pingleyebiliyor fiziki cihazdan sanalı pingliyemiyordum.Bu soruna standart işletim sistemlerinde denk gelmezsiniz ama server larda firewallda bazı paylaşım gibi servislerin varsayılan olarak kapalı geldiğini öğrendim.Bunu firewall inbound kısmndan "File and printer sharing ( Echo request-ICMPv4-IN)" bu satırı enable konumuna getirmeniz gerekiyor ve sorun çözülüyor.

Kendim ettim kendim buldum 🙂

Gönderildi : 16/12/2019 22:09
Omer YUCE reacted

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Ahmet, hızına yetişemedik kusura bakma, ama güzel bir paylaşım oldu.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/12/2019 22:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu arada sana tavsiyem eğitim almandır, çünkü zaman çok kıymetli ve kesinlikte Türkçe işlerim sistemleri üzerinden gitme, İngilizce' nin de gelişimi için bu şart. Ne yazık ki İngilizce olmadan bizim sektörde başarılı olman (başarı görecelidir) çok mümkün değil.

https://www.udemy.com/course/windows-server-2016-hyperv/

Eğitim sadece 27TL bence bit saatin bile bundan daha değerlidir.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/12/2019 22:23

(@agaccavdiran)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Bu arada sana tavsiyem eğitim almandır, çünkü zaman çok kıymetli ve kesinlikte Türkçe işlerim sistemleri üzerinden gitme, İngilizce' nin de gelişimi için bu şart. Ne yazık ki İngilizce olmadan bizim sektörde başarılı olman (başarı görecelidir) çok mümkün değil.

https://www.udemy.com/course/windows-server-2016-hyperv/

Eğitim sadece 27TL bence bit saatin bile bundan daha değerlidir.

Hocam önerileriniz için çok teşekkür ederim. Udemyden aktif olarak eğitim alıyorum tavsiye etmiş olduğunuzda sepetine ekleyeceğim. İngilizce içinde çok hevesliyim ama düzgün bir şekilde nasıl öğrenirim nasıl bir yol izlemeliyim bilmiyorum. Hafta sonları müsait veya hafta içleri 6 dan sonrası piyasada çok fazla kurs var gidip bir kursa yazılmakmı daha etkili olur Udemyden de satın almış olduğum bir İngilizce var henüz başlayamadım ama kendi kendime i yoksa güvenilir bir kursmu karar veremedim. Bunun içinde kıymetli fikirlerinizi önerilerinizi almak çok mutlu eder. 

Gönderildi : 16/12/2019 22:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

İngilizce benim uzmanlık alanım değil, diğer konuda zaten Hyper-v için yorumumu yaptım.

Başarılar.

Gönderildi : 16/12/2019 23:18

Paylaş: