Forum

Hyper-v , Vlan , Ac...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-v , Vlan , Acl , HK.

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
369 Görüntüleme
(@erdincbilkil)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba ;

Aşagıdaki linkte bir projem var.Pacet tracer da istediğim topolojiyi yapıyorum lakin uygulamada patlıyorum.

https://yadi.sk/d/wAqvUUsCoeScj

1 adet --> Fiziksel Sunucu

1 adet sanal sunucu --> DC,DHCP

2 adet dell n serisi switch (n2024-n2048)

Şuan aşama aşama gidiyorum vlan yapmadan dhcp dağıtabiliyorum lakin vlan yapınca dhcp serverın üzerindeki hyper-v özelliklerinden dhcp guard enable etsem dahip bir türlü ip dağıttıramıyorum.

farklı bir network adapter ekledim oluşturduğum diğer vlandan bir ip atadım. sonra adapterın vlan id sini oluşturduğum vlanın numarasını verdim 🙂

yine hüsrana uğradım.

kapalı bir ağ olduğu için şuan lab ortamım hazır. uzak bağlantı ile yardıma açığım .

Konuyu her an takip edeceğim .. Yardımlarınızı esirgemeyiniz lüften 🙂

Gönderildi : 11/02/2016 12:07

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

vlanlı yapıda L3 switch üzerindeki vlanlarda ip helper tanımı yapmıyor olabilirmisiniz ?

veya switchlerde dhcp snooping açık olabilir trust portları belirlememiş olabilimisiniz ?

Gönderildi : 11/02/2016 12:11

(@erdincbilkil)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Hocam ip helper yaptım da dhcp snooping özelliğini bilemedim bir araştırayım yada bir link paylaşırsanız orda yola çıkarak deneyeyim.

vlanlı yapıda L3 switch üzerindeki vlanlarda ip helper tanımı yapmıyor olabilirmisiniz ?

veya switchlerde dhcp snooping açık olabilir trust portları belirlememiş olabilimisiniz ?

Gönderildi : 11/02/2016 12:19

(@alperenselcuk)
Gönderiler: 284
Reputable Member

DHCP snooping trust interface den gelen DHCP isteğine yanıt ver demektir kısaca. yani snooping aktif ettiğinde sen gidip untrust interface den dhcp den IP almaya çalışırsan vermez.

snooping

Gönderildi : 11/02/2016 18:17

Paylaş: