Forum

İnternet hızı hakkı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

İnternet hızı hakkında

10 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
404 Görüntüleme
(@emreakdag)
Gönderiler: 234
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Şirketimizde bağlı olan internet paketimizde sorun yaşıyoruz. Firewall olarak pfsense kullanıyoruz. Saat 15:00 dan sonra yoğun bir şekilde kullanıldığı için internet hızı baya bi ağırlaşıyor. Pfsense üzerinden banthızını ayarlamaya çalışsamda olmuyor. İp üzerinden yazdığım kuralı trafik grafiğine baktığım zaman halen aşırı olarak kullanıyor. İnterneti kontrol altına almam için ne yapmalıyım? Bazı kullanıcılar download, radyo siteleri, müzik kanalları,facebook vs kullanıyor. Engelleme yapmama izin verilmediği için bu kanalları engelleyemiyorum. Pfsense üzerinden ip ile kullanıcıları download yapmalarını nasıl düşürebilirim veya internet erişimini nasıl engelleyebilirim ?

Gönderildi : 09/06/2015 19:10

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1623
Noble Member

Engelleme yapmanıza izin verilmiyorsa buna katlanacaklar. Yada daha hızlı internet satın alsınlar.

Gönderildi : 09/06/2015 19:16

(@resulsoydas)
Noble Member

PfSense üzerinde ne yaptığınızı/kullandığınızı yazmamışsınız ama; Squid kullanıyor ve client'lar proxy üzerinden internete çıkıyorlarsa Traffic Mngt. Sekmesinde "Maximum download size" ayarını yapın. En azından yüksek boyutlu dosya download'larını engellersiniz.

Gönderildi : 09/06/2015 19:19

(@emreakdag)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Squit kullanmıyorum pfsense nin en sade sürümü mevcut hiçbir eklentisi kurulu değil. Firewall/rules üzerinden kural ekliyorum. Maksimum download size ayarlarını yapılandırmam için neler gereklidir veya nasıl yapılabilir ?

Gönderildi : 09/06/2015 19:29

(@emreakdag)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Ayrıca bir de yönetim panelinde gateways durum menüsünde bu durum meydana geliyor. İnternet yavaşladığı zamanlar böyle oluyor.

[url= http://i.hizliresim.com/rQp5bB.jp g" target="_blank">http://i.hizliresim.com/rQp5bB.jp g"/> [/img][/url]

Gönderildi : 09/06/2015 19:36

(@resulsoydas)
Noble Member

Squid ve SquidGuard (filtreleme için) kurun. İster Transparent modda çalıştırabilirsiniz. Ortamda AD var ise GPO ile proxy ayarını dağıtabilirsiniz de. Internette kurulum ve ayarlar için video ve yazılı dokuman bulabilirsiniz.

Gönderildi : 09/06/2015 19:40

(@resulsoydas)
Noble Member

LightSquid'i de öneririm.Hangi makina nereye girmiş raporlar alabilirsiniz.

Gönderildi : 09/06/2015 19:43

(@emreakdag)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Kurulan paketler herhangi bir bağlantı kesintisi yaratabilir mi ?

Gönderildi : 09/06/2015 19:46

(@resulsoydas)
Noble Member

Bağlantı kesilmesine neden olmayacaktır. Lakin öncesinde bir test makinası üzerinde test etmeniz muhtemel sıkıntıların önüne geçecektir.

Gönderildi : 09/06/2015 20:21

(@emreakdag)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim. Farklı bir ortamda test ederek bir deneyeyim çözüm üretemezsem geridönüş yaparım. İyi forumlar.

Gönderildi : 09/06/2015 20:25

Paylaş: