Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Bir proje Hakkında.

12 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
476 Görüntüleme
(@mustafakaya)
Gönderiler: 1056
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar. 50 clientlik bir fabrikada tamamen yeni bir yapılanmaya gidiliyor. Yeni bir fabrika yapıldı, tüm donanımlarda değiştirilecek. Hyper-V yi burada ilk defa uygulamak istiyorum. Benim için olumsuz sonuç doğururmu ? Sistemde kullanılacak özellikler;

Ad sunucu kurulu olacak, Sql den çalışan paket programları var, exchange server kurulacak, antivirüs programları var, file server kullanılacak, Alacağım sunucuda Hyper-V konfigürasyonunu en verimli kullanabilmek için ne yapmam gerekir.

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 07/08/2010 19:38

(@sarp.agim)
Gönderiler: 109
Estimable Member

Gönderildi : 07/08/2010 19:44

(@sarp.agim)
Estimable Member

Bütün bunların kurulu olduğu  Hyper V bulunacak sunucu tek bir adet ise  hiç zorlamayın derim 🙂  Bütün bunları tek üzerinde kaldırabilecek sunucunun fiyatı ile hepsi için ayrı sunucu almanın maliyeti aynı olur 🙂

Biraz daha az yüklenmeyi deneseniz makinelere. 2 sunucu üzerinden 2 hyper v ye bölün mesela bunları ?

Gerçi 50 client demişsiniz. O kadar problem çıkarmayabilir. İşlemcisi ve özellikle  RAM i yüksek bir sunucu seçin derim ben

Gönderildi : 07/08/2010 19:45

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

50 client te zorlanacaksam 200-300 terminalin olduğu bir yerden Hyper-V ne işe yarar ? Birden fazla sunucu alacaksam Hyper-V nin avantajı nedir ?

Asıl gaye; yer,enerji,GreenIT değilmidir ?

Gönderildi : 07/08/2010 19:51

(@sarp.agim)
Estimable Member

Son bölüme dikkat hocam 🙂 Ben 50 clienti düşünmedim. Ancak şöyle birşey var kuracağın sistem de öyle az buz değil. Yani SQL   AD   Vırt zırt bunlar çok ciddi ram   disk alanı ve işlemci kullanan ürünler. Yani Hyper V  sunucu tasarrufu yapar ama çok yük kaldırabilir diye birşey demiyor. Hyper V nin üzerinde kurulu olduğu sunucu ne kadar iyiyse o kadar performanslı çalışır. Sonuçta reel donanım kullanıyor bu mimari.

Gönderildi : 07/08/2010 20:31

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

yapıyı bilmediğim için fazla öneride bulunamam, ama 50 clientsa, hem maliyet, hem yer hem de green IT= SBS 2008 Premium.

Gönderildi : 07/08/2010 20:59

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Zaten serveri değiştireceğim için, çift işlemcili yüksek bir model alacağım. Server konusunda bir sıkıntım yok. Hyper-V üzerinde tek işletim sistemimi kurmamı önerirsiniz yoksa her rol için farklı farklı işletim sistemlerimi kurmam lazım. Performansı nasıl olur. ?

Gönderildi : 09/08/2010 01:30

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

SBS 2008 Premium'u biraz araştırdım. 75 kullanıcıya kadar destekliyormuş. Benim için uygun. Üzerinde isa yokmuş, ullanmıyacağım zaten. Öneriniz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 09/08/2010 01:41

(@cozumpark)

Merhabalar. 50 clientlik bir fabrikada tamamen yeni bir yapılanmaya gidiliyor. Yeni bir fabrika yapıldı, tüm donanımlarda değiştirilecek. Hyper-V yi burada ilk defa uygulamak istiyorum. Benim için olumsuz sonuç doğururmu ? Sistemde kullanılacak özellikler;

Ad sunucu kurulu olacak, Sql den çalışan paket programları var, exchange server kurulacak, antivirüs programları var, file server kullanılacak, Alacağım sunucuda Hyper-V konfigürasyonunu en verimli kullanabilmek için ne yapmam gerekir.

Teşekkür ederim.

Söylentilere fazla kulak asmayalım. Tek sunucu üzerinde Hyper-V desteği ile 50 değil 500 client'a tek sunucu üzerinden iyi düzeyde hizmet verebilirsiniz. Burada sizin düşünmeniz gereken "disaster recovery" senaryoları.

Diyelim ki sizin sunucu çöktü. Ya da elektrik sorunu yaşadınız ve sunucu sistem yandı. Burada sistemi ayağa kaldıracak topolojiyi kurdunuz mu? Asıl düşünmeniz gereken şey bu. Yoksa siz Hyper-V kaldırır mı kaldırmaz mı düşünmeyin.

Öncelikle bu fabrikada jeneratör, regülatör, UPS (sunucu için ayrı UPS), kaçak akım korumaları, sunucu için yalıtılmış elektrik şebekesi, v.s. düşündünüz mü? Ağ kablolamalarınız yeterli mi? (CAT 6 ise alüminyum folyo korumalı kablo mu? Fiber optik ise keskin dönüşler var mı? Switch'ler gigabit mi? Gigabit ise switchlerin bant genişliği aynmı anda bağlantılar denk geldiğinde bunların ne kadarını karşılayabiliyor?), Depolama çözümleriniz RAID 6 (en azından 5) korumalı mı? Depolama çözümünüzde komple bir çöküş yaşandığında (işte disaster recovery)  yerine kesintisiz olarak sistemi devralacak depolama biriminiz var mı? ... ... ...

Bence öncelikle bunları dert edin; sonra Hyper-V yeter mi diye düşünün. Çünkü bu yaşanacak olan problemler içinde çözümü en kolay olanı.

Özetlersek: Hyper-V sayesinde mevcut sunucularımızın boşta kalan işlem gücünü son haddine kadar kullanmış oluyoruz. Çok fazla işletim sisteminin sanal olarak kurulumu performansı olumsuz etkileyecektir; dolayısıyla olabildiğince tek sistem üzerinde fazlaca uygulamayı çalıştırmanız performans sorunu yaşamamanızda kilometre taşı olur.

Bir de RAID 6 yapısı çok önemli (en azından RAID 5). Madem ki tek sunucu istiyorsunuz; disk yapılandırmanız en az şöyle olsun. 3 adet 146GB 15K SAS disklerle kurulmuş RAID 5 yapısı üzerine yükleyeceğiniz fiziksel işletim sistemi (fiziksel işletim sistemi ismini ben uydurdum), 5 adet 1 TB 15K'lık SAS disklerden oluşturacağınız ve RAID 6 yapısında oluşturulmuş ve sanal sistemleri taşıyacak olan kurulmuş olan birim. External bir storage aygıtı. Bu storage aygıtı yine RAID 6 destekli olmalı, tercihen SAS yapılı ama SATA kabul edilebilir ancak mutlaca iSCSI desteği olmalı ki böylece Server 2008'e kendi diskiymiş gibi gösterebilelim. Ayrıca bu storage aygıtının bir de kardeşi olmalı ki sürekli olarak kendini aynalamalı, bir sorun olduğunda aynalanmış olan aygıta kesintisiz geçiş olabilmeli.

Daha düşünülecek ve konuşulacak pek çok güvenlik önlemi bulunmakta ve bunların sohbetini yaparken "Hyper-V yeteli gelir mi" sorusu unutulur bile. Ha siz illa bu sorunun cevabını arıyorsanız "Evet yeterli, biz tek bir sunucu üzerinde 60 kullanıcının aynı anda özel bir uzakmasaüstü protokolü ile tek bir işletim sistemine bağlanmasını, ayrıca bir sanalda DC'ın çalıştırılmasını, ayrıca bir sanalda da WSS 3.0'ın çalıştırılmasını problemsizce yaşıyoruz." diyebiliriz. Çünkü sorun Hyper-V değil Hyper-V'yi taşıyacak olan sistem [;)]

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 09/08/2010 01:48

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Felaket senaryoları için plan ve proje çıkarıldı. Sıkıntımız yok teşekkür ederim. Raid 6 dan Raid 5 kadar performans alabiliyormusunuz?

Gönderildi : 09/08/2010 12:01

(@cozumpark)

Felaket senaryoları için plan ve proje çıkarıldı. Sıkıntımız yok teşekkür ederim. Raid 6 dan Raid 5 kadar performans alabiliyormusunuz?

RAID 6'nın RAID 5 göre performansının daha düşük olması gayet doğal  çünkü burada güvenliği seçmiş oluyorsunuz. Ancak eğer tek beklentiniz performans ise raid 0 kullanın zaten. Ama burada disk boyutu ve kullanıma göre raid 0'ın da performans olarak geride kaldığı senaryolar olabiliyor.

Bunun için çok yüksek sayıda test mevcut değil ancak benim keyif alarak okuduğum bir RAID inceleme yazısı var; en azından fikir verecektir: http://donanim.thgtr.com/sabit-disk/raid-basarim-ve-siniflandirma-listesi-bolum-2/raid-basarim-ve-siniflandirma-listesi-bolum

Ancak güvenlik söz konusu ise RAID 6 müthiş [;)]

Eğer hem performans hem de güvenilirlik istiyorsanız 6+0 ya da (bilmiyorum desteği çıktı mı ama) RAID 7 kullanın. Ancak burada da maliyet sorunları doğar.

Gönderildi : 09/08/2010 12:43

(@cozumpark)

40 50 clien için ISA' ya ne gerek var. UTM cihaz alıp kullanın.

Gönderildi : 10/08/2010 15:13

Paylaş: