Forum

Switch Önerisi.

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Switch Önerisi.

10 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
865 Görüntüleme
(@Tursunisak)
Gönderiler: 79
Estimable Member
Konu başlatıcı

İyi çalışmalar;

Yaklaşık 200 PC lik bir sistemde katlarda kullanılmak üzere (Her kata 2 ADET)

HP nin HP 2530-48G Switch ürününü düşünüyoruz. Sistem odasından bu switchlere fiber bağlantı

mevcut bu ürün uygunmudur. Huewei de düşünüyoruz bu konuda öneriniz nedir. Teşekkürler.

Gönderildi : 17/06/2019 12:20

(@MustafaDemiroz)
Gönderiler: 217
Reputable Member

Selamlar,

iki cihazda uygun, HP'ler defautl L2 switchlerdir. Huawei'ler L2/L3 çalışır belki bu bir nuans farkı olabilir.

Lakin burda önemli olan topoloji iki markada okadar yakın ki bir birine hatta Huawei gelistirilmiş HP os kullanıyor bile diyebilirim.

Özetleyelim;

iki markada aynı, mühim olarka topolojik tasarımınız.

Gönderildi : 17/06/2019 12:41

(@Tursunisak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 17/06/2019 12:55

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar  @Tursunisak,

Büyüyen data miktarı ve  network yükünü düşünerek 10gb sfp+ uplink li kenar  switchlerin daha  uygun  olacagını  düşünüyorum. sfp+ uplink li model  alternatiflerini de  mutlaka değerlendirin.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 17/06/2019 13:53

(@Tursunisak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

İlginize teşekkürler.Biz bu ürünü kenar switch olarak düşünmüşdük .

Bu ileti 5 yıl önce Tursun İsak tarafından düzenlendi

Gönderildi : 17/06/2019 14:45

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar @Tursunisak,

İlerleyen yıllarda  tekrar yatırım yapmamak  adını şu anda  yatırım yaparken 10gb sfp+ olarak  yapılandırmanız  daha  saülıklı olacaktır ki huawei tarafında sfp+ destekli oldukça  avantajlı ürünler de  mevcut.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 18/06/2019 11:29

(@korhankoseoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

Huawei switch konusunda başarılı. S5720 ve S1720 ürünlerini kullanıyoruz aktif olarak. Tabi bir Brocade değil ama. 🙂

Gönderildi : 23/06/2019 15:48

(@mustafakum)
Gönderiler: 13
Eminent Member

@korhankoseoglu Hocam bizimde bir network projesi var Brocade veya Aruba düşünüyorum,

Kenarlarda;

Aruba 2540 48G PoE veya Brocade ICX 7150 48G PoE 

Omurga SW olarak:

Aruba 3810M veya Brocade ICX 7650 

olacak, karar veremedim fikrinizi almak isterim

Gönderildi : 09/06/2020 19:30

(@korhankoseoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

@mustafakum Hocam ben Brocade tecrübe eden biri olarak tavsiye ederim, taş gibi cihazlar. Gerçi şu anda Ruckus'a satıldığı için, o şekilde bakmanız gerek.

Gönderildi : 10/06/2020 15:31

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

Ben konuya farklı bir açıdan yaklaşacağım. Switch konusunda piyasanın liderleri belli. Bu markalardan hangisini alırsanız alın eğer çok büyük bir veri merkezi yönetmeyecekseniz aralarındaki performans ve yetenek farklarını zaten hissetmeyeceksiniz. Yorum yapan arkadaşlara saygı göstermek ile beraber herhangi bir analize bağlı olmadan sorulan bu marka/model ürün iyimi sorularına cevap vermenin çok doğru olmadığını düşünüyorum. Sadece kullanıcı sayısı bu noktada yeterli bir parametre değil, network trafiğinizin incelenerek nasıl bir topoloji ortaya çıkartılacağı ve bu topoloji için gerekli ürünlerin tespiti gerekir. Yatırım kararı verirken yönetim süreçlerini (yedeklilik, arayüz, yetenek, topoloji, güncelleme vb.) ve ihtiyaç anında teknik destek ve garanti kapsamlarını inceleyin. Eğer yeterli bilgi/tecrübeniz yok ise satış sözleşmenize seçtiğiniz ürünün eğitim programlarınıda dahil ederek en azından temel işletme konularında teknik destek bağımlılığını azaltmaya çalışın.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 10/06/2020 16:55

Paylaş: