Forum

Mikrotik İnternet H...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mikrotik İnternet Hız Problemi Hk.

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
3,670 Görüntüleme
(@gokhanbiyikoglu)
Gönderiler: 31
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Yaklaşık 250 kullanıcı network'umde mikrotik RB2011UiAS'yi router olarak kullanıyorum. Internet bant genişliğim 30 mbit'lik fiber optik bağlantıdır. Sorunumuz mikrotik de herhangi bir queue uygulamadığım halde özellikle kablosuz (unifi outdoor ap) ağ kullanıcıları çok yavaş nete çıkabilmektedir. Bu sorunu farkettikden sonra limit ekleyip sınırsız tanımlama yapmama rağmen sorunum hala devam etmektedir. Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum. 

Gönderildi : 20/10/2016 17:38

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhabalar,

Yaklaşık 250 kullanıcı network'umde mikrotik RB2011UiAS'yi router olarak kullanıyorum. Internet bant genişliğim 30 mbit'lik fiber optik bağlantıdır. Sorunumuz mikrotik de herhangi bir queue uygulamadığım halde özellikle kablosuz (unifi outdoor ap) ağ kullanıcıları çok yavaş nete çıkabilmektedir. Bu sorunu farkettikden sonra limit ekleyip sınırsız tanımlama yapmama rağmen sorunum hala devam etmektedir. Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum. 

AP ler yerine kablo ile bağlandığında sorun devam ediyor mu ?

Gönderildi : 20/10/2016 21:01

(@sercantek)
Gönderiler: 70
Trusted Member

Merhaba,

Normalde RB2011 ürünü aynı anda max 100 kullanıcı desteklidir. sonrası cihazı yavaşlatır. eğer böyle birşey varsa cpu ve RAM değerlerini kontrol edin. eğer yüksek ise cihaz yetişemiyordur.

sistemde torrent,p2p gibi paylaşımları engellemek gerek.

kişi başına Qos tanımlaması yapılması gerekiyor.

DNS bilgisi eğer dış DNS ise sürekli dışarı sorgu olacağından yavaşlık olabilir.

Gönderildi : 21/10/2016 21:10

(@gokhanbiyikoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Kablo ile hız testinde sorun yaşanmıyor, genel olarak kablosuz da bir yavaşlık mevcut.

Gönderildi : 27/10/2016 16:03

(@gokhanbiyikoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Cihaz mobil şantiyemiz için uygun değil o zaman. Kişi sayısı olarak 200-250 kişi arası çalışan mevcut. 

Trafik zaten çok yavaş, 30 mbit fiber interneti grafikden bakınca 6 mbit max kullanıldığını görüyorum. Dns olarak da google dns kullanıyorum. 

Gönderildi : 27/10/2016 16:06

(@BirkanURLU)
Gönderiler: 327
Reputable Member

Aynı cihazlarla daha az kullanıcı sayısı ile maalesef ben de aynı sorunu yaşıyorum. Indoor AP'lerde hızım iyi fakat Outdoor üründen istediğim verimi ne yaparsam yapayım alamadım, alamıyorum.

Gönderildi : 02/11/2016 01:31

(@gokhanbiyikoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Aynı cihazlarla daha az kullanıcı sayısı ile maalesef ben de aynı sorunu yaşıyorum. Indoor AP'lerde hızım iyi fakat Outdoor üründen istediğim verimi ne yaparsam yapayım alamadım, alamıyorum.

Cihaz değişikliğine gitmek şart oldu, cevap için teşekkür ederim. 

Gönderildi : 07/11/2016 20:30

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Cihaz değişikliğine gitmek şart oldu, cevap için teşekkür ederim. 

DrayTek AP modellerini deneyebilirsiniz oldukça başarılılar.

Gönderildi : 07/11/2016 20:43

(@HakanARSLAN)
Gönderiler: 1
New Member

Bende buna benzer bir problemle karşılaştım yaptığım izlemede kullanıcıların fiber upload limitini zorladığını farkettim. 50 Mbps internet bağlantı hızımda telekom 4 Mbps uploat limiti veriyor ve kullanıcılar upload limitini doldurduğunda download da kilitleniyor ve hız çok yavaşlıyor hotspot ayarlarından kullanıcı başına upload limitini 500 k yaptıktan sonra tüm kullanıcıların internet hızı düzeldi sistemimde mikrotik rb450g var ve 150 kullanıcı sistemi kullanıyor ve şu an hız sıkıntısı yok kişi başı download 6m upload 500k verdim. 

Gönderildi : 09/11/2016 20:08

Paylaş: