Forum

Network ip belirlem...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Network ip belirleme

7 Yazılar
6 Üyeler
2 Likes
4,853 Görüntüleme
(@volkantipi-2)
Gönderiler: 376
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, daha önce çalıştığım şirketlerde network tarafına bakan bir ekip vardı. Şu an çalıştığım yerde benimde haşır neşir olacağım durumlar olacak. Bazı eğitimlere de bakıyorum. Kafama takılan bir soru var. Ip aralıkları nasıl belirleniyor? Mesela 10.x.x.x, 20.x.x.x, 172.x.x.x, vs. Sanırım bazı blokları local de bazılarını da wan tarafında kullanabiliyoruz. Mesela ben 30 ile başlayan bir ip bloğu yapabilir miyim? Kısaca bunu nasıl seçiyoruz ve ipuçları nedir burada?

Gönderildi : 07/01/2022 12:49

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/alt-aglara-bolme-subneting/

Aramayı kullanınız.
ip adresleri ve subnetting şeklinde ararsanız web de özet güzel kaynaklar mevcut.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/01/2022 13:37

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Volkan Bey,

Öncelikle şirket network ortamları için 3 temel ip bloğu kullanılmaktadır. Bunlar globalde de private ip havuzları olup network ihtiyaçlarınıza göre

A class 10.0.0.0/8

B class 172.16.0.0/16

C class 192.168.1.0/24

şeklinde bir ip aralığı seçebilirsiniz.

Genelde sunucu ve istemci vlanları, printer vlanları, üretim var ise scada veya üretim bandı için ayrı vlan seçmelisiniz. Her bir vlan içinde İbrahim hocamın yolladığı gibi bir ip den daha fazla alt ağ çıkabilirsiniz.

Bu şekilde eğer bir vlan için toplam makine sayınız 253' ü geçmiyor ise /24 işinizi görür, geçiyor ise 23,22,16,8 e kadar yolu var.

Merkez 172 li blok şubeler 192 li blok olabilir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/01/2022 15:27

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Gönderen: @volkantipi-2

Merhaba, daha önce çalıştığım şirketlerde network tarafına bakan bir ekip vardı. Şu an çalıştığım yerde benimde haşır neşir olacağım durumlar olacak. Bazı eğitimlere de bakıyorum. Kafama takılan bir soru var. Ip aralıkları nasıl belirleniyor? Mesela 10.x.x.x, 20.x.x.x, 172.x.x.x, vs. Sanırım bazı blokları local de bazılarını da wan tarafında kullanabiliyoruz. Mesela ben 30 ile başlayan bir ip bloğu yapabilir miyim? Kısaca bunu nasıl seçiyoruz ve ipuçları nedir burada?

Selamlar  @volkantipi-2 ,

Teknik  olarak 30.x.x.x li ip  bloğunu  local  networkunuzde  kullanabilirsiniz  ancak 30 lu  blok  public  ip  bloğu  olduğu için örneğin  bu  bloğu aws veya google sistemleri  kullanıyor . Client  bir  bilgisayar www.google.com a  ulaşmak  için  dns  sorgusu  gönderdikten  sonra  gelen cevap 30.30.30.30 olduğunu varsayalım sizinde 30.30.30.x li  bloğu  kullandığınızı düşünürsek kullanıcıya  gelen  dns  sorgusu  cevabına göre  client  bilgisayardan  istek 30.30.30.30 ip  adresine  gidecek ama  bu  sizin  localde  kullandığınız bir cihaza  gideceği  için  google  servislerini  kullanamayacaksınız.

Bu tarz  problemlerin yaşanmaması  için  her  zaman  local  networklerde  private  ip  blokları 10.x.x.x/8 172.16.0.0/16 ve 192.168.0.0/24 ip  blokları  kullanılması gerekmektedir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 07/01/2022 17:26

(@volkantipi-2)
Gönderiler: 376
Honorable Member
Konu başlatıcı

@cumhuraltan Sormak istediğim buydu açıkcası. Teşekkür ederim.

Gönderildi : 09/01/2022 01:05

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Aşağıdaki linkte detaylı bir şekilde açıklamalar mevcut incelemenizi tavsiye ederim.

https://www.arrowmail.co.uk/articles/iprange.aspx

Bu ileti 2 yıl önce Erdem Yağlıkara tarafından düzenlendi

Gönderildi : 09/01/2022 13:45

(@emremarangoz)
Gönderiler: 31
Eminent Member

Merhaba , 

Aşağıdaki linkte de network oluştururken subneting konusunda baya işinize yarar.

http://jodies.de/ipcalc

Bu ileti 2 yıl önce Emre MARANGOZ tarafından düzenlendi

Gönderildi : 11/01/2022 15:14

Paylaş: