Forum

Fortifate 200A

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortifate 200A

13 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
471 Görüntüleme
(@ErcanUZUNER)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar 

Çalıştığım kurumda fortigate 200a firewall cihazı kullanmaktayız.ortalama 150 kullanıcı var diyebiliriz.

şöyle bir sorunumuz var.normalde firewall normal stabil çalışıyor.kurallarımız da sorunsuz işliyor.genelde günün ortalarında internet kesiliyor.internet kesildiğinde başka bir dış ip ile firewalla dışardan bağlanabiliyorum.

ama localde firewalla erişemiyorum.cihaz çözüm bilgisayardan sıfır geldi.eski backupı geri yüklüyorum.o şekilde çalıştırıyorum.

localdeki sistemden biraz bahsedeyim ;

normalde sistemde 6 adet 48 portluk akıllı switchler var.bunlar fiber bağlantı ile haberleşiyorlar.burada ki en büyük handikap aralarda ortalama 15 adet hup switch kullanılıyor.

gün içerisinde interneti ping atarak kontrol ediyorum.kesinti olmaya başladımı 15 dakka araile tekrarlıyor.internet gittimi en az 5-10 dakika gelmiyor.

şu anda firewallı devre dışı bıraktım sadece adsl modem ile bağlanıyorum ve hiç bir kesinti yaşamıyorum.

acaba firewall daki kurallarda mı sıkıntı var.konu ile alakalı görüş ve tavsiyelerinize çok ihtiyacım var.şimdiden çok çok teşekkürler  

Gönderildi : 18/03/2015 15:23

(@sonerkoca)
Gönderiler: 194
Reputable Member

firewall içereideki makinaların gatewayi ise, fortigate vermiş olduğun iç taraftaki ip adresini başka bir cihaz kullanıyor olabilirmi, özellikle kablosuz yayın yapıyorsanız birileri fortigate in ip adresini kendi mobil cihazına statik ip olarak verdiyse kopmalara neden olabilir.

Bir ara bende olmuştu aynı durum, akşam vardiyasında çalışan personelin biri cep telefonuna ip adresi olarak firewallın ip adresini vermişti, akşam vardiyası başladığında kopmalar oluyordu, hatta o personel kablosuz yayın yapan cihazdan uzaklaşınca yani bağlantısı kesilince herşey normaldi, fakat personel ofise geldiğinde aynı kopmalar devam ediyordu.

Gönderildi : 18/03/2015 15:33

(@ErcanUZUNER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

firewalla bağlı bir kablosuz sistem yok.

Gönderildi : 18/03/2015 15:37

(@sonerkoca)
Gönderiler: 194
Reputable Member

firewalle direk bağlı olmasına gerek yok, firewall ile aynı networkte de olabilir, firewall e farklı bir ip adresi verip deneyebilirsin

Gönderildi : 18/03/2015 15:44

(@ErcanUZUNER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

tamam hocam bunu deneyeceğim 

Gönderildi : 18/03/2015 15:57

(@ErcanUZUNER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

yok hocam aktif çalışan firewalla aynı localde wifi yok

Gönderildi : 18/03/2015 16:03

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

fortigate cihazın loglarına baktınız mı erişemediğiniz zamanlarda loglarda belirleyici bir açıklama olabilir.

ayrıca sadece internet mi gidiyor yoksa iç networktemi kesinti oluyor.

Gönderildi : 18/03/2015 16:22

(@ErcanUZUNER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

işin kötü tarafı logları inceliyorum loglarda en ufak bir şey yok.cihaz çok stabil çalışıyor görünüyor.sadece internet gidiyor.localde bağlantıda sorun yok.ama firewalla dış ipden erişimde var içeride internet gittiğinde 

Gönderildi : 19/03/2015 12:03

(@vasviuysal)
Üye

cihaza dış ip adresinden erişip içeriden erişemiyorsanız sorun fiziksel olabilir

switchin firewala giden portu aradaki kablo vs incelenebilir 

birde ip çakışması ihtimalide akla geliyor hali ile 

Gönderildi : 19/03/2015 12:25

(@ErcanUZUNER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

kablolamayı bu akşam komple kontrol edeceğim.peki hocam kurallardan olma ihtimali varmıdır acaba 

Gönderildi : 19/03/2015 12:35

(@vasviuysal)
Üye

içerideki bir makina için , içeriden dışarıya web filter app control vb olmayan bir kural yazıp

diğerleri internete çıkmadığı anda bu cihaz çıkabiliyormu diye kontrol edebilirsiniz.

Gönderildi : 19/03/2015 12:42

(@ErcanUZUNER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

evet buda aklımda bunuda deneyeceğim.ama akşam olur muhtemel şu anda hastane çok yoğun neticeyi burada yazarım 

Gönderildi : 19/03/2015 12:53

(@ErcanUZUNER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

evet arkadaşlar sorunun kaynağını tespit ettim.firewall üzerindeki kuralları devre dışı bıraktım.web filtersız bir kural yazdım kesintiler olmadı.artık kuralları baştan bir gözden geçireceğim herkese çok çok teşekkürler 

Gönderildi : 26/03/2015 02:29

Paylaş: