Forum

Vlan Hakkında Yardı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vlan Hakkında Yardım

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
426 Görüntüleme
(@VolkanIncik)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba.

Bir konu hakkında sizlerden destek istiyorum.

Metro ethernet kullanıyorum. Firewall olarak fortigate cihazım var. Yerel ağ bloklarım 172.16.6.1 ve 172.16.7.1

iç networkte 200e yakın cihazım var. 

İşyerımız ıkıncı bır yerı satın aldı. 2. kısımda vdsl hat kullanılıyor fırewall fortıgate. yerel ağ bloğu 192.168.1.1

Vlan için Turktelekomdan noktadan noktaya devre kıraladık.

Yapmak istediğim; Her ıkı bırımde de kendı bunyesındekı ınternetı kullandıracağım.  İç networktekı bıkac sunucu karsılıklı olarak bırbırıyle haberlesecek. Fakat yerel ıp bloklarımızın sınıfları farklı. 172.16.6.1 ile 192.168.1.1 li gurubu vlan ile haberleştirebilirmiyiz ? yoksa ıkı bloğuda aynı bloğamı çekmemiz gerekli ?

Şimdiden teşekkürler...

Gönderildi : 13/02/2016 13:04

(@HaciYILMAZ)
Gönderiler: 574
Prominent Member

ttvpn mi aldınız ?

Gönderildi : 13/02/2016 22:22

(@VolkanIncik)
Active Member
Konu başlatıcı

ttvpn mi aldınız ?

Evet ttvpn aldık.  Henüz bağlantısı olmadı.  Sunucular arasında trafik fazla olacağı için ttvpn aldık.  

Gönderildi : 14/02/2016 00:11

(@HaciYILMAZ)
Gönderiler: 574
Prominent Member

ttvpn sonlaması yapılınca iki tarafa da telekom  router koyacak ,

sonra siz router dan çıkan bir kablo ile fw ye takacaksınız

size verilen ip yi iki fw üzerinde de static route yazacaksınız

sonra fw üzerinde bu portlar ( arayüzler ) için kural yazarsanız iletişim sağlarsınız diye düşünüyorum

Gönderildi : 14/02/2016 00:23

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

ttvpn mi aldınız ?

Evet ttvpn aldık.  Henüz bağlantısı olmadı.  Sunucular arasında trafik fazla olacağı için ttvpn aldık.  

Ana sorunuzu TTVPN yapınız belirler aslında Fibermi, DSL mi ne olduğuna göre değişiklik gösterebilir.

Ben başka birşey sormak istiyorum TTVPN aldığınızda hız artışı olacağını nerden duydunuz ? Yani aldığınız hat hızı 2Mbit ise TTVPN de dahamı hızlı oluyor ?

Gönderildi : 15/02/2016 13:07

(@VolkanIncik)
Active Member
Konu başlatıcı

Ertan Bey;

Birinci firmamızda 10mbps metro ikinci firmamızda vdsl 16mbps var. vdsl in upload hızı dusuk oldugundan direk vpn olayına girmedik. ttvpni metro olarak tercih ettik. ıkı firmamızdada mevcut forti lisansları oldugu icin her ıkı kurumdada kendı ınternetını kullandıracagız. ttvpn yerıne ıkıncı kurumada metro alıp vpnı kendınız yapın dıyeceksınız ama statık ıp durumundan dolayı yılbasına kadar bu sekılde kullanmamız gereklı. 

Bu hafta içerisinde ttvpn baglantımız olacak Hacı Yılmaz bilginiz için teşekkürler. dediklerinizi deneyeceğim ama yaptığım araştırmalara göre sanırım c sınıfı network ile b sınıfını haberlestiremiyoruz. 

Gönderildi : 15/02/2016 15:05

Paylaş: