Forum

Uzun Süredir &...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Uzun Süredir Çözemediğim Ağ Kopma Sorunu

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
7,035 Görüntüleme
(@ihsanAscioglu)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar internet cafe işletiyorum.Ana masamda günde 2-3 sefer ağ bağlantısı kopuyor 5-10 saniye sonra geri geliyor.Bağlantıladım airties modemden bir kablo cisco switch nin 1. portuna.cisco switchnin 24 üncü portundan zyxel switxhnin 1. portuna bağlı.Cisco switch 1gb.Diğeri 100mb.

Ana masam cisco switch ye bağlı.Kablolar yeni bağlandı hes kablo.İki tarafını cihaza takıp bakıyorum 1 den 8 e kadar atlamadan sayıyor.Switchye bağlı hiç bir bilgisayarda internet kopması olmuyor.Ana makinamı değiştirdim farklı anakart ve üzerinde farklı ethernet olan bir kasa bağladım aynı sorunu ondada yaptı.

Switchler tunçmatik ups e bağlı.

Ağa bağlı tüm bilgisayarlarda avira ile virüs taraması yapıldı.

Bu sorunu nasıl çözebilirim arkadaşlar.Birde ağ bağlantısı hangi saatlerde kopuyor bunu takip edebileceğim bir program varmı acaba?

Gönderildi : 08/10/2015 18:07

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba arkadaşlar internet cafe işletiyorum.Ana masamda günde 2-3 sefer ağ bağlantısı kopuyor 5-10 saniye sonra geri geliyor.Bağlantıladım airties modemden bir kablo cisco switch nin 1. portuna.cisco switchnin 24 üncü portundan zyxel switxhnin 1. portuna bağlı.Cisco switch 1gb.Diğeri 100mb.

Ana masam cisco switch ye bağlı.Kablolar yeni bağlandı hes kablo.İki tarafını cihaza takıp bakıyorum 1 den 8 e kadar atlamadan sayıyor.Switchye bağlı hiç bir bilgisayarda internet kopması olmuyor.Ana makinamı değiştirdim farklı anakart ve üzerinde farklı ethernet olan bir kasa bağladım aynı sorunu ondada yaptı.

Switchler tunçmatik ups e bağlı.

Ağa bağlı tüm bilgisayarlarda avira ile virüs taraması yapıldı.

Bu sorunu nasıl çözebilirim arkadaşlar.Birde ağ bağlantısı hangi saatlerde kopuyor bunu takip edebileceğim bir program varmı acaba?

Bu kopma sırasında kafedeki diğer cihazlarda da kopma oluyor mu ? Ayrıca kopma dediğiniz ethernet adaptörünüz gidip geliyormu yoksa sadece internet mi kesiliyor ?

Gönderildi : 09/10/2015 12:47

(@ihsanAscioglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba adaptör gidiyor hocam diğer masalara ağdan da bağlanamıyorum.Bugün farklı bir ağ kablosu denemiştim.Aynı sorunu ondada yaptı yani sorun kablodan değil.Switchden oldugunu düşünmüyorum farklı porta taktım ondada yaptı switch den olsa diğer masalarında gitmesi gerekmez mi?

Ana masamdaki bütün paylaşıma açık dosyaları paylaşımını durdurdum bakalım olacakmı.Eğer düzelirse nasıl çözeceğim bilmiyorum bütün ağdaki bilgisayarları avira ile taratmıştım ve temiz çıkmıştı?

Gönderildi : 09/10/2015 16:58

(@emredemirci-2)
Gönderiler: 226
Reputable Member

Ethernet kartı sürücülerini güncellemeyi deneyebilirsiniz.

Gönderildi : 11/10/2015 22:22

(@ihsanAscioglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Ethernet kartı sürücülerinide güncelledim düzelmedi.Ana makinanın kablosunu cisco switch den çıkarıp modeme taktım sorun vermedi.Bende yeni switch aldım.yeni aldığım zyxel gs1100-16.Bundada bu switch ye takılı bütün bilgisayarlar ana makina dahil 2-3 saatte bir ağ bağlantısı kopup geri gelmeye başladı.Bende eski zyxel switchyi taktım sorun düzeldi.Bu sefer yeni aldığımı garantiye gönderdim.

İnşallah bende bir sorun yoktur.

Gönderildi : 31/10/2015 04:56

(@emredemirci-2)
Gönderiler: 226
Reputable Member

Data kablosunda, uçlarda veya toprak sorunu olabilir. Önce kaliteli rj45 konnektörle uçları değiştirin. Cisco tek port kapatmış, zyxel tüm portları kapatmış. modem çarık-çürük demeden basmış paketi. Switchlerde sorun olduğunu sanmıyorum. Collision oluyor sanki.

Gönderildi : 02/11/2015 19:08

Paylaş: