Forum

Multicast konusunda...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Multicast konusunda anlamakta zorlanıyorum

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
849 Görüntüleme
(@VolkanCelebi)
Gönderiler: 104
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Evet Unicast verimsiz ve Multicast özellikle dijital yayın için çok daha mantıklı. Dün bir mühendisle konuşurken bana Mulicastın sadece network içinde bir avantaj getirdiğinden bahsetti. Ben bu olayı tam olarak anlayamadım.

Diyelimki A networkunda Multicast cihazlarımız var ve mpg oynatıyoruz. Her bir kullanıcı 2 Mbit/sec mpg akışını izliyor. WAN'daki 100 müşteriye ben Unicast'da 2x100 = 200 MBit sec veri yollamam lazım peki Multicastta bu akıs nereye gidiyor daha doğrusu nereden alınıyor. Ben teoride 2 Mbit mi upload yapıyorum yoksa 2000 Mbit/sec mi. Eğer ikincisi ise benim hiç bir avantajım yok gözüküyor. Nedir bu işin aslı tam olarak. Yardımcı olabilecek olan var mı?

Gönderildi : 09/07/2015 17:01

(@MusabYardim)
Gönderiler: 67
Trusted Member

Merhaba,

Multicast olarak IP üzerinden yaptığınız yayını alan kullanıcı sayınız kadar ağda trafik oluşur doğru. Fakat bu yayının multicast değilde broadcast olarak ağa basıldığını düşünürseniz o zaman multicastin size getirdiği avantajı görebilirsiniz. Olayı kullanıcı olarak değilde network olarak düşünecek olursak; 1 yayını networkteki her cihaza mı göndermek daha fazla trafik oluşturur yoksa sadece izlemek isteyen kullanıcılara mı göndermek daha az trafik oluşturur. Nasıl bir yapıda nasıl bir hizmet veriyorsunuz bilemiyorum ama genel mantık bu şekilde. 

Gönderildi : 09/07/2015 18:57

(@VolkanCelebi)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Multicast olarak IP üzerinden yaptığınız yayını alan kullanıcı sayınız kadar ağda trafik oluşur doğru. Fakat bu yayının multicast değilde broadcast olarak ağa basıldığını düşünürseniz o zaman multicastin size getirdiği avantajı görebilirsiniz. Olayı kullanıcı olarak değilde network olarak düşünecek olursak; 1 yayını networkteki her cihaza mı göndermek daha fazla trafik oluşturur yoksa sadece izlemek isteyen kullanıcılara mı göndermek daha az trafik oluşturur. Nasıl bir yapıda nasıl bir hizmet veriyorsunuz bilemiyorum ama genel mantık bu şekilde. 

Aslına bakarsanız yayını internal networke değil udp ile internetteki kullanıcılara yollayacağım. Yada UDP'yi HTTP protokolüne çevirip. Açıkçası henüz Wowza yükleyip kurcalama imkanım olmadı. Biraz anlar gibi oldum ama senaryomuz şu şekilde olsun

Server 3 adet farklı kaynağı gerçek zamanlı sıkıştırıyor ve bu yayınların herbiri 2Mbit/sec bant genişliği istesin

Bir kullanıcı aynı anda sadece bir kaynağı izleyebiliyor ve internetteki 100 kullanıcının her biri değişik streame erişsin.

Bu senaryoda ben 100x2Mbit/sec göndereceğim. Her bir kullanıcı aynı anda sadece bir kaynağı izleyebiliyor zaten. İşte bu durumda benim Multicast yada Unicast kullanmamın getirdiği avantajı halen tam olarak anlayamadım.

Gönderildi : 09/07/2015 23:42

(@MusabYardim)
Gönderiler: 67
Trusted Member

Merhaba,

Aslına bakarsanız yayını internal networke değil udp ile internetteki kullanıcılara yollayacağım. Yada UDP'yi HTTP protokolüne çevirip. Açıkçası henüz Wowza yükleyip kurcalama imkanım olmadı. Biraz anlar gibi oldum ama senaryomuz şu şekilde olsun

Server 3 adet farklı kaynağı gerçek zamanlı sıkıştırıyor ve bu yayınların herbiri 2Mbit/sec bant genişliği istesin

Bir kullanıcı aynı anda sadece bir kaynağı izleyebiliyor ve internetteki 100 kullanıcının her biri değişik streame erişsin.

Bu senaryoda ben 100x2Mbit/sec göndereceğim. Her bir kullanıcı aynı anda sadece bir kaynağı izleyebiliyor zaten. İşte bu durumda benim Multicast yada Unicast kullanmamın getirdiği avantajı halen tam olarak anlayamadım.

3 farklı yayını ağa broadcast olarak gönderseydiniz 2Mbitx3(stream)x100(user) trafik oluşacaktır diye düşünüyorum. Yani buda sizin yayınınızı izlemeyecek kullanıcıya dahi bu yayını gönderdiğiniz anlamına geliyor. Ama multicast olarak yayını gönderdiğiniz vakit 2Mbitx1(stream)xKullanıcı Sayısı olacaktır. Ayrıca bu şekilde yayını izlemeyecek kullanıcılarada yayın boş yere iletilmiyor olacaktır.

Gönderildi : 10/07/2015 12:06

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba arkadaşlar,

Evet Unicast verimsiz ve Multicast özellikle dijital yayın için çok daha mantıklı. Dün bir mühendisle konuşurken bana Mulicastın sadece network içinde bir avantaj getirdiğinden bahsetti. Ben bu olayı tam olarak anlayamadım.

Diyelimki A networkunda Multicast cihazlarımız var ve mpg oynatıyoruz. Her bir kullanıcı 2 Mbit/sec mpg akışını izliyor. WAN'daki 100 müşteriye ben Unicast'da 2x100 = 200 MBit sec veri yollamam lazım peki Multicastta bu akıs nereye gidiyor daha doğrusu nereden alınıyor. Ben teoride 2 Mbit mi upload yapıyorum yoksa 2000 Mbit/sec mi. Eğer ikincisi ise benim hiç bir avantajım yok gözüküyor. Nedir bu işin aslı tam olarak. Yardımcı olabilecek olan var mı?

Bir kapıdan içeri girdim, selam dedim ( Broadcast yaptım kime neye selam verdiğim belli değil. İçeride ki herkes her şey üstüne alınmak isterse alır )

Bir kapıdan içeri girdim selam volkan dedim ( Unicast yaptım çünkü sadece volkana selam verdim )

Bir kapıdan içeri girdim selam yarenler dedim ( Multicast yaptım ben olmayan yaren diye bir şeye seslendim kendisini bu yarenlerden gören herkes üstüne alabilir. )

😀 nasıl oldu mu ? 

Gönderildi : 10/07/2015 12:55

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

Ertan örnekler süper 🙂

Gönderildi : 10/07/2015 17:20

(@VolkanCelebi)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar, açıklamalarınız ve örnekler için teşekkür ederim.

Gönderildi : 13/07/2015 12:48

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba, 

Bir örnekte benden ; 

IETT otobusune bindin akbilin bittiği için ilk koltukta oturan kişiye fazla akbilin varmı dedin  ( Bu Unicast'tir ) 

Cevap gelmeyince ön koltuklarda oturan gruba sesinin tonunu biraz daha arttırarak fazla akbili olan varmı dedin ( Bu Multicast'tir ) 

Yine cevap gelmeyince tüm otobüse fazla akbili olan varmı diye bağırdın ( Bu da broadcast'tir ) 

🙂 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 13/07/2015 13:30

Paylaş: