Forum

Bridge & Access...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Bridge & Access Point farkı

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
7,887 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Bridge & Access Point arasındaki fark nedir ? Bridge tam olarak ne yapar . (Ayriyeten repeater görevi yokmu ?) yoksa ben armut ile elmayı mı kıyaslamaya çalışıyorum ?

Gönderildi : 07/09/2008 17:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33008
Illustrious Member Yönetici

Alıntıdır ; 

Roaming, Repeating ve Bridging arasındaki fark nedir ?

Roaming:

2 Access Points yada 1 Access Point ve 1 Wireless Router kabloyla bağlanır. Her 2 Access Pointa aynı SSID verilir Wireless Kanal seçimi her ikisinde aynı olmak zorunda değildir. Access Point 1 Kanal 6 dayken Access Point 2 Kanal 11 de olablir. Bu durumdayken Wireless bağlantıyı kuracak PC en iyi Wireless Sinyali veren Access Point üzerinden bağlanır. Eğer Sinyalde yada Acces Pointta olası bir değişiklikte PC otomatik diğer Access Point üzerinden mevcut bağlantıyı koparmadan yeni bir bağlantıyı kurar. 

Repeating:

Wireless sinyallar bağlantı kurulabilmesi için bir çok istasyon (Repeater) üzerinden bağlanılacak noktaya ulaştırılır. Repeating yaparken tüm Access Pointlar aynı SSID ve Wireless Kanalda ayaralnmış olmalıdır. Repeating Sinyal ilk önce kaydedilir daha sonra komple Dataframe aktarıldıktan sonra sinyal göndermeye devam etmektedir. Aktarım esnasında cihaz başka bir uygulama için bloke edilmiş durumdadır. („Halbduplex“). Data transferi bu durumda ikiye bölünmüş olur. 

Bridging: 

1: İki kablosuz ağın sinyal yolu üzerinden bağlanmasıyla gerçekleşir.(Köprü) 
Her iki Access Point aynı Kanalda olup farklı SSID de olabilir. Sinyal Briding yapılırken güçlendirilmez.

2: Network teknolojisinde çoğu zaman "çevirici" Bridge olarak tanımlanır.
Örn: Kablolu bir ağ Kablosuz bir ağa entegre edilecekse „Wireless Bridge“ (aslında bir „Kablo-Wireless-Adapter“) bağlantıyı kurabilir. Bu Bridge her Wireless PC " Wireless Client" bağlandığı gibi Acces Point ve Wireless Routera bağlanır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/09/2008 22:15

(@cemunlu)
Gönderiler: 53
Trusted Member

hakan hocam gerekli açıklamayı eklemiş teşekkürler.

Gönderildi : 18/05/2012 01:18

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33008
Illustrious Member Yönetici

Rica ederiz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/05/2012 02:36

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Bridge & Access Point arasındaki fark nedir ? Bridge tam olarak ne yapar . (Ayriyeten repeater görevi yokmu ?) yoksa ben armut ile elmayı mı kıyaslamaya çalışıyorum ?

Hocam bu armut ile elma değilde insanlar karaciğeri karşılaştırıyorsunuz gibi olmuş :D.

Access Point : Erişim noktası cihazı, yani bir donanım fiziksel bir yapı.

Bridge : Bir bağlantı türü. Dikkat edin tipi demiyorum türü. Yapı da iki arayüzün birbirleri arasında dataları layer2 katmanında taşımaları vardır. Yani fiziksel olarak bir değildirler ama üstünde ek yapmadan tek sistem gibi çalışırlar.

Repeater : Bu bambaşka bir şey. Herhangi bir sinyali tekrarlamaktır. Sinyal güçlendirme için bir sistem bu sinyal kablolu olur kablosuz olur.

Gönderildi : 18/05/2012 12:52

Paylaş: