Forum

Akıllı Switch Karar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Akıllı Switch Kararı

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
495 Görüntüleme
(@SerdarCansev)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

30 windows client ve 6 windows sunucudan olşan bir ağı yönetiyorum

fiziki koşullardan dolayı switching tek noktadan yapılamıyor, çok katlı bir yapı da 4 ana switchin birbirne bağlanması ve yan dallarda küçük switchlerle ağ dağıtımı yapılıyor.

Bir süredir ağın zaman zaman çökmesi sorunları yaşıyoruz. (Bir anda tüm ağ karışıyor ve makineler birbirini pingleyemiyor) Vigor 2860  modem ile internete bağlıyız firewallu açık

Tüm clientlarda ve sunucularda Trend Micro Worry Free Antivirüs  kullanıyoruz

Sunucular W2102 R2 ve 2008 R2 cleintlar Windows 7 ve 8 ve tüm sistemleri güncel tutuyoruz

Bu ağ çökme sorunu belirsiz aralıklarla ama sık sık tekrarladığı için artık çözmem gerekiyor

Şu an tüm stiwchleri ve modemi restleyerek çoğu zaman problem giderilebiliyor ama bazen buda işe yaramıyor

Bu nedenle akıllı switchlere geçiş yapacağım

yaptığım araştırmalar sonucu şu iki switch arasında kararsız kaldım 

HP 1920 24G Switch 

http://www8.hp.com/emea_africa/en/products/networking-switches/product-detail.html?oid=6783404

SMC SMCGS26C-Smart 24 Port GigaBit Web Managed Switch

http://www.simet.com.tr/index.cfm?fuseaction=objects2.detail_product&pid=1133&sid=1127

Konunun uzmanı arkadaşların tavsiyelerini rica ediyorum

Teşekkürler

Gönderildi : 11/06/2015 13:16

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

HP öneririm. Probleminiz sıcak ile ilgili de olabilir. Malum yaz geldi havalar ısındı.

Kenarlarda küçük switchler kullandığınızı yazmışsınız. Muhtemelen bu cihazlar soğutulmuyor. Birde masa altı vb. kapalı yerlerde ise ısı nedeniyle cihaz kilitlenip tüm network trafiğini etkiliyor olabilir.

Gönderildi : 11/06/2015 13:24

(@SerdarCansev)
Active Member
Konu başlatıcı

Önerinizi dikkate alarak tüm switchleri gözden geçireceğim

Problemi hangi cihazın çıkardığını tespit etmenin bir yöntemi varmıdır ?

Gönderildi : 11/06/2015 14:09

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Zincir en zayıf halka misali geçerlidir. Sizin probleminiz ana switchler değil kenarda ki 4-8 portlu basit hub/switch'ler kaynaklı da olabilir. Sorun tespitini Wireshark ile yapabilirsiniz ancak kullanımı biraz ayrıntılı net de bunla ilgili kaynaklar var.
Siz adım adım gitmektense kablolama altyapısı ve switch diziliminizi önce olması gereken yapıya kavuşturun. Ne kadar arka arkaya basit switch o kadar sorun, broadcast trafik demektir. Kat switch'lerinin ardında ki 1 gerekli opsiyonları olmayan basit 8 port switchin 1 portu tüm networkü altüst etmeye yeter. Hazır sorun yaşanıyorken yönetiminizi buna ikna edin uçları katlarda merkezi bir noktada toplayın bu 4 switchi de merkezi bir noktada toplayın seçtiğiniz model buna uygundur.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/06/2015 14:55

(@SerdarCansev)
Active Member
Konu başlatıcı

Sayın Yıldız,

Sizin öneriniz de HP midir

Teşekkürler 

Gönderildi : 11/06/2015 15:28

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

HP procurve serisi çok iyi hem telefon desteği hemde ömür boyu garanti cabası.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 11/06/2015 21:18

Paylaş: