Forum

Windows ve Linux Pi...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows ve Linux Ping Çıktıları

Musab Yardım
(@MusabYardim)
Üye

Merhabalar,

Aynı IP bloğu içerisinde boşta bulunan bir IP adresine ping attığımızda bu adrese gönderdiğimiz paketler hedefine ulaşamaz ve paket kaybı oluşmasını bekleriz. Fakat Windows da hedef adresin ulaşılamayacağını söylesede paket kaybının %0 olarak gösterilmesinin nedenini merak etmekteyim. Aşağıda Windows için ping çıktısını görebilirsiniz.

 

Aynı durumu Linux tabanlı bir sistemde denediğimizde ise hedef adrese ulaşamadığı gibi paket kaybınıda %100 olarak göstermektedir. 

 

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 07/05/2014 01:15
Recep Gürüz
(@RecepGuruz)
Üye

Konuyla alakalı değil ama resimleri forma nasıl ekledin.

Tşk. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/05/2014 11:27
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

Sanırım ufak bir bug var 🙂

 

Resimleri foruma yükleyemezsiniz bir resi upload sitesine yükleip oradan link veriyorsunuz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/05/2014 12:38
Abdullah Şimşek
(@AbdullahSimsek)
Üye

işletim sistemleri karşılaştırmasına gerçekten çok ilginç bir yaklaşım. 🙂 bir taraftan da iğneleme var gibi sanki 

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/05/2014 19:07
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

Ping ne Microsoft nede Linux tarafından bulunmuş bir yapıdır. Ping komutu ve çıktıları uluslararası standartlarca belirlenir, işletim sistemi yazan firmalar bu standartlar çerçevesinde kendi programlarını hazırlar ve kendi işletim sistemlerine bunu yerleştrirler. Sonuç itibari ile Microsoft çıktıyı yanlış veriyorsa bu bir sorundur ve adlandırılması bug şeklinde yapılır.

Ayrıca bir iğneleme olduğunu sanmıyorum mesela basitçe Microsoftun pathping komutunun Linux tarafında karşılığı yok bu Microsoftu çok iyi bir işletim sistemi Linux u kötü bir işletim sistemi yapmaz yada Micorosftta neden var Linux da yok derseniz buda Linux programcılarının bir eksiği..

Bunun gibi yüzlerce örnek sayılabilir ayrıca her işletim sistemi güzeldir kullanmasını bilene tabiki, pazarın gelişmesi ve teknolojinin gelişmesi adına ben Microsoftun ve Linux kernel inin olmadığı bir dünyayı hayal dahi etmek istemiyorum sonuçta ikisinden birisi olmasa bugün hala ya msdos yada linux shell kullanıyor olurduk. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/05/2014 19:25
Abdullah Şimşek
(@AbdullahSimsek)
Üye

Ertan hocam, emeğinize sağlık. Bilgilendirmeniz için de çok teşekkür ederim. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/05/2014 20:12
Musab Yardım
(@MusabYardim)
Üye

[quote user="Abdullah Şimşek"]işletim sistemleri karşılaştırmasına gerçekten çok ilginç bir yaklaşım. 🙂 bir taraftan da iğneleme var gibi sanki [/quote]

Bu durumun olağan karşılanmasından yanayım 🙂 Zira bir işletim sisteminde global olan birşeyin hatalı olduğunu düşündüğünüz vakit farklı bir işletim sisteminde bunu denemek gayet normaldir. Ve buda sonuca ulaşma aşamasında yardımcı olacaktır. 

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 08/05/2014 00:08
Paylaş: