Forum

Kablo Rengi Standar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Kablo Rengi Standartı (Network)

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
553 Görüntüleme
(@onurugurluoglu)
Gönderiler: 32
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba,
Araştırmalarım oldu ama farklı sitelerde farklı açıklamalar okudum. Bu konuda net bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum. Teşekkürler.

Gray: Standard ethernet connection
Green: Crossover ethernet connection
Yellow: POE (power over ethernet)
Orange: Analog Non-Ethernet
Purple: Digital Non-Ethernet
Blue: Terminal server connection
Red: IP cameras
Black: additional general ethernet color for departmental use
Pink: additional general ethernet color for departmental use
White: additional general ethernet color for departmental use

Gönderildi : 26/06/2015 13:39

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
https://www.google.com.tr/?gfe_rd=cr&ei=6wSNVb_iPKaz8wfflJ2QAw&gws_rd=ssl#q=cat5+kablo+ba%C4%9Flant%C4%B1+standartlar%C4%B1+vikipedi incelemenizde yarar var.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 26/06/2015 13:54

(@onurugurluoglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Rıza Bey,
Konuyu yanlış anlattım yada yanlış anlaşıldım sanırım. Örneğin bir kurum için 20.000 metre kablolama yapılacak. Yangın sistemleri, normal network, wireless, ip kamera sistemi vs için ayrı renk kablo kullanmak istiyoruz. Bu renklerin kesin bir standartı var mı bunu merak ediyorum.

Gönderildi : 26/06/2015 14:03

(@www-rizasahan-com)
_

Bu bence size bağlı olmalı. Siz kendiniz o ortamı yönetecek olduğunuz için kendinize göre standartları belirlemeniz en güzeli. Bizim iş yeri yeni lokasyona geçerken aşağıdaki gibi yol izledik.

Network-Gri
İp Telefon-Turuncu
Kamera-Mavi
Rezerv Yedek Hat-Kırmızı

Kapı Access Sarı (ince kablo)
Yangın Kırmızı (ince kablo)

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 26/06/2015 14:40

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

KAblo renklerine o kadar takılmayın. Alacağınız kablonun ve sonlandırma ürünlerinin kalitesine bakın. Kalite yükseldikçe fiyatta yükseleceği için maliyet artacaktır. Kabloları düzgün çektirip, patch panellerde düzgün sonlandırdığınızda, anlaşılır ve kullanılabilir şekilde etiketlediğinizde rengin hiçbir önemi kalmayacaktır.

Gönderildi : 26/06/2015 23:54

(@onurugurluoglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bu bence size bağlı olmalı. Siz kendiniz o
ortamı yönetecek olduğunuz için kendinize göre standartları belirlemeniz
en güzeli. Bizim iş yeri yeni lokasyona geçerken aşağıdaki gibi yol
izledik.

Network-Gri
İp Telefon-Turuncu
Kamera-Mavi
Rezerv Yedek Hat-Kırmızı

Kapı Access Sarı (ince kablo)
Yangın Kırmızı (ince kablo)

KAblo renklerine o kadar takılmayın. Alacağınız kablonun ve sonlandırma ürünlerinin kalitesine bakın. Kalite yükseldikçe fiyatta yükseleceği için maliyet artacaktır. Kabloları düzgün çektirip, patch panellerde düzgün sonlandırdığınızda, anlaşılır ve kullanılabilir şekilde etiketlediğinizde rengin hiçbir önemi kalmayacaktır.

Merhaba,
Kalite ve sonlandırma konusunda bir sorunumuz yok 🙂 sadece standartlar üzerinden gitmek istemiştik. Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 27/06/2015 15:40

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Sorun yok diyorsanız patch panelden prize kaliteli bir kablo çekin, kabinde patch den switch e renklendirin. Ayrımı patch panelde de port olarak veya her sisteme ayrı bir patch panel koyarak yaparsınız.

Gönderildi : 27/06/2015 20:09

(@www-rizasahan-com)
_

Biz teşekkür ederiz. Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 28/06/2015 00:51

Paylaş: