Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-V .avhd ve Disk küçültme problemi hk.

13 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
676 Görüntüleme
(@K.UmutTURKKAN)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Fiziksel Server üzerinde C-D-E disklerimiz mevcut. D-E diskleri üzerinde de (4)Ad. Sanal Server bulunmakta. İlk kurulumda Fiziksel Server toplam alanı (C:\ 500GB) -  (D:\ 2.5TB) - (E:\ 3TB) olarak planlamıştık, ancak ilk etapta D:\ diski üzerinde açmış olduğumuz Sanal Serverları D:\ diskinde sorun olmasından dolayı bunları da E:\ diski üzerine aldık. Dolayısıyla E:\ diskimiz üzerinde yer problemi olmaya başladı;

• D:\ diskimizde boşalan alanı E:\ diskimiz üzerine "Shrink-Extend" yöntemi ile E:\ diskine "Spanned" volume olarak taşımaktan başka bir yolumuz var mı?
  • Bütün Sanal Serverlardaki Diskler .vhd değilde .avhd üzerinden açılmakta bunda bir sorun var mı? (Bilgiler aşağıda 2. Resimdedir)
  • Ana Fiziksel Serverda E:\ diskinde yer açmak adına Sanal Makinaların boyutunu küçültmek için Disk "Compact" işlemini .avhd üzerinden yapabiliyor muyuz? Ya da .avhd dosyasını .vhd olarak nasıl çalıştırabiliriz?

Konu ile ilgili yardımlarınızı arz ederim,

Selam ve Saygılarımla,

Gönderildi : 13/05/2011 19:00

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba ,
Snapshot olan sistemde disk küçültemezsiniz.Öncelikle bu makinanın kurulu olduğu dizini diskleri ve makina konfigürasyonu ile birlikte external bir ortama yedeklemenizde yarar var.Bu işlemden sonra makinanızın son halini koruyarak snapshotları siliniz.Snapshotları sildikten sonra size zaten disk sıkıştırma konusunda sorun çıkartmaz.Snapshotlu çalışmak zaten önerilmez snapshot riskli bir işlem söz konusu ise o amaçla kullanılır.

Bunun haricinde avhd diskleri vhd ile birleştirebilirsiniz ama zaten snapshotları sildikçe bu işlem otomatik olarak gerçekleşecek.Yedek işlemini kesinlikle yapınız.

Serhat hocamın http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2010/08/01/video-hyper-v-sanal-disk-vhd-d-zenleme.aspx  bu videosundan yararlanabilirsiniz.

Ayrıca http://www.cozumpark.com/blogs/virtualization/archive/2010/07/04/hyper-v-zerinde-ki-sanal-makinenin-disk-boyutunun-k-lt-lmesi-shrink-volume.aspx  bu makale yararlı olacaktır.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/05/2011 19:12

(@K.UmutTURKKAN)
Active Member
Konu başlatıcı

Rıza Hocam,

İlgin için öncelikle teşekkürler,

Şuan Resim (2)'de görülen ve Server'ın kullanmış olduğu (508)GB .avhd dosyasını (snapshot) sildiğimde bir alt tarihe boyutu devrederek gidecek değil mi? Yani bir alt tarihteki Snapshot silmiş olduğum (508)GB kadar büyüyecek. Böyle böyle ana .vhd dosyasına kadar büyüyerek gidecek veri kaybı olmayacak değil mi?

Serhat Bey'in ve ilgili tüm videoları daha önceden takip etmiştim,

Selam ve Saygılarımla,

Gönderildi : 14/05/2011 16:44

(@K.UmutTURKKAN)
Active Member
Konu başlatıcı

Rıza Hocam,

http://www.cozumpark.com/blogs/virtualization/archive/2009/05/10/hyper-v-snapshot-aksiyonlar.aspx linkte Serhat Bey'in uygulamasını da izledim,

Her Snaphot sildiğimde Sanal Server'ın kapanıp Merge işleminin tamamlanması gerektiği yazıyor, ben tek hamlede hepsini silip Sanal Server'ı kapadığımda ve Merge işleminde Copy yaptığından sildiğim kadar Disk alanı olmaması beni sıkıntıya sokuyor,

Birde yine Resim 2 deki ana .vhd den önceki .avhd'ler neyin nesi anlayamadım,

Selam ve Saygılarımla,

Gönderildi : 14/05/2011 17:04

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

O halde manuel olarak vhd birleştirmesi yapın.Bu işlemi yedek adldığınız diskler üzerinden yapınız.Bahsettiğiniz vdh oluşturma tarihi farklı o zaman bilgisayar tarih saat ayarında bir sorun olaiblir mi?

Manuel birleştirme için
http://www.networkfoo.org/server-infrastructure/recovering-your-virtual-machine-how-manually-merge-hyper-v-snapshots-back-one -

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/05/2011 19:51

(@K.UmutTURKKAN)
Active Member
Konu başlatıcı

Rıza Hocam,

Dediklerinizi ilk Exchange Server 2010'dan itibaren yapayım dedim ancak Hyper-V ana konsolda "Exc2010-2" altındaki ilk oluşturulan diski yine .avhd görüyorum yani .vhd yi göremiyorum,

Klasöre gittiğimde de aşağıdaki görüntüyü alıyorum orda .vhd var ama Hyper-V konsolda yok... Diğer tüm sanallarda da .vhd öncesi .avhd'ler mevcut...

Selam ve Saygılarımla,
UT

Gönderildi : 16/05/2011 13:59

(@www-rizasahan-com)
_

Mevcut alanı genişletme ikmanınız yokmu?Bu şekilde teker teker silip merge işlemini yapabilirsiniz.Makina kapalıyken silerseniz daha rahat olur.Normalda snapshot elzem durumlarda alınması önerilirken siz çok fazla snapshot almışsınız:(

Gönderildi : 16/05/2011 14:11

(@K.UmutTURKKAN)
Active Member
Konu başlatıcı

Merge işlemini konsoldan teker teker silip yapacağım ve her türlü yolu deneyeceğim ancak; Hyper-V konsolda dediğim gibi ana .vhd yi göremiyorum... Sadece klasörde görüyorum...

Hyper-V ye ilk geçenlerden biriyim ilk etapta çok sorun yaşadığımdan bu şekilde oldu 🙁 Yine ilk etapta makaleler vs. çıkmadan deneme yanılma yolu oldu biraz 🙁 VmWare gibi zannettim...

Gönderildi : 16/05/2011 14:32

(@www-rizasahan-com)
_

Teker teker deneyin bakalım ne olacak bu süreci sağlıklıca atlatırsanız eğer sp1 e geçiş yaparsınız.

Gönderildi : 16/05/2011 15:39

(@K.UmutTURKKAN)
Active Member
Konu başlatıcı

Rıza Hocam ilgin alakan çok teşekkürler, artık Sanallardan MOSS2007 den başladım ve şuana kadar (1)TB yer açtım Disk üzerinde,
Exchange Server Sanalı en sona bırakacağım .vhd sine bir çare bulana kadar,

Hyper-V konsol Exchange Sanalın .vhd sini görmemekte ısrar ediyor,

Görüşmek dileğiyle,
Selam ve Saygılarımla,

Gönderildi : 16/05/2011 16:05

(@www-rizasahan-com)
_

Ben teşekkür ederim Umut bey.1 Tb abay büyük bir alan açılmış.Exchange makinanızıda temizlerseniz süper olur.Snapshotu kolay kolay tercih etmeyin gerekirse makinanın full yedeğini alın bir kenera ve isimlendirin.

Gönderildi : 16/05/2011 16:12

(@K.UmutTURKKAN)
Active Member
Konu başlatıcı

Rıza Hocam,

(1) gece sabahladıktan sonra SnapShot sorunu çözülmüştür; Hyper-V konsolda görünmeyen .vhd dosyaları da yine Hyper-V konsol Sanal Server özelliklerinden "Inspect" yapılarak bulunmuş tüm Sanal Serverlar (1) gece kapatılarak ana .vhd dosyalarına "Merge" edilmiştir,

Daha "Compact" işlemlerini yapmadan Fiziksel Diskte (1.85)TB yer açıldı, "Compact" işleminden sonra herhalde bir (750)GB daha yer açılır diye hesap ettim, bakalım...

Selam ve Saygılarımla,

Gönderildi : 23/05/2011 13:42

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
Sorununuzun çözülmesine çok sevindim.Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 23/05/2011 14:03

Paylaş: