Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-V Server 2008 R2 üzerinde Exchange Server 2010 kapanma sorunu.

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
420 Görüntüleme
(@ozanozatay)
Gönderiler: 29
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Hyper-V üzerinde Windows Server 2008 R2 üstünde Exchange Server 2010 kurulu. Server 2 veya 3 gün içinde (bazen 1 gün bazen 4 güne cıkabiliyor) bilmediğim bir sebepten dolayı kitleniyor ve Hyper-V Manager'den baktıgımda CPU %16 %12 oluyor ve servera hiçbir mudahale yapılmıyor. Ancak reset deyip yeniden baslatınca serverı kullanabiliyoruz. Rami Store.exe'den dolayı %95 kullanıyor. Bu hatanın neden kaynaklandıgı hakkında bilgisi olan varmıdır ?

Saygılarımla.

Gönderildi : 14/03/2011 13:05

(@serkanuzuner)
Gönderiler: 1040
Illustrious Member

Merhaba, exchange sunucusunun ram miktari nedir ? 

Gönderildi : 15/03/2011 14:25

(@ozanozatay)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

32 GB ram ve 24 çekirdek işlemcili serverımız var. Hyper-v ustundeki exchange serverda 16 GB ram var ve 4 cpu ile çalışıyor. Başka sistem ile ilgili sorularınız olursa lutfen sorunuz.

Saygılarımla.

Gönderildi : 15/03/2011 14:36

(@serkanuzuner)
Illustrious Member

1 - resource monitor uzerinde disk, ram, islemci vs fazlaca yoran bi uygulama varmi, store.exe gibi

2 - yasadiginiz sorunun ardindan olay gunluklerine baktiniz mi ? 

3 - olay gunlukleri normalde minumum seviyededir, bunu exchange konsolunda sunucuya sag klik manage diagnostic ile degistirebilirsiniz

4 - sorun isletim sisteminden de kaynaklanabilir, bu bir vm template mi ? , kopyalanmis bir vh mi ?, fixed size mi yoksa dynamic mi ?

5 - exchange best practice analyzer raporu olusurdunuz mu (os uzerindkei sorunlari da gosterecektir, en azindan exc ile alakali olanlari 

Gönderildi : 16/03/2011 14:57

(@ozanozatay)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Resource Monitor ustunde en fazla sistemi yoran uygulama store.exe ki ramin %95 ini kullanıyor.

Olay gunluklerinde hiçbir problem yok.

Isletim sistemi 0 dan kuruldu ve direk CD uzerinden yukleme yapıldı. Kopyalanmıs bir vhd degil fixed size olarak yapılandırıldı.

Exchange Best Practice Analyzer raporunda sadece verdigi uyarı bu bir sanal makinedir Exchange 2010 sanal makine ustunde calıstırılması önerilmemektedir.

Baska gozukur hiç bir problem yok ama belirleyemedigimiz bir sebepten dolayı birden sistem çakıyor ve Hyper-v Manager ustunde o serverda CPU % 16 % 12 oluyor ve ctrl-alt-del yapsakta artık makineye erişilemiyor.

Sorunu anlamış degilim.

Gönderildi : 16/03/2011 17:34

(@serkanuzuner)
Illustrious Member

Hyperv uzerinde ayni konfige sahip baska bir sanal varmi, ayni lun uzerinde barinan ?  

Gönderildi : 22/03/2011 14:08

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

exchange server 2010 ilk kurulduğunda kodlanmış olarak fiziksel ram'in %94'ünü kullanmak ister ve kullanır...

bu değeri config dosyasından düzenleyebilirsiniz. ancak benim tavsiyem bunu yapmamanızdır. birkaç hafta bekleyin sonra düzene girecektir.

kolay gelsin

Gönderildi : 27/03/2011 01:56

(@ozanozatay)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Windows Server 2008 SP1 update'ini yaptıktan sonra Hyper-V server üzerine gelen Dynamic Memory özelliğinden sonra serverların ram konfigrasyonlarını yeniden ayarladık. Toplamda bahsettiğiniz gibi ramin %95 ini kullanıyordu config dosyasından onu %90 a ayarlamıstım. Simdi o ayarı default'a alıp yeniden test etmeye basladım su an kapanma sorunu artık olmuyor. Sp1 update butun serverlardaki sorunları duzeltti gibi.

Simdilik bir sorunumuz kalmadı teşekkürler herkese.

Gönderildi : 27/03/2011 22:25

Paylaş: