Forum

İnternet kafemde ba...

Bildirimler
Hepsini Temizle

İnternet kafemde başım dertte.

13 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
956 Görüntüleme
(@sinanhacioglu)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Değerli forum ahalisi, 

Benim internet kafemde şöyle bir derdim var. Kafede bir anda ağ çöküyor. Modemde internet bağlantısı var. Ancak kafe kontrol programım Easycafe de tüm makinalar bir anda kontrol dışı kalıyor. Hiç bir makina internete giremiyor ve birbirini de göremiyor. Bu durum bazen haftada bir bazen ayda bir bazen de 1 saat içinde 2 defa tekrar edebiliyor. Sorun ip alamama sorunu gibi duruyor ancak buna neyin neden olduğunu anlamadım. Biri 24 port diğer 8 port 2 tane switch kullanıyorum. Bir de dikkatimi çekti sanki kafedeki bir bilgisayar donunca bu durum ortaya çıkıyor. Ama bu net değil. Kafede ana pc dahil 28 pc var. Ttnet modem den switchlere dağıtıyorum. Switchlerde birbirine bağlılar. Valla başka da bir şey gelmiyor aklıma. Yardımcı olabilecek biri olursa çok memnun olurum. 

Gönderildi : 13/10/2014 04:04

(@semihimir)
Gönderiler: 310
Reputable Member

Sinan Bey 

Switchleriniz gigabit midir? Biraz bilgi verebilir misiniz? Switchlerinizden birinin problemli olabilir,bir süre sonra bütün network bağlantılarınızı kopuyor.Başka bir switch deneme şansınız varsa denemenizi tavsiye ederim. 

Gönderildi : 13/10/2014 04:36

(@sinanhacioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ağımda bir tane 3com baseline 2024 switch bir tane de surecom etherperfect508T hub bulunuyor. Yalnız bu hub tan önce tp-link 8 port switch vardı. O zamanda anı problem oluşuyordu. Switch in tüm ışıkları aynı anda yanıp sönüyordu. Belki bu bilgi işe yarayabilir diye düşündüm. Bir de dün akşam başka bir yer bu durumla ilgili bir yazı okudum. Ethernet kartına düşük voltaj gelmesinden dolayı ethernet kartı sürekli ip alıp kopunca switch e bu şekilde ağın düşmesine neden olabilecek bir etki yapabiliyormuş. Siz ne dersiniz? Bütün bunların nedeni topraklama sorunu olabilir mi? 

Gönderildi : 13/10/2014 13:11

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Ağımda bir tane 3com baseline 2024 switch bir tane de surecom etherperfect508T hub bulunuyor. Yalnız bu hub tan önce tp-link 8 port switch vardı. O zamanda anı problem oluşuyordu. Switch in tüm ışıkları aynı anda yanıp sönüyordu. Belki bu bilgi işe yarayabilir diye düşündüm. Bir de dün akşam başka bir yer bu durumla ilgili bir yazı okudum. Ethernet kartına düşük voltaj gelmesinden dolayı ethernet kartı sürekli ip alıp kopunca switch e bu şekilde ağın düşmesine neden olabilecek bir etki yapabiliyormuş. Siz ne dersiniz? Bütün bunların nedeni topraklama sorunu olabilir mi? 

Tüm Portlar aynı anda kopup yan/sön yapıyorsa loop olma ihtimali var. Ethernet kartına gelecek ufak bir volta dediğiniz husus zaten her şey elektirik ile çalışır ama yazılımsal karşılığı trap gönderimi ve evet yapılabilir.

Gönderildi : 13/10/2014 16:54

(@sinanhacioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tüm bunların önüne geçmek ve sistemi daha stabil yapılandırmak için tek switch kullanımına ne dersiniz? Yanıt evet ise yönetilemez switch kullanmamın bir sakıncası olur mu? Aynı zamanda iki Adsl hattımı birleştirmek için de vigor 2920 router kullanmayı düşünüyorum en geç 1 hafta içinde sistemimi bu şekilde yeniden yapılandıracağım. 

Toparlayacak olursam; 2 adet 16Mbps Adsl hattımı Vigor 2920 router üzerinden 48 portluk yönetilemez switche baglamayı düşünüyorum. Eğer yine ağ çökmesi gibi sinir bozucu bir durum yaşarsam bu sefer en azından sadece sorunlu client pcler ile ilgili araştırmalar yapıp bir anlamda çemberi daraltmış olur muyum? Teşekkürler.

Gönderildi : 13/10/2014 18:07

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Maddi sıkıntı çok yok ise SMC 50C alın Loop Detection var açın bu özelliği yanlış kablo takımı olursa endisi o portu otomatik kapatır ayrıca Storm kontrol ile kullanıcıların fazla paket gönderimin önlersiniz.

Gönderildi : 13/10/2014 21:30

(@sinanhacioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

SMC switch 50 port ne kadar mesela bugün için? Bir de yönetilemez switchlerde loop detection var mıdır? 

Gönderildi : 13/10/2014 21:54

(@ArdaKeskiner)
Gönderiler: 15
Eminent Member

Sayın Sinan Bey ilk olarak internet cafenizde bulunan makinelerin kablo kontrolünü yapmanız kopma yırtılma veya ezilme gibi durumların olmadığından emin olduktan sonra (ben daha önce 100 makineli bir cafe yönettim) aynı sorun bende de vardı içerde kullanmış olduğunuz makinelerin Periodik olarak bakımı ve temizliği yapılıyor mu? eğer yapılmıyor ise içerde bulunan bir makinenin hard disk arızasından yaptığını söyleye bilirim biraz garip bir durum ama kullanımda olan makinelerin kullanım esnasında donma yapan makine var ise ilk önce onu ağdan çıkarmanız ve o makineyi bulmanız eğer makinelerde donma yok ise mevcut cihazlarınızda sorunu aramanız daha doğru olacağını düşünüyorum.

Gönderildi : 14/10/2014 14:53

(@sinanhacioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Makinaların bakım ve temizliği periyodik olarak yapılıyor. kablo kontrolünü yapmadım ama bunu not aldım en kısa zamanda tamamen tesisatı kontrol ederim. Bazen bazı makinalar donabiliyor ama bu he zaman olmuyor. Şimdi 48 port switch için maksimum 1000 - 1500 TL bütçeli olarak ne önerirsiniz. Bu arada ilgilenen herkese Teşekkür ederim.

Gönderildi : 14/10/2014 17:10

(@ihsanAscioglu)
Gönderiler: 33
Trusted Member

Değerli forum ahalisi, 

Benim internet kafemde şöyle bir derdim var. Kafede bir anda ağ çöküyor. Modemde internet bağlantısı var. Ancak kafe kontrol programım Easycafe de tüm makinalar bir anda kontrol dışı kalıyor. Hiç bir makina internete giremiyor ve birbirini de göremiyor. Bu durum bazen haftada bir bazen ayda bir bazen de 1 saat içinde 2 defa tekrar edebiliyor. Sorun ip alamama sorunu gibi duruyor ancak buna neyin neden olduğunu anlamadım. Biri 24 port diğer 8 port 2 tane switch kullanıyorum. Bir de dikkatimi çekti sanki kafedeki bir bilgisayar donunca bu durum ortaya çıkıyor. Ama bu net değil. Kafede ana pc dahil 28 pc var. Ttnet modem den switchlere dağıtıyorum. Switchlerde birbirine bağlılar. Valla başka da bir şey gelmiyor aklıma. Yardımcı olabilecek biri olursa çok memnun olurum. 

Geçmiş olsun hocam aynı sorun bende de var.Hatta 2 kafemde de aynı sorun var.Fakat bende 6-7 masam gidiyor.Switch fişi söküp takıyorum durum düzeliyor.Everets tenda gibi ucuz switchler aldım sıfır sorun devam etti.Bütün kabloları cat6 yaptım fakat switch 1000 lik değildi.Sorun yine düzelmedi.Virüs taraması yaptım fakat kafenin yarısını yaptım.Virüsten olacağını düşünmüyorum çünkü bütün bilgisayarlar kapalıyken masayı açtığım halde bile görmeyebiliyor.Bu yüzden virüs ihtimalinide geçtim

En son olarak bir arkadaştan kaliteli 48 port hp 100 lük switch buldum.10 gündür hata vermedi.Bir 10gün daha deneyeceğim eğer hata vermezse Aşağıdaki switchden alacağım.1000 lik olanları ve ağ bağlantısı kesilenleri buna takacağım.

Zyxel 24 Port GS1100-24E--------------------HP 24 Port ProCurve 1410-24G

Bir arkadaşta aynı sorunu yaşamış cevabıda bilgisayarlar 1000 lik ama switch 100 lük olduğu için sorun çıkarıyor demişti.Ben 1000 lik switch aldım düzeldi demişti.Belki bundan da olabilir.

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 14/10/2014 20:55

(@sinanhacioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşınızdan idareten aldığınız 48 port HP switch'in  markası nedir acaba. Bence siz de bu switch ten almayı düşünün.

Gönderildi : 14/10/2014 22:11

(@ihsanAscioglu)
Gönderiler: 33
Trusted Member

Arkadaşınızdan idareten aldığınız 48 port HP switch'in  markası nedir acaba. Bence siz de bu switch ten almayı düşünün.

HP ProCurve 2650 J4899A 

Fakat iki portu  gigabit.Ben sadece giden masalarımı büyük ihtimal zyxel alacağım çünkü hp ye göre 100 tl ucuz.Sfp bağlantısı olmadığı için.

Gönderildi : 14/10/2014 22:15

(@sinanhacioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ben karar verdim bu işi kökten düzeltmeye. En iyisi biraz masraflı olacak ama gigabit 48 port bir switch alıcam. Zaten gigabitler aynı zamanda yönetiliyorlarda. Bir portta sorun varsa monitörden izler, gerekli müdahaleyi yapmak için elimi güçlendiririm. 

Gönderildi : 15/10/2014 15:27

Paylaş: