Gateway Hangisidir?
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Gateway Hangisidir?  

  RSS
KEREM DÜZGÜN
(@KEREMDUZGUN)
Üye

Değerli Arkadaşlar herkese merhaba,

 

Sorum şudur. IT sektöründe çok çok yeni biriyim, sizlere sorum bir ağ yapısında, Switch, Modem, Firewall var diyelim. Şimdi burda sormak istediğim Modem köprü modunda olacak firewwall gidecek, firewall dış bacağına bağlanacak sonra iç bacaktanda switch'e bağlanacak oradan pclere ip dağıtılıp internete çıkılacak. Buraya kadar da sıkıntı yok. Hatta DHCP sunucusuda 2008 Server olsun. Bundan sonra gateway kim olacak. DNS,DHCP 2008 Server ama gateway burada hangisinden dağıtılacak? Bu soru biraz uzun ve gereksiz gibi oldu ama şunu da eklemek istiyorum; benim sorunum eğer firewall'a bir şey olursa interneti nasıl dağıtırım. Modem bridge moddayken gateway kim olur?

  

Alıntı
Gönderildi : 09/01/2015 17:06
Tanju Demir
(@tanjudemir)
Üye

Firewall gw olacak.

FW brick olursa geçici modemi gateway yaparsınız 

Modemi Bridge moda aldıgınızda uzerinden sadece hat geçer

butun port kontrolunu fw ye devretmiş olursunuz,adsl ppp ayarlarınıda fw uzerınde yaparsınız,buradakı amaç fw uzerınde adsl hat sonlandıramadıgınız modul olmadıgında modem kullanırsınız.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/01/2015 18:34
KEREM DÜZGÜN
(@KEREMDUZGUN)
Üye

Tanju Bey değerli bilgilerinizden dolayı teşekkür ederim. O zaman şöyle diyebilirmiyiz? FW devredışı kaldığında modemi bridge moddan çıkarıp, modeme network altyapımızdaki herhangi bir ip'yi elle atayıp gateway olarak onun yayılmasınımı sağlayacağız. Biraz daha bu konu açarsanız çok sevinirim. Şimdide teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/01/2015 13:58
Tanju Demir
(@tanjudemir)
Üye

Yazdiginiz dogru,pratikte acacak daha fazla birsey yok.Gateway kimse nete onun uzerinden cikarsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/01/2015 22:49
KEREM DÜZGÜN
(@KEREMDUZGUN)
Üye

Çok teşekkür ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/01/2015 17:04
Paylaş: