Forum

IP ile ilgili

Bildirimler
Hepsini Temizle

IP ile ilgili

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
449 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Adresler DHCP den dağıtılıyor (Workgroup ta)

Bir 8portlu switchde 192.168.1.2 den 192.168.1.10 arasında IP alıyor cihazlar. mesela 192.168.1.8 nolu  cihazı  çıkarıp yeni bi tane taktığımızda  192.168.1.8 i tekrar almıyor yeni bi IP alıyor mesela 192.168.1.25 gibi. uzun bir süre sonra bir cihaz takınca 192.168.1.8i alıyor .

s-1 Bu işlemin bir adı var mı varsa adı nedir ?

s-2  Bu zaman aralığı daraltılabilir mi ?

Gönderildi : 25/12/2008 16:51

(@eroldursun)
Gönderiler: 2174
Famed Member

dhcp de release time ile aralığı ile yapılan bir işlem bu

bu süreyi azaltma yada uzatma şansınız var (tabi kullandığın aygıt yada yazılıma göre)

Gönderildi : 25/12/2008 16:59

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba,

Client, network e ilk bağlandığında, network’e 0.0.0.0 ip sini kullanarak (çünkü henüz ip si yok) broadcast yoluyla DHCP Discover mesajı yollar; ortamda dhcp var mı?, bunun ardından DHCP Server network e (Hedef:255.255.255.255=çünkü tüm network id leri ile haberleşebilir) DHCP Offer mesajını(ip teklifi) broadcast olarak yollar, teklifi alan client pc tekrar Dhcp server’a tamam bana az önce teklif ettiğin ip yi ver diye yine broadcast yapar ve Dhcp Ack mesajı dhcp server tarafından yollanarak ip verme işlemi tamamlanmış olur. (bu iletişim yapılırken de UDP protokolü kullanılır)

IP süreleri kiralama süresi dolmadan otomatik olarak uzatılır ve bu nedenle pc hep aynı ip yi alır

Ancak belli bir süre kapalı kalan pc nin süresi uzamaz ve kullandığı ip nin süresi dolarsa o ip başkasına kiralanır.

Örneğin; Client daha önceden 10.0.0.5 ip sine sahipti ama dhcp release süresince client kapalı kaldı diyelim, client açıldığında dhcp discover mesajında bu ip yi dağıtan dhcp var mı? diye mesaj gönderir, dhcp de ben varım ama sana 10.0.0.6 yı verebilirim der...(10.0.0.6 örnek)  client tekrar yok ben .5 istiyorum der, dhcp tekrar ya alacaksan al .6 veriyorum der, client tekrar kardeşim vereceksen .5 i ver de gidiyim der, dhcp de ona "uğraşamam seninle kardeşim, 6 yı alacaksan al, almayacaksan çek git der.." Client ikna olur ve .6 nolu ip için request mesajı yollar, dhcp de dhcp ack mesajını yollayarak işlemi bitirir.

Detaylı incelemeyi makalemden okuyabilirsiniz: http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/28/dhcp-dynamic-host-configuration-protocol.aspx

Gönderildi : 25/12/2008 18:08

Paylaş: