Forum

Kabin İçi Diza...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Kabin İçi Dizaynı Konusunda Tavsiye

13 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
2,333 Görüntüleme
(@GorkemAkin)
Gönderiler: 168
Reputable Member
Konu başlatıcı

İyi Günler,

Rack kabinin iç dizaynı konusunda yardımcı olabilecek arkadaşlar var mıdır? Dizayn konusunda herhangi bir standart var mıdır? Yardımcı olabilir miisniz arkadaşlar.

Gönderildi : 02/12/2013 19:41

(@feritosoydan)
Gönderiler: 110
Estimable Member

Merhaba nacizane aklıma gelenleri yazdım. kolay gelsin.

1. Patch panel kullanın, kablolarınızı patch panel üzerinde sonlandırın.

2. Patch panel ile switchleriniz arasında patch kablolar kullanacaksınız öncelikle nasıl takacağınızı belirleyin ve aradaki mesafeyi çok uzun tutmayın ve patch kablolarınızı da buna göre alın çok uzun olmasın dağınık duruyor ve kabin kapakları kapanmıyor.

3. size göre ayırmanız gereken farklı kısımlar varsa onlar için farklı renkte kablolar kullanmanız ileriye dönük işinize yarar.

4. Patch panel üzerinde mutlaka numaralandırma yapın ki aradığınız kabloyu çok rahat bulabilin.

5. Kabin içerisinde kullanacağınız cihazları mutlaka çapraz bağlayın örneğin takacağınız cihazlarda çift power varsa kabloların birini ups birini şebekeye bağlayın.

Gönderildi : 02/12/2013 20:46

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

İyi Günler,

Rack kabinin iç dizaynı konusunda yardımcı olabilecek arkadaşlar var mıdır? Dizayn konusunda herhangi bir standart var mıdır? Yardımcı olabilir miisniz arkadaşlar.

Çok ısınan parçaları alt kısma az ısınan parçaları üst kısma koyun, sıcak hava yükselir mantığı. Kablolamada  mümkün olduğunca havalandırmayı gözetin kablolamaları kabinin kenarından yakın ve cihazların havalandırma kısımlarındaki hava çıkışlarını kesmeyin.

Gönderildi : 03/12/2013 00:35

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Öncelikle doğru kabini seçin: kablolama için mi, sunucular için mi yoksa karma olarak her ikisi için mi kullanacaksınız? Doğru ölçüde kabin seçin 600, 800 ve 1000 lik kabinler mevcut. Kızaklı sunucular kullanacaksanız derinliği 1000 lik, yanlarda kablo organizer kullanacaksanız genişliği 800 lük kabin almalısınız. Tower sunucularınız ve modem vs. gibi cihazlarınız var ise uygun raflar almanız gerekir. Karma kabin tasarlıyorsanız kablo karmaşasının altta olması , hemen üzerinde switchler, onun üzerinde sunucular ve en üstte rafta modem, router vs. şeklinde düzenleyebilirsiniz. Yeterli sayıda sigortalı şebeke ve ups prizlerini de kabinde uygun yerlere konumlandırmalısınız. Hareket etmemesi için sabitleyici veya kilitli tekerlek, termostat ve fan ünitesi de ekleyebilirsiniz.

Aşağıdaki linkteki makaleyi ve Google da sistem odası, kabinet diye aratarak değişik görselleride inceleyebilirsiniz. 

http://www.cozumpark.com/blogs/donanm/archive/2013/03/10/sistem-odas-kurulumu-ve-network-dizayn-na-dair-saha-g-zlemler.aspx

Gönderildi : 03/12/2013 00:51

(@GorkemAkin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

kabinin içerisine bir adette server koyacağım. kabinet 37u. server en altta mı olmalı yoksa server patch panel ve switchlerin üzerindemi olmalı yardımcı olabilir misiniz

Gönderildi : 07/01/2014 17:21

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Bu sizin insiyatifinize kalmış bir durum ama cihazlara rahat müdahale edebilme, göze hoş gelen bir görünüm ve cihazların ısınmasını engelleyecek adımları göz önünde bulundurup buna göre bir dizayn yaparsanız iyi olacağını düşünüyorum.

Saygılarımla. 

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/01/2014 17:30

(@GorkemAkin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

yukarıdaki linkteki gibi bir yapı düşündüm ama serverın yeri çok kötü gibi durdu. sizce nasıl bir dizayn yapayım fikri olan varsa bilgi verebilir mi arkadaşlar.

Gönderildi : 07/01/2014 23:40

(@GorkemAkin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

server normalde dikey ama yatay koysam çalışmasında bir problem olur mu?

Gönderildi : 07/01/2014 23:42

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
Çalışma dizaynı uygun ise sıkıntı olmaz diğer türlü harddiske zarar verebilirsiniz. Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 08/01/2014 00:47

(@GorkemAkin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

çalışma dizaynı derken kasteddiğiniz nedir anlayamadım lütfen kusura bakmayın.

Gönderildi : 08/01/2014 02:37

(@www-rizasahan-com)
_

Kasaların minik plastik veya büyük ayaklıkları vardır. Buda kasanın hangi yönde çalışabileceğine dair dizaynı yansıtır. Firmanın dizaynına bağlı kalarak konumlandırmanız önerilir. Örnek olarak aşağıdaki modele dikkat edecek olursanız yatay ve dikey olarak çalıştırılabilir.

Gönderildi : 08/01/2014 11:34

(@GorkemAkin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler rıza bey

Gönderildi : 08/01/2014 16:11

(@www-rizasahan-com)
_

Ben teşekkür ederim.Saygılarımla.

Gönderildi : 08/01/2014 23:06

Paylaş: