Forum

Network yapısı i...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Network yapısı için tavsiye

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
575 Görüntüleme
(@ilhancelik-2)
Gönderiler: 25
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Kablolama yapımızı komple değiştirecegiz oyüzden yapmışken en iyisini yapmak istiyoruz tecrübeli arkadaşlardan yardım rica edecektim.

Neler almalıyız ve nelere dikkat etmeliyiz.

Yapımız.

Cat5 kabloma
2 Fiziksel Server ( Sql Server - File  Server ve AD)
2 Sanal Server ( Hyper V)
1 Sonicwall TZ500 -6 İnternet

Toplam'da 500 GB ortak paylaşım var. ( Excel , Word, Pdf , Dwg , 3 Boyutlu Çizim dosyasıları)

50 kullanıcıyız ve binanın yapısı 4 Katlı

"Şuanki sistem de herşey zemin kattaki server odasının son kullanıcıya gidiyor."

Onun yerine her kat'ta ayrı bir switch koymak istiyorum. Ayrıca VLAN da Oluşturmak istiyorum bilgi çok yok o konu ama  araştırıp kurarım.

Vlan oluşturursam performans da bir artış olurmu ? Burda kullanıcıları , server ve yazıcı diye ayırmak en mantıklı olan mıdır ?

Tavsiye istediğim Performans konusunda merkezi bir switch ve  katlar içinde kenar switch düşünüyorum.

hangi ürünleri almak lazım ve nelere dikkat etmeliyim.

Kabloma ve switch kısmında sorunsuz ve performanslı bir yapı oluşturmak istiyorum. CAT6 ve CAT7

Gönderildi : 16/06/2018 01:15

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar İlhan Bey ;

Öncelikle iyi bayramlar diyerek görüşlerimi belirteyim .

Her kata switch  koyup kullanıcıları bu sw de  sonlandırdıgınız  zaman her sw deki client ın sunucu ve sistem odasındaki sistemlere  erişim hızı kenar  sw'in bacbone  sw'e uplink hızı  kadar  olacaktır. Merkeze  bir Backbone Chasis Switch ( Hp 5400R zl2 tavsiyem olur 8 adet  slot mevcut ve bu slotlara ihtiyacınıza gore  moduller takmanız  mumkun bakır/fiber/poe/10gbe/40gbe ) 960 gbps routing/switch,ng  kapasitesi almanız mümkün.Sunucular ve  clientlar  tek bir  sw üzerinde çalışacağı için kenar ve  backbone  switch  arasındaki uplink hızıne  bağlı  kalmayacaksınız.

Bütçe durumunuza göre  alternatif  olarak Stackable Switchler ile  ilerleyebilirsiniz  ihtiyacınız  olan model vb  belirledikten sonra  switchler arasında  stack yapısı  kurularak clientler ve  sunucular aynı stackable  switchler  üzerinde  çalışır ve stackable  switch marka  modellerine göre 10-128 gbps arası  stack hızlarına  kavusmanız  mümkün  olur ki benım tavsıyem butce  var  ise Chasis bir Backbone  ile  ilerlemeniz  olacaktır Chasis backbone için Cisco alternatifleri de  mevcut.

Vlan yapılandırması yapmanız mutlaka sisteminizin  daha  stabil ve  daha creatif olmasını sağlayacaktır, Sunucular/Yazıcılar/Voipnetwork/Departmanlar (Muhasebe-Satınalma-Teknik-Satış vb ) departmanlara  göre  vlanlar  oluşturup vlanlar  arası uygulayacagınız  policyler ile  yapıyı yönetebilirsiniz örneğin muhasebe vlanına  dahil olan  kullanıcılar muhasebe  yazılımını çalıştıran sunucuya  erişebilir  ancak diğer  vlanlar  erişemez gibi.

Kablolama  olarak da  Cat7 olması performans  açısından da ileriye  yönelik altyapı oluşturulması  açısından da cok daha  sağlıklı olacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 16/06/2018 06:05

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

Cumhur hoca detayları fazlası ile paylaşmış.

burada kritik olan konu, "en iyisini yapmak istiyoruz" derken ne kadar bütçe ayırabileceğiniz.

bütçenizin 10g ve yedekli network altyapısı için olduğunu varsayalım, diğer ekipmanları değiştirmeniz veya güncellemeniz gerekecek.

örneğin server eth, disk io değerlerinin yetersizliği vb.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/06/2018 11:50

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

Yukaridaki arkadaslara ek olarak, bazi vlan lari firewall uzerinde sonlandirmaniz, guvenlik acisindan cok onemli olacak, L3 switchde sonlandirsaniz, benzer roldeki serverleri arka arkaya ip verebilirsiniz, boylece ACL rule fazla kasmamis olursunuz. 

Gönderildi : 17/06/2018 14:08

(@ilhancelik-2)
Gönderiler: 25
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

İlk önce cevaplarınız çok teşekkür ederim.

@Cumhur Bey,

Verdiğiniz  bilgiler çok değerli önerdiğiniz ürünü inceledim fiyat olarak alabilecegimiz bir seviyede.
Ayrı kat'tan yürütmemin sebebide kablo tavası ve alan çok yetersiz. Zayıf akımlarımızı çözen firmada bu aynı şekilde çözüm sundu.

Oyüzden verdiğiniz 2'nci yöntem çok daha uygun yapımıza burda hangi marka model seçebiliriz ?

@Turan Bey,

"en iyisini yapmak istiyoruz" bu cümle bir ucu açık olmuş 🙂

Tabii belli sınırlarımız var. İlk önce alt yapımızı düzene sokup ardından da Server , ssd gibi alanları yükseltecegiz.

@Ferhat IndiÇevrim dışı. Son etkinliği:06-19-2018, 19:53 Ferhat Bey

biraz araştıdığımda sizinle aynı fikir de olan çok kişi bu tavsiyenize uyacağım bu şekilde daha mantıklı.

Gönderildi : 20/06/2018 01:43

Paylaş: