Forum

Network Üzerin...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Network Üzerinden İmaj Almak ve Yüklemek Hakkında

14 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,791 Görüntüleme
(@tarikbellikli)
Gönderiler: 33
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar herkese selamlar.

Bizim bir yapımız var, bu yapı içinde Windows XP, Windows Server 2012 ,  Windows 7x32 ve Windows 7x64 gibi karışık yapıdan oluşan sistemlerimiz var, her birinin görevi ayrı ayrı. Biz şimdilik bunlara Acronis ile elle imajlar alıp yüklemeler yapıyoruz. Bazı programların Win7 yada x64 desteği olmadığı için hepsini standart işletim sistemine dönüştüremedik malesef, bazıları da  makinaların içine gömülü embeded sistem.

Kafamdaki düşünce şu şekilde ;  Tüm cihazlara standart Windows 7x64 yüklemek istiyorum. Sonrasında tüm bu cihazlara Wmware kurup wmware ile hangi işletim sistemini kullanıyorsa , o işletim sistemini kurup WM ile yedekleyeceğimki, işletim sistemine birşey olursa hemen 3 dakikada yedekten ayağa kaldırayım. Bu benim olmasını istediğim düşüncem..

Acronis True image ile yedekleme yazılımını araştırdım, onunla backup almak yarım saat ile 2 saat arası sürebiliyor, ben zaman kaybetmek istemiyorum, zira zamanla ilgili de sıkıntılarımız var.

Amacım tüm bu farklı özelliklerde PC ve yazılımları tek noktadan kontrol etmek, windows patch ve güncellemelerini aldırmak + antivirüs yazılımı kurup güvenliğini sağlamak.

Varsa sizlerinde önerebileceği alternatif fikirleriniz ricasıyla.

Gönderildi : 16/03/2018 20:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, çözüm VDI.

http://sozluk.cozumpark.com/goster.aspx?id=1863&kelime=Virtual-Desktop-infrastructure-VDi-veya-vdi

Tabi biraz yatırım gerekli hem sunucu hem storage tarafında ama hayatınız inanılmaz kolaylaşır, artık istemcileri thin client alırsınız oradan da tasarruf olur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/03/2018 00:07

(@tarikbellikli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba, çözüm VDI.

http://sozluk.cozumpark.com/goster.aspx?id=1863&kelime=Virtual-Desktop-infrastructure-VDi-veya-vdi

Tabi biraz yatırım gerekli hem sunucu hem storage tarafında ama hayatınız inanılmaz kolaylaşır, artık istemcileri thin client alırsınız oradan da tasarruf olur.

Hakan hocam cevabınız için teşekkürler ancak bahsettiğim tüm sorunlarımı karşılayacak mı ?? Yatırım anlamında sorun olmayacaktır diye düşünüyorum, ancak çözümümüzün sağlam olması gerekiyor

Gönderildi : 17/03/2018 01:25

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba

Client image backup ve image deploy işlemini Ubuntu üzerine kuracağınız FOG server ile ücretsiz yapabilirsiniz 

2. tavsiyem Terminal Server mantığına geçin denetim altında olur yönetebilirlik daha kolay clientlere linux kurar lisans maliyetide azalır 

Kolay gelsin

Gönderildi : 17/03/2018 11:39

(@tarikbellikli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Client image backup ve image deploy işlemini Ubuntu üzerine kuracağınız FOG server ile ücretsiz yapabilirsiniz 

2. tavsiyem Terminal Server mantığına geçin denetim altında olur yönetebilirlik daha kolay clientlere linux kurar lisans maliyetide azalır 

Kolay gelsin

hocam şimdi linux ve bahsettiğiniz sistemi server anlamında kurabilirim ancak clienleri ve işletim sistemlerini değiştirme durumum yok. Dolayısıyla 2. Seçenek direk eleniyor. Fog server ile windows yedekleri alınır mı araştıracağım

Gönderildi : 17/03/2018 11:53

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selam

Fog Server tüm sistemlerin image backup alır ve image deploy eder sadece işlem yapacağın cihazın MAC adres yazman yeterli hatta araştırırsan daha birçok özelliği var otomatik Domain alır vs

https://fogproject.org/

Gönderildi : 17/03/2018 11:56

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

VDI candır, paranız var ise bu işi amiral gemisidir öyle düşünün, diğer işler hep destek gerektirir, malum open source iyidir ama ilk bozulduğunda bilen olmaz ise bir şirket için önemli.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/03/2018 13:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

ilgilenirsen Bilgehan hoca ile görüş bizim bir teklif çalışsınlar.

Gönderildi : 17/03/2018 13:54

(@tarikbellikli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

bir iletişime geçeyim hocam, biz uzun vadeli ve kalıcı çözüm düşünüyoruz..

Gönderildi : 17/03/2018 15:19

(@tarikbellikli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam 20 mesaj sınırına takıldım rica etsem bilgehan hocanın mailini yazabilir misiniz ??

Gönderildi : 17/03/2018 15:21

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

Hakan hocanın belirttiği gibi vdi sizin için daha uygun ve yönetilebilir.

fog, snap deploy, image manager vb. uygulamalarda bir çözüm, ancak network ve disk io tarafında kesinlikle bir darboğazınız olmamalı.

kurumsal bir yapıda, uygulama boyutlar yüksek değil ise, en fazla 10/20 gb arası bir imajınız olur,  bunun üzerinden direk bandwidth, io ile zamanı bulabilirsiniz.

benzer bir projede, storage 10g sonlandırma ve tüm hostları ssd konumlandırarak, 2/4 dk'lık recover süreçlerini yakalamıştık.

ancak bütçe sorunu yok ise, vdi candır.

Gönderildi : 17/03/2018 16:41

(@tarikbellikli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba,

Hakan hocanın belirttiği gibi vdi sizin için daha uygun ve yönetilebilir.

fog, snap deploy, image manager vb. uygulamalarda bir çözüm, ancak network ve disk io tarafında kesinlikle bir darboğazınız olmamalı.

kurumsal bir yapıda, uygulama boyutlar yüksek değil ise, en fazla 10/20 gb arası bir imajınız olur,  bunun üzerinden direk bandwidth, io ile zamanı bulabilirsiniz.

benzer bir projede, storage 10g sonlandırma ve tüm hostları ssd konumlandırarak, 2/4 dk'lık recover süreçlerini yakalamıştık.

ancak bütçe sorunu yok ise, vdi candır.

mevcut altyapımız client bazında 1 gigabit bandwidth sıkıntısı olmayacaktır. Disk anlamında yatırım uzun vadeli ve sistemi wm ware gibi 3 dk’da ayağa kaldıracaksak yatırım yapabiliriz diye düşünüyorum. 

Yalnız burada benim özellikle üstünde durduğum olay bu pc’ler bazıları wn xp , win 7x32, windows server 2012 gibi pc ve endüstriyel pc ler. Bunlardan birisinde sorun olduğunda çok kısa sürede imaj arıp ayağa kaldırmak istiyorum.

haftalık backuplarını filan otomatik almak. Toplamda şuan da acronis yedeklermiz yaklaşık 7 tb bunları otomatize etmek bizim amacımız

Gönderildi : 17/03/2018 17:26

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

mevcut altyapımız client bazında 1 gigabit bandwidth sıkıntısı olmayacaktır. Disk anlamında yatırım uzun vadeli ve sistemi wm ware gibi 3 dk’da ayağa kaldıracaksak yatırım yapabiliriz diye düşünüyorum. 

Yalnız burada benim özellikle üstünde durduğum olay bu pc’ler bazıları wn xp , win 7x32, windows server 2012 gibi pc ve endüstriyel pc ler. Bunlardan birisinde sorun olduğunda çok kısa sürede imaj arıp ayağa kaldırmak istiyorum.

haftalık backuplarını filan otomatik almak. Toplamda şuan da acronis yedeklermiz yaklaşık 7 tb bunları otomatize etmek bizim amacımız

client tarafından daha çok, kenar/ omurga switchlerinizin bağlantı tipi ile backup storage tarafında mak. elde edebileceğiniz io miktarları kritik.

örn. backup storage network tarafı 1g ve disk olarak nsas kullanıyorsanız, zaten darboğazlarınız oluşmuş demektir.

bu tarz projelerde ne istediğinizi net olarak belirleyip, altyapınız ile matematiğe dökmenizi öneririm.

aksi halde beklentilerinizi kurguladığınız yapı karşılamayacaktır.

Gönderildi : 18/03/2018 01:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Tarik Bellikli:
Hakan UZUNER:

ilgilenirsen Bilgehan hoca ile görüs bizim bir teklif çalissinlar.

Hocam 20 mesaj sinirina takildim rica etsem bilgehan hocanin mailini yazabilir misiniz ??

bilgehan.poyraz[at]ITSTACK.com.tr

Gönderildi : 18/03/2018 14:45

Paylaş: