Forum

NPM - Network Perfo...

Bildirimler
Hepsini Temizle

NPM - Network Performance Monitoring

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
503 Görüntüleme
(@ramazanmergen)
Gönderiler: 109
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Network Performansını İzleme konusunda, çalıştığım şirketin bilgi sistemleri müdürlüğünden araştırma konusu aldım. Kariyer planlamasında benim için önemli bir adımdayım 🙂

Çalıştığım firmanın 22 farklı lokasyonda merkez istanbula bağlı operasyon noktaları mevcut.

Total olarak net olmamakla birlikte 5000'e yakın personel ve 2000'e yakın (client&server) pc mevcut. Sunucularımızda hyper v ile sanallaştırmalar mevcut.

Ben öncelikle testlerimi, denemelerimi ve output'ları kendi lokasyonumda denemek suretiyle network performansımızı izlemeye başlayacağım. Daha sonra bu merkezi bir hal alıp tek noktadan bütün lokasyonları izleyeceğim bir yapıya dönüşecek.

Kısaca bilgi verdikten sonra, forumumuzda makale ve forum kısımlarında npm ile ilgili yazıların soruların cevapların hepsini okuduktan sonra konuyu açmayı daha uygun buldum.

Tecrübeli forum üyelerinden kullanabileceğim işimi rahatlıkla görüp destek konusunda bizi üzmeyecek bir yazılım tavsiyesine ihtiyacım var.

Birkaç konuda okuduğum için not olarak eklemek istiyorum. Yapımız büyük ve maliyetimizi cihaz değiştirmek yükselteceği için donanımsal firewall ve bununla birlikte npm tavsiyesi pahalı gelecektir diye düşünüyorum. Şuan lokasyonlarımızda netsafe kullanıyoruz.

Değerli cevaplarınız araştırma konumun başından sonuna kadar bana ışık tutacaktır. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Gönderildi : 23/07/2017 00:54

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Ramazan bey merhaba,

Fiyat performans açısından PRTG öneririm ama performans monitoring sadece networkten ibaret değil herşeyi bu kapsamda düşünebiliriz diyince whatsap gold daha maliyetli daha iyi bir çözüm olabilir. Adını burda yazmadıgım bu iş için bildigim yada bilmedigim çok yazılım var ama hepsi sizin harcadıgınız emek ile dogru noktaya gelecektir.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 24/07/2017 12:37

(@ramazanmergen)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ramazan bey merhaba,

Fiyat performans açısından PRTG öneririm ama performans monitoring sadece networkten ibaret değil herşeyi bu kapsamda düşünebiliriz diyince whatsap gold daha maliyetli daha iyi bir çözüm olabilir. Adını burda yazmadıgım bu iş için bildigim yada bilmedigim çok yazılım var ama hepsi sizin harcadıgınız emek ile dogru noktaya gelecektir.

İyi çalışmalar.

Eser bey öncelikle geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Şuan hali hazırda whatsup gold kullanıyoruz. ancak whatsup üzerinde network performansını takip edemiyorum? sisteme bağlı cihazların donanım performanslarını on/off olup olmadıklarını vs izleyebiliyorum. benim tek ihtiyacım olan şu an için network performansını izleyecebileceğim bir ürün. prtg işimizi görür mü sizce?

Gönderildi : 27/07/2017 01:06

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba Çalıştığınız donanım üretici kim bilmiyorum ama donanım üreticisine bu tür bir yazılımı olup olmadığını hiç sordunuz mu ? Mesala DrayTek firmasının kullanıcılarına sunduğu DrayTek ACS yazılımı var belki sizin kullandığınız frmanında bu tür bir yazılmı vardır.

http://www.draytek.com/en/products/central-management/vigoracs-2/

Ürünleri aldığnız firmayı arayın derim ücretli yada ücretisz bu türde bir yazlımları olabilir.

Gönderildi : 27/07/2017 19:39

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

önerilere alternatif olarak, zabbix kullanabilirsiniz.

talebiniz ve çok daha fazlasını karşılaycaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/07/2017 03:21

(@ramazanmergen)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Çalıştığınız donanım üretici kim bilmiyorum ama donanım üreticisine bu tür bir yazılımı olup olmadığını hiç sordunuz mu ? Mesala DrayTek firmasının kullanıcılarına sunduğu DrayTek ACS yazılımı var belki sizin kullandığınız frmanında bu tür bir yazılmı vardır.

http://www.draytek.com/en/products/central-management/vigoracs-2/

Ürünleri aldığnız firmayı arayın derim ücretli yada ücretisz bu türde bir yazlımları olabilir.

Ertan Bey merhaba,

Firma hp. Kendileriyle görüştüm bu konuda yazılımları mevcutmuş. Ancak biz havaalanlarında faaliyet gösteriyoruz. 26 farklı havaalanında aynı üreticinin cihazları mevcut olmadığı için sağlıklı yardımcı olamayabilirlermiş

Gönderildi : 28/07/2017 10:36

(@ramazanmergen)
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba,

önerilere alternatif olarak, zabbix kullanabilirsiniz.

talebiniz ve çok daha fazlasını karşılaycaktır.

Turan bey öneriniz için teşekkür ederim.

Hemen araştırmaya başlıyorum bahsettiğiniz uygulamayıda.

Gönderildi : 28/07/2017 10:37

Paylaş: