Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] office365 exchange online ve activefax

19 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,067 Görüntüleme
(@ismailovayolu)
Gönderiler: 25
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba arkadaşlar. öncelikle herkese iyi çalışmalar

1 hafta oldu office365 geçeli ufak tefek bazı sıkıntıları aştıktan sonra tam kullanmaya başladık. ama activefax server kullanmaktayız. daha önceden localimizde exchange server varken bir sıkıntı olmuyordu, direk exchange server ismini yazdıktan sonra gelen faksları activefax üzerinden mail atabiliyorduk. ama office365 exchange online geçince activefax üzerinde daha önceden mail ayarlarını yaptığım yere office365 exchange ismini, smtp, domain v.s. office365 destekten aldığın tüm sunucu isimlerini girmem rağmen bir türlü sunucu ile activefax bağlantı kuramadı bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım var acilen 

teşşekür eder saygılar sunarım  

Gönderildi : 26/02/2013 16:14

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Bir sorun olmayacaksa localde bir smtp mail adresi denemenizde yarar var. Gmail smtp sini kullanmanızda sakınca var mı?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/02/2013 01:10

(@ismailovayolu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba rıza bey bir mail denememizde sakınca yok. zaten şu anda gmail hesabımla çalıştırdım activefaxı. ama ben istiyorum ki karşı tarafa faks gittiği zaman şirket mail imiz çıksın. 

ama office365 destek ekibi ile görüşmeme rağmen bana tam olarak bir sunucu adresi veremediler.her mailin içinde hakkınızda bölümünde tüm sunucu detayları yazıyor dediler, sunucu detaylarına girdiğim zaman  her mail adresin farlılık gösteriyor. neden farklı olduğunu sorduğumda normal dediler. yani benim kullandığım office365 exchange online sunucumuzun bir ismi mevcut değil. açıkcası hiç beklediğim gibi değil.  

Gönderildi : 27/02/2013 11:49

(@borayildiz)
Gönderiler: 675
Honorable Member

Merhaba microsoft size dns uzerinde mx kaydiniz icin bir fqdn adresi isaretlettirmis olmali smtp server adres kismina bu fqdn i yazip denediniz mi?

Gönderildi : 27/02/2013 12:20

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba bunun için neticede relay izniniz olmalı spam maillerin önüne geçmek için bu şekilde bir önlem alınması normal. Bu nedenle ya bu şekilde devam edeceksiniz yada localde windows server var ise smtp server kuracak fax serverine bu smtp serveri göstereceksiniz. Bu şekilde smtp server ayarında kendi adresinizi tanımlayacağınız için bu şekilde gönderim sağlayabilirsiniz. Ofis 365 tarzı bulut genele hitap ettiğinden bireysel özelleştirmelere pek imkan vermiyor. Çok sorun olmayacak ise gmail ile devam etmenizde yarar var. Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/02/2013 12:41

(@borayildiz)
Honorable Member

rıza hocam authenticate olursa atması gerekir sonuçta gmail üzerinden de relay atmıyor.

office365 üzerinden nasıl relay yapılacağı burda anlatılmış denemenizde yarar var

http://www.messageops.com/smtp-relay-with-office-365

1500 ü geçmiyorsa sorun yok 🙂 

-------------

Requirements for Relay with Office 365

1. The sending application must connect to the Office 365 servers on port 587
  2. The sending application must support TLS
  3. The sending application must authenticate with Office 365
  4. The account you authenticate to the relay server with must be the same account as the from address on the messages you send through the relay.

And if those requirements aren’t strict enough, an account is limited to sending 1500 messages per day. So it’s pretty clear that Microsoft does not want you sending mass mailings using Office 365.

Gönderildi : 27/02/2013 13:45

(@ismailovayolu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba microsoft size dns uzerinde mx kaydiniz icin bir fqdn adresi isaretlettirmis olmali smtp server adres kismina bu fqdn i yazip denediniz mi?

merhaba bora bey 

evet microsof tun bize vermiş olduğu  fqdn adresi denedim, bu manda bana verilen her şeyi denedim ama hiç bir şekilde sonuç alamadım. 

Rıza beyin dediği gibi sanırsam bu tür bulut hizmetlerinde kişiselleştirenlere izin verilmiyor. gmail üzrinden kullanmaya devam edeceğim sanırsam.

office365 hizmetine geçmeden önce microsoft ile yaptığım görüşmelerde office365 exchange online hizmetinin local deki bir exchangeden farklı olmayacağı söylenmişti, ama hizmete geçtiğimiz de o kadar olmadığını anladım.  özellikle pop3 ayarlarında office2003 ve office2007 farklılıklar gösteriyor. daha öncede mail.xxxxxx.com.tr yazdığımızda ayarlar tamamdı. ama şimdi bazı pop3 ayarlarında mail.office365.com bazılarında   office365 in bize verdiği bize özel pop3 ve smtp ayarlarını kullanmam gerekiyor. 

macbook üzerinde pop3 tanımladığımda özellikle 

giden sunucum(smtp) için kimlik doğrulaması gerektiriyor. 

işaretlediğimde kullanıcı adı ve şifre girmem gerekiyor. aksi takdirde şifre doğrulamıyor.

ben bu hizmetin, bize özel local deki sunucumuz gibi kullanacağımızı düşünmüştüm.

ama hizmet bulutta olduğundan dolayı çokta kişiselleştirmeye gidilmemiş.

saygılar sunar iyi çalışmalar dilerim

Gönderildi : 27/02/2013 13:50

(@borayildiz)
Honorable Member

http://www.messageops.com/smtp-relay-with-office-365  adresindeki adımları denediniz mi?

Gönderildi : 27/02/2013 16:50

(@ismailovayolu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

evet bora bey burada bahsedilen adımları uyguladım.

ama hiç bir sonuç alamadım. activefax uygulaması 587 SSL/TLS yi desteklemekte, bana verilen smtp ve mail.office365.com vs. denememe rağmen activefax bir türlü sunucu ile buluşmuyor, ama gmail de bir sıkıntı yok, 465 port, mail.gmail.com smtp, SSL/TLS işaretlideğimde direk sunucu ile bağlantıya geçiyor. 

Gönderildi : 27/02/2013 17:43

(@www-rizasahan-com)
_

Hizmet bulut olduğundan mecburen bize ECP ekranı veriliyor. Ben Microsoft'tan direk birisi ile görüştüm. İsteklerimi ve bunun karşılanıp karşılanmayacağını sordum sorun yaşamadım. Siz aracı bir kurum üzerindenmi satınalma yaptınız?

Gönderildi : 28/02/2013 14:17

(@ismailovayolu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba rıza bey geri dönüşüm biraz geç oldu

bizde direk olarak microsoft ile görüştük. ürünü almadan öncede görüştük bir sıkıntı olmayacağını söylediler.

bu activefax ile sıkıntı çıktığında ise tekrar microsoft ile görüştüm onlarda verilen smtp veya ana bilgisayar adını girdiğimde bir sorun olmayacağını söylediler. ama dedikleri gibi olmadı. tekrar görüştüğümde olası gerektiğini söylediler ve öyle kaldı.

Gönderildi : 01/03/2013 14:09

(@www-rizasahan-com)
_

Ofis 365 yardım masası pek iyi çalışamıyor malesef. Bu durumda sistem üzerinde ticket bölümü var admin panelde buradan bir ticket açıp direk yurt dışı uzmanından bilgi alabilirsiniz.

Gönderildi : 03/03/2013 01:03

(@ismailovayolu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba rıza bey 

aynen dedğiniz gibi yaptım ama yurt dışı masası da konuyla ilgilendiklerini söylediler ama yaklaşık 4 gün oldu hala dönüş yapan yok.

bu arada size birşey sormak istiyorum SMTP Relay  açık olup olmadığını kontrol etme şansımız var mıdır.

powershell den denedim ama sürekli hata veriyor. bir makalenizde komutları yüklemek gerektiğini söylemişsiniz, sorunsuz yükledim komutları

ama hala bazı komutlarda hata veriyor.

Gönderildi : 06/03/2013 14:50

(@www-rizasahan-com)
_

Gerekli power shell işlemlerini yaptıysanız eğer doğru komut setini kullandığınıza emin misiniz? Yanıt yazılı olarak az geç gelir. Aciliyet derecesi düşük özel istek gibi biraz. İngilizceniz var ise direk telle Türkiye yerine yurtdışı ile görüşebilirsiniz.

Gönderildi : 06/03/2013 21:50

(@ismailovayolu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba rıza bey 

aslında konunun acili yeti en üst seviyede, ama gmail ile geçici olarak çalıştırdığımız için konuyu rahat araştırma fırsatım oldu.

konuyu tabi iyice araştırdıktan sonra çözdük. öncelikle office365 exchange online smtp ayarları gmail gibi çalışmıyormuş, SMTP Relay servisini tam sağlıklı kullana bilmemiz için IIS SMTP Relay server kurmamız gerekiyormuş.ancak bu tür faks vs. yönlendirmeleri yapabiliyormuşuz.

Gönderildi : 07/03/2013 19:36

(@www-rizasahan-com)
_

Çözüm bulmanıza sevindim. Geri bildirim için teşekkürler. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 08/03/2013 21:23

(@farukgeyik)
Gönderiler: 35
Eminent Member

Hocam hersey tamam güzel de bir türlü actFax üzerine yapılandıramadım portal tarafı calısıyor mail atiyor ofis365 fakat actfax tarafından faxları mail attıramadim, yardımcı olabilir misiniz.

Gönderildi : 08/03/2016 20:36

(@www-rizasahan-com)
_

Hata nedir? Bu haftaki makalede smtp mantığı ile hangi portala mail attırmak isterseniz TLS authencation desteği varsa yollayabiliyor.

Gönderildi : 09/03/2016 23:50

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

https://www.cozumpark.com/office-365-smtp-relay-bolum-01/
https://www.cozumpark.com/office-365-smtp-relay-bolum-2/
https://www.cozumpark.com/office-365-smtp-relay-bolum-3/
https://www.cozumpark.com/office-365-smtp-relay-bolum-4/

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/10/2020 11:56

Paylaş: