Forum

Metro Ethernet Pake...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Metro Ethernet Paket Kayıpları

5 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
433 Görüntüleme
(@HasanKABA)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Doğru yerde mi yazıyorum bilmiyorum ama acil çözmem gereken bir sorunum var, özel bir firmada ıt sorumlusu olarak çalışmaktayım ortalama 30 kullanıcımız var yapımız da voip var diğer lokasyonlarınmız ile voip yapıyoruz erp olarak SAP kullanıyoruz SAP server lar merkezimiz almanya da merkez ve diğer tüm site lar ile point to point vpn yapıyoruz ve watchguard xtm26 kullanmaktayım wan hattı olarak 5MPS metro kullanmaktayım ayrıca yedek olarak 8 Mps Adsl bulundurmaktayım.

Problemim metro hattım üzerinde yaşadığım paket kayıpları bu kayıplar ERP sistemimiz de kullanıcıları sıklıkla atılmasına sebeb oluyor tabi voip görüşmelerinde de sıkıntı yaşıyorum denemediğimiz yol kalmadı telekom switc ile  bizim WG half dublex ayarlarını yaptık olmadı mtu size değerleri ile oynadık yine olmadı kafam çok karıştı. Telekom tarafında söylenen biz size 5 veriyoruz biz tarafında bir sıkıntı yok hatta bir anda aşırı yüklenme oluyor bant genişliğinin tamamını kaplıyor bu da down ediyor diyorlar.

Konu hakkında görüşü olan daha önce böyle bir sorunu olan büyüklerim ve arkadaşlarımdan  yardımlarını bekliyorum.

Herkese Şimdiden Teşekkürler. 

Gönderildi : 21/10/2014 20:45

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Network trafiğini izleyip nerde yoğunluk var bulun ona göre çözüm üretebilirsiniz. Network izleme programlarını bir araştırın.

Gönderildi : 22/10/2014 00:18

(@aliselvi)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Hasan Bey,

Metro ve DSL hattınızı XTM26 cihazınızın multi-wan özelliği ile load balancing, Round-Robin yapıp trafik gücünüzü arttırmayı deneyin derim. Bol şans..

Gönderildi : 22/10/2014 00:45

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Doğru yerde mi yazıyorum bilmiyorum ama acil çözmem gereken bir sorunum var, özel bir firmada ıt sorumlusu olarak çalışmaktayım ortalama 30 kullanıcımız var yapımız da voip var diğer lokasyonlarınmız ile voip yapıyoruz erp olarak SAP kullanıyoruz SAP server lar merkezimiz almanya da merkez ve diğer tüm site lar ile point to point vpn yapıyoruz ve watchguard xtm26 kullanmaktayım wan hattı olarak 5MPS metro kullanmaktayım ayrıca yedek olarak 8 Mps Adsl bulundurmaktayım.

Problemim metro hattım üzerinde yaşadığım paket kayıpları bu kayıplar ERP sistemimiz de kullanıcıları sıklıkla atılmasına sebeb oluyor tabi voip görüşmelerinde de sıkıntı yaşıyorum denemediğimiz yol kalmadı telekom switc ile  bizim WG half dublex ayarlarını yaptık olmadı mtu size değerleri ile oynadık yine olmadı kafam çok karıştı. Telekom tarafında söylenen biz size 5 veriyoruz biz tarafında bir sıkıntı yok hatta bir anda aşırı yüklenme oluyor bant genişliğinin tamamını kaplıyor bu da down ediyor diyorlar.

Konu hakkında görüşü olan daha önce böyle bir sorunu olan büyüklerim ve arkadaşlarımdan  yardımlarını bekliyorum.

Herkese Şimdiden Teşekkürler. 

Metro ethernetin güzel tarafı full dublex çalışması yani 5 gönderirken 5 alabilirsiniz yani upload ve download büyük oranda birbirlerini etkilemez 4.95 upload ederken istek halinde 5 mbit upload edebilir oradkai 0.5 lik upload kısmı bunu karşılayabilir.

Bama saldırı alıyorsunuz gibi geliyor araya bir yönetilebilir switch atıp trafiğe bakın yada watch guard üzernde varsa IP bazında kim ne halt yiyor ona bakın.. 

Gönderildi : 22/10/2014 13:43

(@FaikOzcan)
Gönderiler: 3
New Member

Garipseyeceksin ama sistemde torrent kullanan varmı bir teyit etseniz.

Gönderildi : 23/10/2014 20:11

Paylaş: