Forum

3com switch iç...

Bildirimler
Hepsini Temizle

3com switch için yardım

22 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
821 Görüntüleme
(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member
Konu başlatıcı

merhabalar arkadaşlar,

çalıştığım firmada 3com 24 lü switchlerini kullanmaktayız bu switch üzerinde iki tane adsl modem çalıştırılmak isteniyor bunun programını nasıl yapmalıyım yoksa direk taksak çalışır mı?

Yardımcı olursanız sevinirim.

Gönderildi : 19/12/2008 14:29

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

nasıl bir alet bu yönetilebilir bir aygıt mı

yoksa bildik switch mi ?

2 adsl bağlamakta ki amaç nedir ?

Gönderildi : 19/12/2008 14:52

(@YalcinGurkan)
Gönderiler: 43
Trusted Member

Merhaba,

İkitaneden kastınız backup olarak mı çalıştıracaksınız yoksa bir kısın kişi birinden diğerleri diğerinden çıkacak şekildemi?

Kolay Gelsin

Gönderildi : 19/12/2008 15:12

(@GokhanDOGAN)
Gönderiler: 780
Prominent Member

Merhaba

Switch'in  modeli redundancy ve layer3 destekliyor mu ?

Bunu en sağlıklı şekilde 2 hat kullanabilen adsl modemler ile yapabilirsib hem yük dengelemesi hemde fault tolerance olur forumda cihaz önerileri mevcuttur göz atmanız faydanıza.

Gönderildi : 19/12/2008 15:52

(@doganbayraktar)
Noble Member
Konu başlatıcı

İki taneden kastım şöyle,

Biri şirket içinde interneti sağlıyor diğer modemde internet üzerinden telefon görüşmesini ve kameraları görmemizi sağlıyor.

Gönderildi : 19/12/2008 16:21

(@GokhanDOGAN)
Gönderiler: 780
Prominent Member

Merhaba

Ok farklı amaçlar için kullanılacak ise default gateway ilerini ayırıp 1 modemin kini bi gruba digerini de baska bi gruba verebilirsiniz.

Gönderildi : 19/12/2008 16:39

(@doganbayraktar)
Noble Member
Konu başlatıcı

peki switch üzerinde bu işlemi nasıl yapıcam tarif edebilirmisiniz.

Gönderildi : 19/12/2008 17:23

(@YalcinGurkan)
Gönderiler: 43
Trusted Member

Merhaba,

Yönetilebilir bir switch olmadığını düşünüyorum,Eğer böyle ise switch üzerinde yapacağınız birşey yok..

Kolay Gelsin

Gönderildi : 19/12/2008 17:50

(@doganbayraktar)
Noble Member
Konu başlatıcı

Yani direk modemleri takıp çalışabilirmiyim bunumu diyorsunuz?

Gönderildi : 19/12/2008 18:28

(@eroldursun)
Famed Member

olmaz paketleri yönlendirme yapmanız gerek

arkadaşlar gatewayleri farklı ver demişler ama bu sizin istediğinizi karşılamaz (bu şekilde  hattı hem net hem internet için kullanılabilir)

araya bir çeşit aygıt koyup ses ve kamera için (kullanılan portlar ne ise) isteğin adsl e gerisi için yapılan istekleri diğer adsl yollayacak bir şekilde yollayan bir sistem olmalı

ama bu şekilde çalışmam olmadı aygıtta tavsiye edemiyorum

Gönderildi : 19/12/2008 18:51

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

olmaz paketleri yönlendirme yapmanız gerek

arkadaşlar gatewayleri farklı ver demişler ama bu sizin istediğinizi karşılamaz (bu şekilde  hattı hem net hem internet için kullanılabilir)

araya bir çeşit aygıt koyup ses ve kamera için (kullanılan portlar ne ise) isteğin adsl e gerisi için yapılan istekleri diğer adsl yollayacak bir şekilde yollayan bir sistem olmalı

ama bu şekilde çalışmam olmadı aygıtta tavsiye edemiyorum

Hiçbir zaman olmaz diye bir şey olamaz. Her şeyin oluru mümkündür önemli olan amaca doğru hizmet verebilmektir.

Doğan Bey tam olarak yapmak istediğiniz şeyi madde madde yazarsanız daha sağlıklı cevap verilebileceğini düşünüyorum.

Gönderildi : 19/12/2008 20:54

(@doganbayraktar)
Noble Member
Konu başlatıcı

Şimdi hocam olay kısaca şu şekilde;

İki tane adsl hattımız var bunlardan biri şirket içindeki interneti ve vpn'i çalıştırıyor.

Diğeri üzerinden ise telefon hizmeti ve diğer şubedeki kameralardan görüntü aktarımı yapılıyor.

• Bu iki olayı nasıl bir script ya da bir program ile tek 24 portlu switch üzerinden sağlarız.
  • Şuandaki konum itibariyle danışmanlık hizmeti aldığımız bir firma bunun bu şekilde yapılabileceğini söylüyor.
  • Bu iki modemde aynı switch üzerinden herhangi bir sıkıntı yaratmadan çalışması isteniyor.

Gönderildi : 19/12/2008 21:02

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Anladığım kadarıyla 2 ayrı locasyonunuz mevcut ve bunların bir biri ile bağlantısı yok. Yani 1nci ADSL modemin IP si 192.168.1.1 2nci modemin IPsi 192.168.2.2. ve siz bunları tekbir switche (yani aynı switch e) oldukları şekilde (hiçbir değişiklik yapmadan) bağlamak istiyorsunuz. Buraya kadar doğru anladıysam hiçbir sıkıntı olmaz.

Gönderildi : 19/12/2008 21:07

(@doganbayraktar)
Noble Member
Konu başlatıcı

Evet hocam aynen dediğiniz gibi ikiside birbirinden bağımsız çalışan cihazlar

bütün özellikleri farklı biri limtli biri limitsiz. [:)]

Yani demek istediğiniz ek bir ayarlamaya gerek yok direk bağlandığında çalıştırabilirim.

Gönderildi : 19/12/2008 21:15

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Şirkette  ayrı şekilde hizmet veren birbirinden bağımsız çalışan 3 adet ADSL modem var ve ben bugüne kadar bir sorun yaşamadım.

Gönderildi : 19/12/2008 21:24

(@doganbayraktar)
Noble Member
Konu başlatıcı

Süper hocam peki bu modemlerin hepsi tek switch üzerindemi kurulu?

Gönderildi : 19/12/2008 21:32

(@sinankahraman)
Illustrious Member

İki adedi evet 3üncü ayrı bir switchte ama sonuç olarak swithcler birbirine bağlı [:D]

Gönderildi : 19/12/2008 21:38

(@eroldursun)
Famed Member

Anladığım kadarıyla 2 ayrı locasyonunuz mevcut ve bunların bir biri ile bağlantısı yok. Yani 1nci ADSL modemin IP si 192.168.1.1 2nci modemin IPsi 192.168.2.2. ve siz bunları tekbir switche (yani aynı switch e) oldukları şekilde (hiçbir değişiklik yapmadan) bağlamak istiyorsunuz. Buraya kadar doğru anladıysam hiçbir sıkıntı olmaz.

Gönderildi : 20/12/2008 01:52

(@doganbayraktar)
Noble Member
Konu başlatıcı

Tamamdır emeklerinize sağlık.

Yarın ilk işim bunları konfigüre etmek olacak [:)]

Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Gönderildi : 20/12/2008 02:40

Sayfa 1 / 2
Paylaş: