Forum

İnternet Sorunu

Bildirimler
Hepsini Temizle

İnternet Sorunu

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
708 Görüntüleme
(@EmreYuz)
Gönderiler: 32
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar, cuma gününden bu yana internet hızıyla ilgili bir sorunumuz var. normalde 8mbps bağlantımız var. Sorunu çözmek için başka bir modemle deneme yaptım kabloları değiştirdim portları değiştirdim güvenlik duvarını geçici olarak devre dışı bıraktım yinede sorun çözülmedi.

Ancak gece hız testi yaptığımda bir sorun yok hergün saat 8:30 gibi başlıyor hız sorunu. Telekomdan arıza kaydı açtırdım ancak hattınız sorun yok dediler. Ertesi gün düzeldi bilgi vermek için aradıklarında sordum sistemsel bir sorun dediler. Madem sorun çözüldü hız probleminin olmaması gerekiyor. Az önce yaptığım test aşağıda.

Benim aklıam gelen bilgisayarlardan birinde virüs olabileceği çünkü neredeyse tüm bilgisayarlar kapalı ve hız normal. ancak herkes iş başı yaptığında problem ortaya çıkıyor. Toplamda 200 küsür cihazımız var internete bağlı olan.

Gönderildi : 26/12/2016 11:59

(@mucahityilmaz)
Gönderiler: 498
Honorable Member

Hocam bu aralar devlet tarafından kısıtlanıyor malesef bende aynı durumdayım net yavaş napacağım bilmiyorum..

Gönderildi : 26/12/2016 12:06

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Modem router yapısında ne kullanıyorsunuz ?

Gönderildi : 26/12/2016 12:15

(@EmreYuz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Asus DSL-N66U modemimiz var bridge olarak kullanyoruz modemi de güncelledim ancak sorun devam ediyor.

Gönderildi : 26/12/2016 12:17

(@ertanerbek)
Famed Member

Asus DSL-N66U modemimiz var bridge olarak kullanyoruz modemi de güncelledim ancak sorun devam ediyor.

Köprü olarak kullanılan modemde sorun olmaz genelde, en fazla arkasındaki router cihazı ile uyşmayabilirler buda çok farklı sorunlara neden olabilir. Ayrıca bridge modm sadece emulasyon demulasyon yapan bir cihaz haline gelilr ve DSL sinyalini Ethernete Etherneti DSL sinyaline çevirir bu durumda arkasında bulunan router cihazınız nedir ?

Gönderildi : 26/12/2016 12:41

(@EmreYuz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Köprü olarak kullanılan modemde sorun olmaz genelde, en fazla arkasındaki router cihazı ile uyşmayabilirler buda çok farklı sorunlara neden olabilir. Ayrıca bridge modm sadece emulasyon demulasyon yapan bir cihaz haline gelilr ve DSL sinyalini Ethernete Etherneti DSL sinyaline çevirir bu durumda arkasında bulunan router cihazınız nedir ?

Fortigate 60D kullanıyoruz.

Gönderildi : 26/12/2016 12:55

(@ertanerbek)
Famed Member

Merhaba,

Fortigate, DrayTek gibicihazlar çok komplike cihazlardır Fortigate tarafında bir çok feature buna sebep olabilir loglarını iyi incelemek lazım hatta mümkünse sli dan paket capture edip cihazın gelenisteklere ne tepki verdiği hangi servislere soktuğunada bakmak lazım. İşin uzmanı değilseniz bir uzmandan destek almak iyi olacaktır bilginiz var ise cli dan paketleri gerçek zamanlı süzün orada sorunu ve sonucu bulabilirsiniz.

Alttaki makalede bununla ilgili bilgi bulunuyor;

http://kb.fortinet.com/kb/viewContent.do?externalId=11186

Gönderildi : 26/12/2016 13:45

(@EmreYuz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Fortigate, DrayTek gibicihazlar çok komplike cihazlardır Fortigate tarafında bir çok feature buna sebep olabilir loglarını iyi incelemek lazım hatta mümkünse sli dan paket capture edip cihazın gelenisteklere ne tepki verdiği hangi servislere soktuğunada bakmak lazım. İşin uzmanı değilseniz bir uzmandan destek almak iyi olacaktır bilginiz var ise cli dan paketleri gerçek zamanlı süzün orada sorunu ve sonucu bulabilirsiniz.

Alttaki makalede bununla ilgili bilgi bulunuyor;

http://kb.fortinet.com/kb/viewContent.do?externalId=11186

Teşekkürler buna bakacağım ancak yedek adsl modem ile fortigati devre dışı bırakıp denediğimde yine aynı sonuçları alıyorum.

Gönderildi : 26/12/2016 13:51

(@ertanerbek)
Famed Member

Test etmek için ttnetin verdiği test sayfasını kullanını burdan çıkan sonuca göre ISP ile konuşun direk modem üzerinden gittiğinizde aynı sorun varsa sorun ISP tarafında dır, ayrca splitter tarzı bir şey kullanıyorsanızbunu devre dışı bırakıp hattı direk modeme takın ve modem ucuna takılanrj11/13 jackı ile kablonunun tam temas ettiğine emin olun sorun devam ederse ISP ısrarla kayıt açın..

Gönderildi : 26/12/2016 14:06

Paylaş: