Forum

Metro Ethernet Anka...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Metro Ethernet Ankara

12 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
613 Görüntüleme
(@omeryuce)
Gönderiler: 226
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Ofisimize kendi sunucularımızı kendi bünyemizde barındırmak için metro ethernet almayı düşünüyoruz. Acaba Ankara'da metro ethernet ne kadar mantıklıdır. Telekom elemanları bu konuda ne kadar bilgilidir. Ne sıklıkla problem oluyor ve ne kadar sürede gideriliyor. Ne gibi cihazlara gereksinimim var acaba router switch modem vs ne gibi bir ihtiyacım var nasıl bir firewall a ihtiyacım olabilir. Bu gibi veya daha aklıma gelmeyen diğer konularda bana bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

İyi günler.

Gönderildi : 23/02/2009 13:48

(@kadirakbaba)
Gönderiler: 895
Noble Member

Merhaba,

Şimdi söylediklerin tamamen senin sistemini karşılayacak bir durumdur.Ve bunu en iyi sen bilebilirsin.Ama şunu söylemekte fayda var.Sakın mail serverınıda metro ethernet üzerinden yapma yoksa blacklistlerden çıkmak için ömrünü harcarsın.:)Ben istanbulda'yım metro ethernetten çıkıyorum.Şu ana kadar bir sıkıntı çıkmadı.Soru sormak için aradığım zaman karşımda mutlaka birilerini bulabiliyorum.SSG juniper kullanıyorum.3com switchim var ön bilgi olsun diye söyleyeyim dedim.

Gönderildi : 23/02/2009 13:56

(@omeryuce)
Reputable Member
Konu başlatıcı

hocam ip adresim niye black listlerden çıkmasınki 🙂

sonucda datacenternerde bu şekilde çalışıyor tabiki daha büyük çaplı orası ayrı.

birde sorunum şu ben donanım konusunda hiç bir bilgiye sahip değilim yani sonucda 5-6 tane kendi serverimi barındıracağım orada bana ne lazım şimdi tam olarak ben oraya modem router falan yazdım ama bunların hangileri lazım bana 🙂

Gönderildi : 23/02/2009 14:04

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Merhabalar Ömer Bey,

Metro ethernet alıp almama konusundaki endişeniz sizin internet üzerinden yapmak istediğiniz çalışmalarla paralel olarak gelişir.Telekom konusunda bir sıkıntı yaşayacağınızı pek düşünmüyorum zaten bu hatlar fiber kablolarla döşendiği için kısa sürede bir sıkıntı yaratmaz firewall olarak ben tabiki donanımsal olanı öneririm size.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 23/02/2009 14:25

(@nezihk)
Gönderiler: 115
Estimable Member

Merhaba

Ankarada yım ve 2 seneye yakın bi zamandır da metro ethernet kullanıyorum.Şu zamana kadar hiç bir sıkıntı yaşamadım.skyvulter'in dediği mail için black liste düşme durumun var. Ben metro ethernetle birlikte C class ip grubunun tamamını aldım.Gerekli yerlere mail attım ve şu anda black listte değilim.

Metro etherneti 2 yıl kullanmayı kabul ettiğin taktirde sana metro ethernet switchi ücretsiz veriyolar.Biz 2 yıl kullanmayı taahüt ettik alt yapı ya hiç bi ücret ödemedik.

metro ethernet le birlikte juniper firewall kullanıyorum ordanda 3 com swtichlerle interneti dağıtıyorum.

Sana gerekli olan da eğer telekomla böyle bir anlaşmaya gitmek istemezsen 1 adet metro ethernet switch firewall istersen firewall ya da router.Onun dışında interneti dağıtmak için switch.

Gönderildi : 23/02/2009 14:30

(@omeryuce)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Telekom tarafından sorun çıkmıyorsa gayet güzel.

2 senelik taahhüt var onu duydum ama detayını pek bilmiyorum. Mesela mesafe sınırı varmı ofis merkezi bir yerde ama en yakın santral nerede tam bilmiyorum.

Telekomun verdiği swtich nasıl acaba kalitelimi.

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 23/02/2009 17:18

(@nezihk)
Estimable Member

bı mesafe sınırı var evet mesafe sınırınıda şöyle aştık bizim bulundugumuz yer mesafeyi aşıyodu biz 10 mb için başvurduk bu mesafeyi karsılayabilmemiz için 50 mb almanız lazım dediler.Bizde bastırdık 20 mb e anlaştık.

Telekomun verdiği switch güzel.Yalnız güzel ya da kötü olması pek etkilemiyo cünkü switche mudahele etme sansın yok.Bizde 24 port meteo eth. swtich var sadece 0!1 portunu kullanabiliyoruz 20 mb ti bu porta tanımlama yaptılar ordan alıyoruz.Diğer portları baska hizmeler için kullanman için telekoma yazı yazıp vermen gerekiyor.

Gönderildi : 23/02/2009 19:07

(@nezihk)
Estimable Member

Kusura bakmayın arkadaşlar yazdıklarım 2 kez neden çıkıyo anlıyamadım.

Gönderildi : 23/02/2009 19:14

(@omeryuce)
Reputable Member
Konu başlatıcı

karşıladığını mesafe nedir peki

Gönderildi : 23/02/2009 20:52

(@nezihk)
Estimable Member

Alt yapı ile ilgili bilgileri türk telekomdan alabilirsin o kadarını ben bilmiyorum.

Gönderildi : 24/02/2009 14:02

(@omeryuce)
Reputable Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederim.

birde şunun için nasıl bir firewall işimi görür maksimum 20 server için düşünün bu serverde uygulama ve siteler olacak ayrıca mail server sql server ftp vs.

olabilecek saldırıları bloke etmek ve izin verilen portlar dışındaki portlara erişimi devre dışı bırakacak bir cihaz ne olabilir.

Gönderildi : 24/02/2009 14:46

(@saitcinar)
Gönderiler: 195
Estimable Member

teşekkür ederim.

birde şunun için nasıl bir firewall işimi görür maksimum 20 server için düşünün bu serverde uygulama ve siteler olacak ayrıca mail server sql server ftp vs.

olabilecek saldırıları bloke etmek ve izin verilen portlar dışındaki portlara erişimi devre dışı bırakacak bir cihaz ne olabilir.

merhaba,

Juniper SSG serisi bir firewall işinizi rahatlıkla görür.  model olarak da SSG 140 veya 320 .

DMZ portu ve zone'u olduğu için,  internete servis verecek serverlarınızı buralarda barındırabilirsiniz. uzak lokasyonlarınız varsa, IPSec VPN ile

merkeze bağlayabilirsiniz. bu firewall cihazı üzerinde statik ve dinami routing protokollerini koşturarak daha esnek ve değişken yapılara doğru

ilerleyebilirsiniz.

zevkli güzel çalışmalar diliyorum.

Gönderildi : 26/02/2009 03:15

Paylaş: