Forum

Network yapılandırm...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Network yapılandırma

5 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
776 Görüntüleme
(@bilalhaksever)
Gönderiler: 354
Honorable Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba;

evdeki sistem şekildeki gibi kurulu.

1-Oda1'de zyxel vmg3312 adsl/vdsl modem var.(Telefon kablosu burada olduğu için modemi buraya kurduk)

ayrıca bu odada birde zyxel gs-105s switch var.

2-Oda2'de herhangi bir cihaz yok

3-Oda3'de zyxel  wsp3205 accesspoint kurulu elektrik tesisatı üzerinden powerline modemle haberleşiyor.

4-Salonda hp aruba oc20 jz074a accesspoint var bu cihaza kablo çekili switch üzerinden modemle haberleşiyor.

IMG 20200616 174737

Bazen ev içinde telefonla yer değiştirirken wirelesden kopma oluyor,telefon şebekenin internetini kullanıyor.

Bu durum wireless kanal ayarından kaynaklı olabilirmi.Yada telefonlardamı bir ayar yapmak gerekir.

Sorunum; 3 tane wireless cihazın kanalları otomatik durumda,maneul olarak ayarlamamın bir faydası olurmu.

şu kanal daha iyi bu kanal daha kötü diye bir ayrım varmı.

Yerleşimde göze çarpan ters bir durum varmı.

Teşekkürler,

Gönderildi : 16/06/2020 18:01

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Aynı kanalda olmalarının faydası olmaz mobile cihazların sinyale göre geçiş yapıp durmaması için (bazen başarısız olur ve hiçbirine bağlanmaz) ssid sharing, mesh veya bütün cihazların tam olarak bir birini desteklediği repeater gibi mode kullanmalısınız. Bu yüzden ortamda verim almak için aynı marka aynı model cihazlar kullanmalısınız ki tek ssid üzerinden sorunsuz işlesin.
Bunu yapma imkanı yoksa ölçümler yapıp gerekirse kanalların bir birini etkilemeyeceği farklı kanallar seçip her cihazın ssid'sini farklı olarak atayın mobil cihaz gezinti halinde en iyi çeken ssid'e geçmeye çalışır yada maneul takip edersiniz her odanın wifi farklı olur yani. Mobil cihazlara 2.4/5 ghz i seç diyebiliyorsunuz os'lara göre konumlarına bakarsınız.
Kanallarla ilgili burada konuşulan eski bir konu var o ve net de bulacağınız bilgi geçerli. 1, 5, 11 gibi kanallardaki bilgi geçerli.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/06/2020 18:18

(@suleymank)
Gönderiler: 14
Eminent Member

O kadar kısa mesafede aslında atlama yapmaması lazım kanal olarak şu iyidir diyemem ancak birden fazla AP kurulu 7 katlı binada her katta AP kurulu yerde ben 8. Kanal kullanıyordum problem olmuyordu sizde en basit kanalları deneyip durumları gözlemleyip karar verebilirsiniz 

Gönderildi : 16/06/2020 18:21

(@bilalhaksever)
Gönderiler: 354
Honorable Member
Konu başlatıcı

@suleymank  Bilgilendirme için teşekkürler.Aslında ev geniş mesafeler çok yakın değil.Duvarların kalitesindenmidir nedir,sinyal mesafe çok uzamasada zayıflıyor.Ben kurulan sistemin iyi olduğunu düşünüyorum.Hp oc20 5ghz'de haberleşiyor,450-500 megabit erişim hızını xiaomi telefonda gördüm.Sanırım iphone'larda sorun olabilir.Wireless arası geçişlerde kararsız davranıyorlar.Yada kopma çok oluyor.

Bu ileti 4 yıl önce 2 defa bilal haksever tarafından düzenlendi

Gönderildi : 16/06/2020 22:07

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Metal yoğun ortamlar, duvarlar radyo sinyallerini kırarlar. Bu durumda çekim alanının azalmasına verimin düşmesine sebep olur.

Bu gibi durumlarda aynı marka model cihazlar alıp, rooming yapısında yürümek biraz daha iyi olaca gibi.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 22/06/2020 10:32

Paylaş: