Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Switch Map

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
977 Görüntüleme
(@anonim)
Gönderiler: 1779
Famed Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar siteye yeni üye oldum herkese sonsuz saygı ve hürmetler.

Küçük bir sorunum var ve yardıma ihtiyacım var. Yeni çalışmaya başladığım iş yerinde 40-50 civarı bilgisayar internete bağlanıyor. Bu bilgisayarlar yaklaşık 10-15 switch ile dağıtılmış. Kabloları takip etmem mümkün değil çok karışık bir sistem yapmışlar. Hangi switchden hangi makinaya bağlantı olduğunu veya bir switchin başka hangi switch ile birbirine bağlı olduğunu görsel olarak görebileceğim bir program tavsiye edebilirmisiniz. Bağlantıyı ağaç şeklinde nasıl görebilirim. Aşağıdaki resim örnek olabilir. İnşallah sorunumu anlatabilmişimdir. Şimdiden herkese teşekkür eder saygılar sunarım.

Gönderildi : 31/03/2008 18:00

(@savasdemir)
Gönderiler: 1870
Illustrious Member

Merhaba;
Kullandığınız Switchlerin yönetim programı ile bu mümkün.Ama bunun için yönetim özelliği olan switch olmalı.Yapınızdaki switchler nedir ?
Selamlar

Gönderildi : 31/03/2008 18:21

(@anonim)
Gönderiler: 1779
Famed Member
Konu başlatıcı

Ahım şahım switchler değil, 8 port veya 16 port piyasada bulunan Edimax, D-Link, Everest gibi normal switchler.

Gönderildi : 31/03/2008 18:31

(@savasdemir)
Illustrious Member

O zaman yatırım yapma zamanınız gelmiş:)
Elinizdeki yapıda değişmiş olur,Daha hızlı daha kararlı switchleri tercih etmenizi öneririm.
Selamlar

Gönderildi : 31/03/2008 18:45

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba, 

40-50 civarı için 10-15 Hub/Switch (layer1) olması yapınızın olması gerekenden çok daha alt seviyede hızlarla çalışmasına neden olur.

8/16 portlu switchler aslında birer aktif hublardır ve layer2 de bulunmazlar. Bu nedenle sistem haritasını almanız mümkün değildir.

Collision Domain sayısını yükseltmek için layer2 olan switch kullanmanız ve yapıdaki tüm kablolama hattının yeniden çekilerek merkezi noktada birleştirmeniz yapınız için çok büyük yarar sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/03/2008 19:06

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Ben arkadaşa işinden olmaması yada o ortamda  yardımcı olmak isterim ::)) Şakaydı

Şimdi günümüz türkiyesinde bilişime yatırım yapmayı sevmiyen yönetici yada patron sayısı çok fazladır yada bir arıza oldukça iyileştirmeyi çözüm olarak görürler...

Belkide sistemlerinin durması onların iş akışını engellemiyodur .....Karlılardır ......

Ama kesin bir şey varsa 40-50 makinalı bir network için15 sw lik bir omurga kuruldu ise zarar etmişlerdir....sw lerinde her hangibi bir management olmadıgı için burda türk usulu takip etmen gerekecek.....

Ama sana tavsiyem kablolama alt yapını kullanıcları tek tek sw leri tek tek kontrol ederek düzenlemen hepsini tek yada daha az noktadan toplamandır.

ki bu tarz yapılarda bir sw den dogan kitlenmeler bütün yapıyı direk etkiliyecektir.

Not : Mesut sana seviyorum::))

Gönderildi : 01/04/2008 03:20

(@hasantosuner)
Gönderiler: 6
Active Member

sevgili recep savaş beyin de dediği gibi benden sana ii bir tavsiye eğer çalışmaya başladığın yerde yetkili bir kişi isen acil olarak beklemeden sisteminin alt yapısını değiştirmeni tavsiye ederim. daha kararlı switchler alıp kablo yapısını değiştir. ve her kullandığın kablonun başına ve sonuna etiketlendirme kullan bunları yapınca hem 10-15 tane hub/switch yükünden kurtulmuş olursun hemde senin için artık daha güvenli ve pratik bir mimari yaratmış olursun.

Gönderildi : 04/04/2008 13:08

(@savasdemir)
Illustrious Member

Hatta almışken l3 l4 switch almanızı öneririm.Yarın öbür gün Nac,Nap vs ile uğraşacaksanız şimdiden alt yapıyı ona göre oluşturmakta fayda var.
l3 l4 destekli hp,3com,netgear,cisco switchler olabilir.Yada Nac için uygun bir Fw
Selamlar

Gönderildi : 05/04/2008 00:55

Paylaş: