Hyper-V'de Sanal Si...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-V'de Sanal Sistemlerin Sistem Kaynaklarının Kullanımının Manuel Olarak Arttırılması  

RSS
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

İyi günler.

Hyper-V Manager'da bir sanal sisteme %100 işlemci gücü kullanımı verdiğimde pasif olan sistem kaynağı kullanımı alanında %50 değerinin otomatik olarak yazıldığını görüyorum. Ben sistem kaynaklarının örneğin %95'inin kullanılmasını nasıl sağlayabilirim?

Bir de 4'er çekirdekli 2 adet fiziksel işlemcisi olan sunucumda bulunan sanal sistemde 4 adet sanal işlemci oluşturduğumda 2 adet fiziksel işlemcinin gücü mantıksal olarak dağıtılıyor mu yoksa ben mevcut gücün sadece yarısını mı vermiş oluyorum?

Alıntı
Gönderildi : 07/08/2010 01:06
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

merhabalar

kaynak havuzu yapılandırılabilir ancak o da Windows Server 2008 R2 SP1 ile geliyor bildiğim kadarıyla. SP1 gelidikten sonra kaynak kullanımlarını rahatlıkla planlayabilirsiniz.

Serhat hocamızın yorumunu bekleyelim...

kolay gelsin

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/08/2010 12:47
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

[quote user="Mumin CICEK"]

merhabalar

kaynak havuzu yapılandırılabilir ancak o da Windows Server 2008 R2 SP1 ile geliyor bildiğim kadarıyla. SP1 gelidikten sonra kaynak kullanımlarını rahatlıkla planlayabilirsiniz.

Serhat hocamızın yorumunu bekleyelim...

kolay gelsin

[/quote]

Teşekkürler. Serhat beyin cevabı için beklemedeyim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/08/2010 02:19
Serhat AKINCI
(@serhatakinci)
Tecrübeli Üye

Öncelikle şu nokta önemli: Processor için resource control ayarları, sadece o VM'in üzerindeki vCPU (vCores) için geçerlidir.

Örnek bir processor resource control ss'i:

[quote user="MERT DOĞAN"]

Hyper-V Manager'da bir sanal sisteme %100 işlemci gücü kullanımı verdiğimde pasif olan sistem kaynağı kullanımı alanında %50 değerinin otomatik olarak yazıldığını görüyorum. Ben sistem kaynaklarının örneğin %95'inin kullanılmasını nasıl sağlayabilirim?

[/quote]

Virtual machine reserve (percentage) için 100 verdiğin zaman percent of total system resources bölümündeki müdahale edilemeyen değer şunu ifade eder (benim örnekte 33): o VM için tahsis edilen vCPU, toplam fiziksel cpu gücünün %33'ü kadarıdır. Ve vCPU'nun %100'ünü o VM adına rezerve ettiğimiz için fiziksel cpu gücümüzün %33'ü dedicated demektir.

Peki neden %33? Bu fiziksel core sayısı ile ilgili bir durum. Benim sunucumda 6core x 2cpu = 12core var. VM için 4 vProcessor atamışım. Hyper-V için 1 vProcessor = 1 fiziksel core. Yani 4 fiziksel core bu VM'e atanmış durumda. Bu da fiziksel kaynağın yaklaşık %33'ü eder.

Bir VM'e max 4 vProcessor atayabildiğimiz için fazla core'a sahip sunucularda toplam kaynağın %95'i ni aynı VM'e kullandırma şansın yok.

[quote user="MERT DOĞAN"]

Bir de 4'er çekirdekli 2 adet fiziksel işlemcisi olan sunucumda bulunan
sanal sistemde 4 adet sanal işlemci oluşturduğumda 2 adet fiziksel
işlemcinin gücü mantıksal olarak dağıtılıyor mu yoksa ben mevcut gücün
sadece yarısını mı vermiş oluyorum?

[/quote]

O VM toplam cpu kaynağının %50'sini kullanabilir. Hangi cpu'nun hangi core'unu kullanacağı sistem tarafından yönetilir ama max 4 fiziksel core'u geçemez.

SP1 ile virtual memory tarafında dinamik yönetim yetenekleri geliyor. CPU tarafı için örnekte olduğu gibi processor resource control bölümünü kullanıyoruz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/08/2010 13:48
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

Teşekkürler değerli bilgiler için. Anladığım kadarıyla sistemimde 2 cpu x 4 core = 8 adet core farsa her bir sanal bunların en fazla 4ünü kullanabiliyor. 2. bir sana lyüklediğimde yine en fazla 4 adet kullanabiliyor. Ancak mantıken sistem 2. fiziksel cpunun tüm core'larını buraya ayırıyor. 1. fiziksel ise 1. sanala. yada aralarında bölüştürüyor v.s.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/08/2010 17:44
Serhat AKINCI
(@serhatakinci)
Tecrübeli Üye

Genel anlamda evet ama belirli bir cpu'nun tüm core'larının ayrılması gibi bir durum yok. İhtiyaç duyulan core'lar havuz içinden dinamik ve değişken olarak kullanılıyor. Yani bir VM 1.cpu'nun 3 core'unu + 2.cpu'nun 1 core'unu kullanıyor olabilir. Bu core'lar VM'e dedicated durumda değildir. Başka bir VM'de aynı core'ları kullanıyor olabilir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/08/2010 18:25
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

[quote user="Serhat AKINCI"]Genel anlamda evet ama belirli bir cpu'nun tüm core'larının ayrılması gibi bir durum yok. İhtiyaç duyulan core'lar havuz içinden dinamik ve değişken olarak kullanılıyor. Yani bir VM 1.cpu'nun 3 core'unu + 2.cpu'nun 1 core'unu kullanıyor olabilir. Bu core'lar VM'e dedicated durumda değildir. Başka bir VM'de aynı core'ları kullanıyor olabilir.[/quote]

Tam olarak tahmin ettiğim gibi. İyi çalışmalar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/08/2010 01:54
Paylaş: