Forum

Port Trunking

Bildirimler
Hepsini Temizle

Port Trunking

4 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
540 Görüntüleme
(@korkutefecelikok)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yeni bir sistem kurulumu yapacağım teoride kafamda kurdum. Ama şöyle bir sorum var.

Sistem de 2 adet sunucu ve 1 adet storage mevcut. 

3 cihazın 4er adet 1gbit lik portunu switche gireceğim ve bu portlarada port trunking yapacağım. 

Merak ettiğim kısım hepsini yazılımsal olarak arayüzlerle yapacagım ama swtich yönünde herhangi bir şey ayarlamama gerek var mı ? 

Bu konuda tecrübelerinizi benimle paylaşabilirmisiniz ?

İyi Günler. 

Gönderildi : 01/02/2018 17:38

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Merhaba Korkut,

Sistemin ile ilgili ayrıntılı bilgi vermedğin için tahminen microsoft ile bu işlemleri yapacağını var sayıyorum. Microsoft tarafında nic team bir kaç seçenek olarak yapılandırılabiliyor. Bu seçeneklerden bazıları switch ayarına ihtiyaç duymazken bazıları switch tarafında da konfig ister. Aşağıdaki link microsoft windows server için nic team ayarlarını göstermekte.

https://technet.microsoft.com/en-us/library/mt179276.aspx#bkmk_teaming

Gönderildi : 04/02/2018 21:27

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba,

Yeni bir sistem kurulumu yapacağım teoride kafamda kurdum. Ama şöyle bir sorum var.

3 cihazın 4er adet 1gbit lik portunu switche gireceğim ve bu portlarada port trunking yapacağım. 

Merak ettiğim kısım hepsini yazılımsal olarak arayüzlerle yapacagım ama swtich yönünde herhangi bir şey ayarlamama gerek var mı ? 

İyi Günler. 

Switch tarafında da yapmanızı tavsiye ederim. Özellikle LCAP gibi bir sistem için switch tarafında yapmadığınız config sorunlara neden olabilir.

Gönderildi : 05/02/2018 11:43

(@gokhantatar)
Gönderiler: 193
Estimable Member

Merhaba,

İyi Günler. 

Merhaba,

LACP Konfigürasyonunu switch tarafında yapmanız gerekli. Sunucu tarafında tek yönlü NIC Teaming sizi sıkıntıya sokacaktır.

Switch tarafındaki konfigürasyon örneği için aşağıdaki örneğini yaptığım uygulama videosundan faydalanabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=e6rnY02PwMk&t=29s

Selamlar.

Gönderildi : 05/02/2018 13:48

Paylaş: