Forum

Orta büyüklükte net...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Orta büyüklükte network için Switch seçimi

12 Yazılar
6 Üyeler
4 Likes
1,953 Görüntüleme
(@sonerbalci)
Gönderiler: 15
Eminent Member
Konu başlatıcı

Mrb arkadaşlar,

60 pc, 4 server ve bir fortigateden oluşan yapımız var.hali hazırda tüm switchler unmanaged ve 100mbit. bir başka kapanan şirketimizden yönetilebilir gigabit switchler gelecek. 2 farklı model.

1.WS-C2960S-48TS-L / 48 port

2.WS-C3750G-24T-S / 24 port

"4 adet 24 portlu" veya 2 adet "48 portlu" olan ile değiştirmek istiyoruz. 2.yazdıgım switch layer 3 model. yapımızda vlan olacak ama wifi ve misafirler için tamamen izole olacak.vlanlar arası routing olmayacak. sizde hangi modeli tercih edip kullanmalıyım.

Gönderildi : 11/05/2019 10:16

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar @SonerBalci,

Backbone için 3750 yi kullanın Suncuu ve Firewall tarafını 3750'de  sonlandırın  clientlar için de  2960 switchleri  kullanın.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 11/05/2019 14:20

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

Cumhur hocanın belirttiklerine ek olarak, vlanları fortigate üzerinde sonlandırmanızı öneririm.

bugün ihtiyacınız olmadasa, ileride vlanlar arası erişimi sağlayıp, security profil uygulamanız gerekecektir.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/05/2019 15:40

(@cakaltepe)
Gönderiler: 20
Eminent Member

VLAN'ları direct switch üzerinden değilde güvenlik duvarı üzerinden yaptığımızda yavaşlama olmaz mı? Sonuçta paketler VLAN'lar arası her geçişinde güvenlik duvarının üzerinden geçecek ve doğal olarak hem yolu uzatacak hem de güvenlik duvarına fazladan yük bindirecek. Yanlış mı düşünüyorum acaba?

Gönderildi : 11/05/2019 16:05

(@sonerbalci)
Gönderiler: 15
Eminent Member
Konu başlatıcı

değerli cevaplarınız için teşekkür ederim.bir üstteki mesajda soruldugu üzere Fortigate üzerinden vlan sonlandırma yapılırsa performans sorunu yaşarmıyız acaba.cihaz fortigate 60d ve performans konusunda bana pek güven vermiyor. ayrıca 60pc ve 20 kadar cihazın(pos,yazıcı vs) oldugu yapıda vlan kullanmak ciddi manada performans getirisi olurmu acaba.özellikle kontrolsüz broadcast azalacagı için faydasını görürmüyüz.

Bu ileti 5 yıl önce Soner Balcı tarafından düzenlendi

Gönderildi : 11/05/2019 23:23

(@cumhuraltan)
Üye

Selamlar ,

Vlanları 3750 üzerinde  oluşturun acl'ler  ile  vlanlar  arası  erişim açma  ve  kapatma  yapabilirsiniz. Forti üzerinde  oluşturursanız vlanlar  arası  trafik forti üzerinden geçeceği  için  trafik  durumuna göre  performans  problemleri  yaşamanız ihtimal  dahilinde.

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 12/05/2019 01:12

(@MustafaDemiroz)
Gönderiler: 217
Reputable Member

Teknik olarak fw uzerinde vlan sonlandirmak mantikli.

lakin 60d uzerinde degil...

3750G l3 olarak sonlandir. Yapin kucuk vlana ihtiyacin yok, yok illa yapacagim dersen o ayri o vlanlarida 3750 uzerinde olustur.

ayrica bir vlan ile forti ve 3750 arasinda routed bir network yaparak sadece internet guvenligi icin fw yi kullan. 60d zayif bir cihaz problem olursa sadece internete cikamazsin ama hersey calisir.

kucuk kurgularda bu yapi daha mantiklidir.

sorun olursa burdayiz.

Gönderildi : 12/05/2019 01:13

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Gönderen: Soner Balcı

değerli cevaplarınız için teşekkür ederim.bir üstteki mesajda soruldugu üzere Fortigate üzerinden vlan sonlandırma yapılırsa performans sorunu yaşarmıyız acaba.cihaz fortigate 60d ve performans konusunda bana pek güven vermiyor. ayrıca 60pc ve 20 kadar cihazın(pos,yazıcı vs) oldugu yapıda vlan kullanmak ciddi manada performans getirisi olurmu acaba.özellikle kontrolsüz broadcast azalacagı için faydasını görürmüyüz.

burada network trafiğini bilmeniz gerekir.

kobi seviyesinde kurumsal ve misafir vlan için ciddi bir trafik ortaya çıkmıyor.

kurumsal kablosuz için ciddi bir trafik mevcut diyelim, ayrı network yerine switchler üzerinden bağlantı verebilirsiniz.

60d kapasitesi belli, ancak kurum/misafir 2 vlan ile devreye almak kısa sürecektir.

olmadığı takdirde yapıyı üstte önerilen gibi routing sürecini yönetmek için switch üzerine alırsınız.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/05/2019 22:45

(@erkadamferit)
Gönderiler: 112
Estimable Member

@MustafaDemiroz

selam abi, 

benim yapım dağınık toplamaya çalışıyorum, ,bir tane omurga l3 switch alıyorum,

4 tane  kenar hp l2 switch bir tanede forti 60e firewall var,

normalde vlan 2 tane idi, bir tane server ailesi için 192.168.1.0 blok birde standart 192.168.2.0 blok

gatewayleri forti firewalldı, tüm  trafik ona geliyordu,spefisik durumlar için 1.0 bloga  gerekli istemci için tek tek kural yazıyordum.

şimdi 5 tane vlan yapıp ,  bunların uplinklerini yeni omurga switche getirmek istiyorum,

l3 switche  bildiğim kadarıyla switch svi yapılıyor, networkdeki yükü l3 karşılayacak bu durumda fortinin yükü hafifleyecek,

vlan gatewayleri

192.168.1.1  üretim

192.168.2.1 mühendislik

192.168.3.1  arge 

192.168.4.1  yönetim

192.168.5.1  acces point- yazıcı - turnike - kart okuyucu ,

olduğunu varsayarsak firewalın nimetlerinden nasıl yararlanacağız ? 

gatewaylar sonucta L3 gidecek hem mantıksal hem fiziksel olarak ,vlan lar arası yönlendirmeyi l3 yapıyor? firewalla nasıl trafik gelecek ? gelsede filtremeyi yada kesip biçmeyi nasıl yapıyor ,ttekrar yük binmeyecekmi bu durumda , 

kafama oturması için aydınlatırsanız sevinirim.

Gönderildi : 15/05/2020 01:59

(@cumhuraltan)
Üye

Gönderen: @feriterkadam

@MustafaDemiroz

selam abi, 

normalde vlan 2 tane idi, bir tane server ailesi için 192.168.1.0 blok birde standart 192.168.2.0 blok

gatewayleri forti firewalldı, tüm  trafik ona geliyordu,spefisik durumlar için 1.0 bloga  gerekli istemci için tek tek kural yazıyordum.

şimdi 5 tane vlan yapıp ,  bunların uplinklerini yeni omurga switche getirmek istiyorum,

l3 switche  bildiğim kadarıyla switch svi yapılıyor, networkdeki yükü l3 karşılayacak bu durumda fortinin yükü hafifleyecek,

vlan gatewayleri

192.168.1.1  üretim

192.168.2.1 mühendislik

192.168.3.1  arge 

192.168.4.1  yönetim

gatewaylar sonucta L3 gidecek hem mantıksal hem fiziksel olarak ,vlan lar arası yönlendirmeyi l3 yapıyor? firewalla nasıl trafik gelecek ? gelsede filtremeyi yada kesip biçmeyi nasıl yapıyor ,ttekrar yük binmeyecekmi bu durumda , 

Selamlar @feriterkadam

Genel mantık şu şekildedir 1. opsiyon Vlanlar Firewall üzerinde  oluşturulur  ve  switch uplinklerinde  taglanır ve  switchlerde de  aynı vlanlar  oluşturulur clientlar gateway olarak  Firewall ı  görür  vlanlar  arası  trafik  Firewall üzerinden geçer  bu  durumda network  yüküne  göre  Firewall üzerinde  gereksiz  yük bindirilme durumu mevcut  ancak  policy ve  yönetim tarafı genel olarak  daha  basittir.

2. opsiyon ( L3 Routing  yapan bir Switch  var  ise ) Vlanlar L3 Sw üzerinde  oluşturulur  sw üzerinde internet  erişimi için Firewall a  paketleri  gönderen  routing  yazılır. Vlanlar  arası  trafik  için  switch üzerinde  acl ler  yazılarak kontrol sağlanır. Sw  Backplane  kapasitesi  yüksek  oldugu için  network  büyüklüğüne  göre  tercih edilmesi  gereken  topolojidir. Sw  üzerinde acl  ler  komut  satırından yönetileceği için uzmanlık ve  tecrübe  gerektirir.

Ancak genel  mantık Vlanları yöneten  L3 Sw veya Firewall cihazların  gateway olarak  ilgili  cihazı görmeleridir. Network doğası gereği  kendi  networkunda bulunmayan paketlere  erişim için paketler  tanımlı  gw  adresine  yönlendireleceği için konumlandıracagınız  cihazın  yeteneklerine  kalıyor sonrası.

Gönderildi : 15/05/2020 02:42

(@erkadamferit)
Gönderiler: 112
Estimable Member

Gönderen: @cumhuraltan
Gönderen: @feriterkadam

@MustafaDemiroz

selam abi, 

vlan gatewayleri

192.168.1.1  üretim

192.168.2.1 mühendislik

192.168.3.1  arge 

192.168.4.1  yönetim

Selamlar @feriterkadam

Genel mantık şu şekildedir 1. opsiyon Vlanlar Firewall üzerinde  oluşturulur  ve  switch uplinklerinde  taglanır ve  switchlerde de  aynı vlanlar  oluşturulur clientlar gateway olarak  Firewall ı  görür  vlanlar  arası  trafik  Firewall üzerinden geçer  bu  durumda network  yüküne  göre  Firewall üzerinde  gereksiz  yük bindirilme durumu mevcut  ancak  policy ve  yönetim tarafı genel olarak  daha  basittir.

2. opsiyon ( L3 Routing  yapan bir Switch  var  ise ) Vlanlar L3 Sw üzerinde  oluşturulur  sw üzerinde internet  erişimi için Firewall a  paketleri  gönderen  routing  yazılır. Vlanlar  arası  trafik  için  switch üzerinde  acl ler  yazılarak kontrol sağlanır. Sw  Backplane  kapasitesi  yüksek  oldugu için  network  büyüklüğüne  göre  tercih edilmesi  gereken  topolojidir. Sw  üzerinde acl  ler  komut  satırından yönetileceği için uzmanlık ve  tecrübe  gerektirir.

Ancak genel  mantık Vlanları yöneten  L3 Sw veya Firewall cihazların  gateway olarak  ilgili  cihazı görmeleridir. Network doğası gereği  kendi  networkunda bulunmayan paketlere  erişim için paketler  tanımlı  gw  adresine  yönlendireleceği için konumlandıracagınız  cihazın  yeteneklerine  kalıyor sonrası.

selam abi açıklaman için teşekkür ederim, tam olarak sahada canlandırmadığım için kısmı olarak dediklerini anladım, kusura bakmayın belki çok amatörce gelebilir, hazır sistemlerin başına geçtiğimiz için sıfırdan kurgu-senaryo yapmadık haliyle usta-çırak ilişkiside yaşamadık, 

1. opsiyon olarak bahsettiğiniz yapı hali hazırda benim kullandığıma çok yakın , networkü firewall yönetiyor,

2. opsiyon benim anlamaya çalıştıgım yapı : 192.168.1-5 arası subneting yapılmış 5 adet gateway var statik olarak clientlara portlanmış vlanlar karışık switchler mevcut, bu durumda tüm giriş- çıkışlar ACL ile yönetilecek yani 192.168.5.50 ip sindeki domain  DC sunucusuna kendi vlani hariç tüm vlanlara erişim tanımlanacak , yada yazıcılara  yada  File server sunucusuna.

ACL port bazlımı yapılıyor ? es kaza clientlardan birine kurulan bir yazılım  örneğin ( güvenlik giriş-çıkış defter yazılımı ) yine tüm vlanlara ilgili client pc için ACL mi yazılacak ? büyük  yada çok cihazlı yapılarda nasıl yönetiyorsunuz, 

l3 den internet için ,firewall atlarken nasıl bir çerçeveden bakıyorsunuz.

şimdiden çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 16/05/2020 03:44

(@cumhuraltan)
Üye

Selamlar @feriterkadam

2. yapıp BackBone  olarak  kullanacağınız switch e  göre değişkenlik  gösterir yanı  kullanmayı planladıgınız policyler e göre  değişir ancak genel olarak policyler port  bazlı da  yazabilirsiniz.

192.168.5.0/24  networku 192.1668.1.0/24  networkune  full  erişsin veya  sadece  belirli  portlardan  erişsin diyebilirsiniz  ancak  genel olarak  cli  ile  bunlar  yapılacağı için ilerleyen zamanlarda uzmanlık seviyenize ve oluşturacağınız  kurallara  bağlı olarak yönetmek  tarafında  sıkıntılar  yaşayabilirsiniz.

Kullanmış oldugunuz Firewall ın  kaynaklarında  aşırı  yüklenme  olmuyor  ise  Firewall ile  yönetmek  daha basit olacaktır.

Gönderildi : 20/05/2020 00:12

Paylaş: